stat

Jemy na mieście: Gringo Bar - pyszna kuchnia teksańsko-meksykańska

6 czerwca 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Agnieszka Haponiuk

Jemy na mieście to cykl artykułów, w których opisujemy trójmiejskie restauracje. Testowane dania zamawiamy na własny koszt i nie zapowiadamy naszej wizyty. Piszemy szczerze, lekko i unikając nadmiernej pretensjonalności. Dziś recenzujemy Gringo Bar w Gdańsku. W poprzednim odcinku jedliśmy w Casa Cubeddu w Orłowie, a za dwa tygodnie w środę ocenimy Polędwicę Sopocką - już tam byliśmy.Gringo Bar to pomysł rapera Macieja Bilki, który postanowił stworzyć miejsce ze świeżym i zdrowym jedzeniem w stylu tex-mex, czyli połączenia kuchni północnego Meksyku i Teksasu, ale z polskim twistem. Większość dań skomponował sam, choć pod czujnym okiem szefa kuchni Piotra Sapożnikowa. Pierwsze bary powstały w Warszawie, a teraz na zasadzie franczyzy pojawiły się też w Gdańsku i w Sopocie.

Gringo Bar w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska odwiedzam wraz z kolegą wczesnym, upalnym popołudniem w niedzielę. Skwar leje się z nieba i na myśl o ostrej kuchni tex-mex robi mi się jeszcze bardziej gorąco. Nie ukrywam, że do Gringo udaję się z pewną dozą powątpiewania w to, że będzie tu smacznie. Moje uprzedzenie bierze się z faktu, iż do tej pory nie trafiłam na naprawdę dobry teksańsko-meksykański street food. Jakże się myliłam.

Ci, którzy kiedyś wpadali tu na słynne zapiekanki, zwłaszcza podczas nocnych wojaży na mieście, pewnie kojarzą to miejsce. Lokal wciąż jest bardzo mały, ale też schludny, wolny od kuchennych zapachów, mimo że kuchnia jest otwarta i wszystko jest przygotowywane na naszych oczach. Nie ma tu zbyt wiele miejsca by usiąść i delektować się jedzeniem, jedynie kilka stołków, lada przy ścianie, bar i kuchnia z ladą chłodniczą. Wystrój skromny, estetyczny, bez żadnych ozdób.

Miłym akcentem jest dzbanek wody z cytryną i limonką, którą każdy z gości może się poczęstować. Do dyspozycji są też mokre chusteczki oraz spore ilości serwetek z wiadomych względów.

W Gringo zamawia się i płaci przy barze, a całe menu wypisane jest na ścianie. Każde z dań możemy wybrać w kilku stopniach ostrości, dla odważnych jest podawana salsa habanero (jedna z najostrzejszych papryk na świecie) z jogurtem do popicia. Potrawy podawane są na jednorazowych naczyniach wykonanych ze skrobi, co bardzo się chwali, gdyż są całkowicie biodegradowalne.

Po krótkiej analizie menu składamy zamówienie na wszystko, co widnieje na ścianie, a zatem:

- 2 razy taco (9 zł za sztukę) - wege i chili con carne (razem 18 zł);
- quesadilla chorizo (25 zł);
- start nachos (25 zł);
- krem z kukurydzy (15 zł);
- burrito chili con carne (małe 20 zł lub duże 25 zł).

Zaczynamy od tacos wege i chili con carne, które podane zostały z rewelacyjnymi salsami mango-chili i guacamole. O matko jedyna, jakie to było dobre! Świeże, słodkawe, ostre jak trzeba, dobrze doprawione mięso i przyjemnie chrupiące placki. Dosłownie wyrywaliśmy sobie z kolegą tacosy z rąk, takie były pyszne. Tacos rozwiały wszelkie wątpliwości, co do serwowanej tutaj kuchni tex-mex. Były obłędne: bez udziwnień, bez zbędnych dodatków, w każdym kęsie czuć było jakość, a taco wege to czysta poezja smaku.

Zaraz po tacos zajadamy się quesadillą chorizo. W końcu zjadłam dobrą quesadillę. Wszystko tu było na swoim miejscu i tak jak być powinno, a mianowicie: mocno wyczuwalne i ostre chorizo, spora ilość pełnego aromatu sera cheddar, wspaniała salsa pomidorowa (pico de gallo) ze świeżo posiekaną kolendrą i czerwoną cebulą oraz sokiem z limonki, przez co salsa była wyjątkowo świeża i aromatyczna. Idealne połączenie smaków słodkich, ostrych, a także różnych struktur - ciągnący się miękki ser i chrupiąca, dobrze przypieczona tortilla.

Start nachos też nas nie zawiodło. Były to trójkąciki świeżo wysmażonej, mocno chrupiącej tortilli z klasycznej kukurydzy oraz kukurydzy czarnej (zwanej też niebieską). Obficie posypane serem i zapieczone, do tego oczywiście fantastyczne salsy: mango chili i papaja z estragonem oraz guacamole. Nachos to jest typowe danie kuchni tex-mex. Jest stosunkowo łatwe do przygotowania i smakuje o niebo lepiej niż gotowce.

Krem z kukurydzy był bombowy: smaczny, gęsty, świeży i niesztampowy. Kukurydziana słodycz została przełamana kwaskową nutą malin, a popcorn okazał się być całkiem fajnym chrupkim dodatkiem.

Burrito chili con carne niewątpliwie jest najbardziej popularną potrawą kuchni tex-mex. Nasze okazało się być sporych rozmiarów. Pszenny placek wypełniony mięsem i fasolą. Istotnym elementem w burrito jest właściwe doprawienie mięsa, które powinno mieć wyrazisty, określony smak poprzez połączenie między innymi takich przypraw jak ostre chili, kminu rzymskiego, papryki czy oregano. W naszym burrito wymienione przyprawy były subtelnie wyczuwalne, przez co stało się ono zbyt łagodne i trochę bez wyrazu. Na tle pozostałych dań to wypadło najsłabiej.

Jadłam wiele podobnych rzeczy z kuchni tex-mex, ale to, co serwuje Gringo Bar, jest najlepsze i nie udawane, ze świetnie dobranymi dodatkami. W każdym kęsie czuć, że pracują na dobrych, oryginalnych produktach. Wady? Owszem, są: maleńki lokal i dość wysokie ceny jak na fast-food i nie za duże porcje, ale warto wydać kilka złotych więcej, by móc zjeść prawdziwe tex-mex. Wszyscy, dla których ważna jest jakość, będą usatysfakcjonowani. Zdecydowanie wystawiam im mocną piątkę.

5.0 /6
Ocena autora
autor Agnieszka Haponiuk - Długo była związana z trójmiejskimi mediami. Od kilku lat gotuje, stylizuje, fotografuje i pisze o jedzeniu. Uwielbia odtwarzać smaki z dalekich podróży, starych książek kucharskich oraz odwiedzanych restauracji. Prowadzi bloga Smakiem na pokuszenie. W co drugą środę nowy tekst z cyklu Jemy na mieście