stat

Skonfiskowali akcesoria dla dzieci za niemal milion złotych

9 marca 2017, 12:00
Rafał Borowski

Leżaczki, chodziki i maty dziecięce - pomorscy celnicy skonfiskowali w gdańskim porcie ponad 2,6 tys. podrobionych akcesoriów dla dzieci oraz dwa kartony części zapasowych do nich. Wartość kontrabandy przekracza 900 tys. zł.W poniedziałek funkcjonariusze pomorskiej Służby Celno-Skarbowej skontrolowali ładunek statku, który przypłynął z Chin do portu w Gdańsku. W dwóch kontenerach odkryli nielegalny ładunek o dość zaskakującym przeznaczeniu.

Składało się na niego ponad 2,6 tys. akcesoriów dziecięcych oraz dwa kartony części zapasowych do nich, które naruszały prawo własności intelektualnej znanego producenta. Innymi słowy, były po prostu podrobione. Wartość przechwyconej kontrabandy przekracza 900 tys. zł.

- W trakcie kontroli funkcjonariusze stwierdzili, że część leżaczków, chodzików i mat dziecięcych nosi oznaczenie, którego właścicielem jest znany producent zabawek. Zapakowane w 580 kartonów akcesoria dziecięce zostały złożone w magazynie, a informacja o zatrzymaniu trafiła do kancelarii prawnej, która w Polsce reprezentuje właściciela znaku. Ta potwierdziła naruszenie praw własności intelektualnej i złożyła wniosek o ściganie - informuje mł. asp. Marcin Daczko, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku.
Importerem nielegalnych zabawek była firma z Mazowsza. Sprawą zajmie się teraz prokuratura, do której trafił już w tej sprawie wniosek poszkodowanej firmy.
Czy kupiłbyś podrobiony towar?
24%

tak, nie widzę żadnych przeszkód

45%

to zależy, jaki dokładnie byłby to towar

31%

nie, nie przyłożyłbym ręki do przestępstwa

łącznie głosów: 589