stat

Wszczęto śledztwo ws. prokuratorów pracujących przy sprawie Amber Gold

21 lutego 2017, 11:50
Rafał Borowski

Prokuratura Regionalna w Łodzi wszczęła śledztwo dotyczące gdańskich prokuratorów, którzy prowadzili i nadzorowali postępowanie w sprawie afery Amber Gold. Sprawdzi, czy nie przekroczyli swoich uprawnień, bądź też nie dopełnili swoich obowiązków.Jak udało nam się ustalić, decyzję o powierzeniu postępowania Prokuraturze Regionalnej w Łodzi wydał zastępca prokuratora generalnego. Prawdopodobnie chodzi o prokuratora Krzysztofa Sieraka.

Łódzcy prokuratorzy będą weryfikować efekty pracy gdańskich kolegów, którzy badali aferę Amber Gold w okresie od grudnia 2009 roku do czerwca 2012 roku.

Warto podkreślić, że śledztwo zostało wszczęte z urzędu, a nie na wniosek posłów zasiadających w komisji badającej aferę Amber Gold.

- Prokuratura z zasady nie musi czekać na zawiadomienie. Jest ona zobligowana do tego, aby wszcząć postępowanie przygotowawcze również na podstawie informacji krążących w obiegu publicznym, w tym doniesień medialnych, które dotyczą możliwości popełnienia przestępstwa. Pragnę przypomnieć, że już w końcówce ubiegłego roku pojawiały się wypowiedzi posłanki Małgorzaty Wassermann, dotyczące niedopełnienia obowiązków służbowych przez gdańskich prokuratorów pracujących przy sprawie Amber Gold. Wielokrotnie wskazywała ona na nieporadność tychże prokuratorów. To wystarczająca przesłanka, aby podjąć decyzję o wszczęciu śledztwa - informuje prokurator Ewa Bialik, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej.
Śledztwo jest aktualnie "w sprawie". Oznacza to, że nie wydano jeszcze postanowienia o przedstawieniu zarzutów konkretnych osobom. Łódzcy prokuratorzy wciąż gromadzą i analizują materiał dowodowy.

Na koniec warto wspomnieć, iż na początku lutego sejmowa komisja śledcza badająca aferę Amber Gold złożyła - niezależnie od prowadzonego śledztwa - dwa zawiadomienia do prokuratury. Jak wynika z informacji podanych przez portal PolskieRadio.pl, dotyczą one prokurator Barbary Kijanko z Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz oraz prokurator Hanny Borkowskiej z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Pierwszej z nich zarzucono niepodjęcie działań nakierowanych na wykrycie i pociągnięcie do odpowiedzialności twórcy piramidy finansowej, natomiast drugiej - przetrzymywanie pisma w sprawie odwieszenia postępowania dotyczącego Amber Gold.
Czy interesujesz się śledztwem ws. Amber Gold?
31%

oczywiście, śledzę je na bieżąco

40%

tak, ale dość pobieżnie

29%

nie, w ogóle mnie to nie interesuje

łącznie głosów: 482