Ułaskawienie
5.7 60 ocen

Ułaskawienie 4

dramat

od lat: 15

kraj pochodzenia: Czechy

czas trwania: 100 minut

premiera: 2019-02-22 (Polska)
2018-08-31 (świat)

reżyseria: Jan Jakub Kolski

scenariusz: Jan Jakub Kolski

Głosuj
Głosuj

Opis filmu

Historia o rodzicach żołnierza opowiadana z perspektywy ich siedemnastoletniego wnuka Janka. Wpisana w dramatyczne wydarzenia w powojennej Polsce, zawiera jednak unikalną treść: fabuła skupia się przede wszystkim na sile i odwadze rodziców, pokazując ich walkę o odzyskanie godności i równowagi po utracie syna.

Nasza recenzja

Łukasz Rudziński
Ocena: 7 (22 września 2018)
Niezwykle intymny, kontemplacyjny film, spinający klamrą dwa rodzinne dramaty związane z osobą reżysera Jana Jakuba Kolskiego: losy jego dziadków, którzy chcieli przetransportować ciało zamordowanego w Polsce Ludowej syna - żołnierza AK (wujka reżysera) oraz - bardziej symbolicznie - losy córki, zmarłej w wypadku spowodowanym przez Grażynę Błęcką-Kolską, w filmie grającą babcię Kolskiego. Wraz z filmowym mężem (Jan Jankowski) wyrusza ona w osobistą drogę krzyżową z trumną swojego dziecka.
Artur Kornacki
Ocena: 5 (22 września 2018)
Wolne opowiadanie, piękne zdjęcia, ale film nie dla wszystkich. Typowy dla reżysera.
Alicja Olkowska
Ocena: 4 (22 września 2018)
Tęskniłam za wrażliwością Jana Jakuba Kolskiego, ale „Ułaskawienie” ogląda się z trudem. Mozolna akcja, dłużyzny, które nic nie wnoszą. Cieszy powrót Błęckiej-Kolskiej i Globisza.
Marta Apanowicz
Ocena: 7 (21 września 2018)
Film drogi w stylu Kolskiego. Doskonała rola Jana Jankowskiego.
Jarosław Kowal
Ocena: 4 (21 września 2018)
"Nie jestem człowiekiem, jestem koniem!" - wykrzykuje Jurgen i przemienia się w superbohatera, który samodzielnie potrafi wciągnąć pod górę wóz z załadowaną trumną. Podobnych niedorzeczności jest tutaj mnóstwo, a każdej przyświeca rycerska idea honoru... Chyba, że akurat ukazują się wyrwane z kontekstu komentarze opatrzone zdjęciami z kamery 16mm - wtedy nagle nastrój się zmienia i dostajemy komedię. Nierówny film pełen absurdów, a w dodatku potwornie nudny.
Tomasz Zacharczuk
Ocena: 6 (20 września 2018)
Typowy film Kolskiego. Niespieszna narracja, oszczędne dialogi, aktorski minimalizm i głęboko zakorzeniona w osobistych wspomnieniach opowieść. Kolejny festiwalowy tytuł ze świetnymi zdjęciami. Zdecydowanie lepsza pierwsza część filmu. Kino, które potrafi skupić uwagę tylko fragmentami, choć jest to propozycja warta uwagi.

Obsada

Grażyna Błęcka-Kolska / Jan Jankowski / Michał Kaleta