stat

Jabłoniowa Cafe: kameralna restauracja na Jasieniu

12 października 2017 (artykuł sprzed 1 roku)

Jabłoniowa Cafe to nowoczesna restauracyjka na osiedlu Lawendowe Wzgórze na gdańskim Jasieniu. W kameralnej, rodzinnej atmosferze zjemy domowy obiad, pieczone na miejscu ciasta oraz - specjalność lokalu - wytrawne gofry z przeróżnymi dodatkami.- Gotuję i piekę ciasta od kiedy pamiętam. Moi przyjaciele przy każdej okazji powtarzali: robisz to tak dobrze, że powinnaś karmić innych ludzi. W końcu się zdecydowałam - opowiada Katarzyna Kowalewicz, właścicielka restauracji Jabłoniowa Cafe.
Podczas poszukiwań lokalizacji wybór padł na Jasień, a dokładniej osiedle Lawendowe Wzgórze przy ul. Jabłoniowej, od której lokal wziął nazwę (dokładnie mieści się w pawilonie handlowym pod adresem ul. Jabłoniowa 21/10 zobacz na mapie Gdańska).

- Zauważyłam, że mieszkańcom osiedla brakuje miejsca, gdzie mogliby wybrać się na dobry obiad czy wpaść na domowe ciacho i kawę, a wieczorem spędzić czas ze znajomymi przy kieliszku wina czy szklance piwa - tłumaczy właścicielka.
W Jabłoniowej Cafe panuje niezobowiązująca, kameralna atmosfera. Nowoczesny wystrój przyciąga młodych, a domowy klimat - rodziny z dziećmi (dla najmłodszych zagospodarowano spory kącik do zabaw).

Menu zostało skonstruowane w taki sposób, aby codziennie zaskakiwać czymś nowym. Każdego dnia goście znajdą wkładkę z dwoma obiadowymi daniami według rodzinnych przepisów właścicielki. Raz będzie to wątróbka z jabłkami, innym razem włoskie spaghetti lub pierś z kurczaka czy klasyczny schabowy. Cena: około 20 zł.

Specjalnością Jabłoniowej Cafe są robione na miejscu wytrawne gofry podawane w kilku różnych kompozycjach, które stanowią trzon karty. Zamówimy m.in. burgery gofrowe (w wersji XXL z dwoma kotletami za 32 zł, w wersji podstawowej za 20 zł), gofrokanapki z wieprzowiną marynowaną w sosie sojowym, teriyaki i czosnku) czy gofry z dwoma sadzonymi jajkami i serem (12 zł). Na słodko zjemy gofry m.in. z lodami i owocami (15 zł) czy Nutellą (8 zł).

Na większy głód podawane są również placuszki drobiowe z warzywami i sałatką (16 zł), a na mniejszy (oraz na śniadanie): jajecznica z boczkiem (10 zł), omlety (12 zł) czy kanapki na ciepło, np. z burakiem i kozim serem (11 zł ). Kawa lub herbata do śniadania kosztuje 1 zł.

- Jesteśmy otwarci na sugestie naszych gości. Dania możemy dowolnie modyfikować, wciąż też pracujemy nad nowymi pozycjami - dodaje Katarzyna Kowalewicz.
Sporą część menu zajmują domowe ciasta, pieczone samodzielnie przez właścicielkę. Zjemy m.in. brownie, sernik, szarlotkę, placek ze śliwką, tartę z owocami, tort z Nutellą, ciasto ze snickersami i jeszcze kilka innych. Cena za porcję 12 zł, za dodatkowe 3 zł w zestawie z kawą. W ofercie znajdują się również wina (kieliszek od 8 zł), piwa rzemieślnicze (od 6 zł) oraz kilka mocniejszych alkoholi.

Jabłoniowa Cafe czynna jest od niedzieli do czwartku w godz. 10-20, a w piątki i soboty w godz. 10-22. Więcej informacji można znaleźć na stronie na Facebooku.