Wołyń
8.1 głosów: 1074

Wołyń

(106 opinii)
  • Dramat, Historyczny
  • produkcja: Polska
  • czas trwania: 150 minut
  • reżyseria: Wojciech Smarzowski
  • scenariusz: Wojciech Smarzowski
Głosuj
Głosuj

Opis filmu

Wołyń to epicki dramat historyczny, który rozgrywa się w małej wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów, położonej w południowo-zachodniej części tej krainy. Akcja filmu obejmuje okres 6 lat, od wiosny 1939 do lata 1945 roku.

Oczami naszej bohaterki, Zosi Głowackiej, obserwujemy toczące się wypadki zapoczątkowane wybuchem II Wojny Światowej. Gdy ją poznajemy, Zosia jest zakochana w ukraińskim chłopcu z tej samej wsi. Dowiaduje się jednak, że ojciec postanowił wydać ją za najbogatszego gospodarza we wsi, Polaka Macieja Skibę, znacznie starszego od niej wdowca z dwójką dzieci.

Dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a niemal dwa lata później niemiecki atak na ZSRR. Przez kolejny rok trwają polowania i brutalne mordy na Żydach. Tymczasem ukraińskie aspiracje do stworzenia niepodległego państwa, choć nie zyskały poparcia Niemców, wciąż rosną. Rośnie też napięcie pomiędzy polskimi i ukraińskimi sąsiadami. Dochodzi do różnych zatargów, znikają ludzie.

Do wsi docierają wieści o brutalnych i krwawych zdarzeniach na wschodzie Wołynia. W końcu, latem 1943 roku wybucha pożoga mordów i okrucieństwa. Oddziały UPA atakują polskie osady, a niekiedy Polacy z równą bezwzględnością biorą odwet na Ukraińcach. Pośród tego morza nienawiści Zosia próbuje ocalić swoje dzieci.

Nasza recenzja

Obsada

Michalina Łabacz / Arkadiusz Jakubik / Adrian Zaremba / Jacek Braciak / Tomasz Sapryk / Izabela Kuna / Kinga Preis / Jarosław Gruda

Zwiastun

Nie znaleziono seansów w wybranym dniu.