Policja kontroluje strefy gastronomiczne w centrach handlowych

24 lutego 2021, 18:20
MAG
Mimo zakazu konsumpcji na terenie obiektów takich jak galerie, wielokrotnie możemy spotkać się z jedzącymi w nich osobami. Więcej zdjęć (6)

Mimo zakazu konsumpcji na terenie obiektów takich jak galerie, wielokrotnie możemy spotkać się z jedzącymi w nich osobami.

mag

Mimo zakazu konsumpcji na terenie obiektów takich jak galerie, wielokrotnie możemy spotkać się z jedzącymi w nich osobami.

mag

Trójmiejscy policjanci kontrolują strefy gastronomiczne w centrach handlowych. Dzisiaj mundurowi pojawili się w Galerii Madison, regularnie patrole pojawiają się także w gdyńskiej Rivierze. Funkcjonariusze reagują, gdyż dostają wiele sygnałów o tym, iż klienci omijają obowiązujące obostrzenia i łamią zakaz spożywania posiłków na miejscu.Jedzenie w galeriach a kontrole policjiMimo że gastronomia w dalszym ciągu funkcjonuje jedynie z możliwością zamówienia jedzenia na wynos, to otwarte w galeriach strefy gastronomiczne ściągają coraz więcej ludzi chcących zjeść "na miejscu". Tymczasem, w myśl obowiązujących przepisów mogą one funkcjonować w identyczny sposób, jak reszta lokali z tego sektora - wydając jedzenie jedynie na wynos. Wszystkie centra handlowe wyłączyły strefy spożywania posiłków z użytku, ogradzając je taśmami, demontując stoliki lub też stawiając na nich wyraźne komunikaty informujące o zakazie spożywania jedzenia na miejscu.

Czytaj też: Sanepid skontrolował otwarte lokale w Gdańsku

Ludzi, którzy nie stosują się do tych zakazów jednak nie brakuje. Jedni na konsumpcję wybierają miejsca bardziej ustronne, jak przestrzenie przy windach, czy parkingi. Inni jawnie spożywają posiłki w foodhall'u w odległości kilku kroków od kas, są też tacy, którzy stawiają plastikowe pojemniki z jedzeniem na pojemnikach na odpadki wykorzystując je jako stoliki.

- Generalnie uważam na to, by nie jeść w jakimś skupisku ludzi, ale zdarza mi się to raz na jakiś czas. Na dobrą sprawę jestem już po covidzie, więc nie martwię się, że w najbliższym czasie znowu go złapię. Jednak nie robię tego dość często, by nie przeszkadzać - mówi jedna z jedzących w galerii osób.
- Nie ukrywam - zdarzyło mi się zjeść "na nielegalu" w galerii. Wiem, że nie powinno się tak robić, ale z drugiej strony mam wrażenie, że obecnie - w dobie co rusz zmieniających się zasad, wycofywania się z różnych pomysłów i testowania nowych - najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Tam, gdzie przycupnęłam, żeby zjeść, nie było na horyzoncie żadnych ludzi, nikomu nie przeszkadzałam, ani nie stwarzałam zagrożenia - mówi Weronika, którą spotkaliśmy w gdańskim centrum handlowym.
Takie zachowania zazwyczaj są szybko wyłapywane przez krążących po obiekcie ochroniarzy, którzy przypominają o konieczności założenia maski w sposób odpowiedni i zakazie spożywania posiłków. Nie zawsze jednak spotyka się to ze zrozumieniem klientów, o czym doskonale wiedzą pomorscy policjanci. Kontrole w zakresie przestrzegania obostrzeń sanitarnych w placówkach handlowo-usługowych oraz gastronomicznych prowadzone są każdego dnia. Policjanci zwracają uwagę na to, czy właściciele i pracownicy sklepów stosują się do zaleceń sanitarnych. Dzisiaj taka kontrola odbyła się m.in. w Galerii Madison w Gdańsku, o czym w Raporcie poinformował czytelnik Trojmiasto.pl.Przyłbica już nie wystarczySpożywanie posiłków w centrach handlowych jest zjawiskiem powszechnym i dotyczy to każdego miejsca, które w ostatnich dniach odwiedziliśmy. Mimo że zarządcy obiektów zrobili wszystko, by wyłączyć strefy gastronomiczne z użytku, często jest to walka z wiatrakami.

- Sytuacja nie jest normalna i my doskonale rozumiemy tych ludzi, którzy po prostu chcą na chwilę przystanąć i zjeść w miarę cywilizowanych warunkach. Obojętnie jednak, jak oceniamy te przepisy, musimy dbać o wspólny interes, bo jeśli będziemy łamać te zakazy, to tylko kwestią czasu jest, gdy znowu pozamykają na amen obiekty handlowe i gastronomiczne. Zwracamy uwagę, apelujemy, prosimy, w większości przypadków ludzie się stosują do naszych apeli - mówi nam ochroniarz jednej z gdańskich galerii handlowych.
W nadchodzących dniach funkcjonariusze policji mogą być widziani częściej w tzw. miejscach bardziej "zatłoczonych", czyli m.in. w centrach handlowych oraz w komunikacji miejskiej. Policja kontroluje też restauracje, sklepy, kluby fitness i inne obiekty użyteczności publicznej.

Dodatkowo przypominamy, że nakaz zasłaniania ust i nosa nie obowiązuje jedynie w takich przestrzeniach jak: lasy, parki, ogrody botaniczne, ogrody zabytkowe czy rodzinne ogródki działkowe, plaża oraz w czasie podróży prywatnym samochodem.

Niedawne kontrole sanepidu w otwartych lokalach:
Czy zdarzyło ci się jeść w galerii?
47%

tak i to wielokrotnie

12%

tak, ale w ustronnym miejscu

5%

tak, jednak tylko raz

11%

nie, jednak widziałe(a)m takie osoby wielokrotnie

25%

nie i nie mam zamiaru

zakończona

łącznie głosów: 1199

MAG

Opinie wybrane


wszystkie opinie (215)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.