Kubki na kaucję. Ekorewolucja w gdańskiej kawiarni

21 stycznia 2021, 15:00
Magda Mielke
Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia: miejski kubek wielokrotnego użytku

Celem akcji Take!Cup jest systematyczne eliminowanie szkodliwych dla środowiska jednorazowych kubków na rzecz trwałych i ekologicznych, bo wielorazowych naczyń wykonanych z polipropylenu. Więcej zdjęć (6)

Celem akcji Take!Cup jest systematyczne eliminowanie szkodliwych dla środowiska jednorazowych kubków na rzecz trwałych i ekologicznych, bo wielorazowych naczyń wykonanych z polipropylenu.

fot. cieKAWA/Facebook.pl

Celem akcji Take!Cup jest systematyczne eliminowanie szkodliwych dla środowiska jednorazowych kubków na rzecz trwałych i ekologicznych, bo wielorazowych naczyń wykonanych z polipropylenu.

fot. cieKAWA/Facebook.pl

Gdańska kawiarnia cieKAWA jako pierwsza w Trójmieście wprowadziła Ogólnopolski System Kaucyjny TakeCup. To ekologiczne rozwiązanie pozwalające na kupowanie ulubionych napojów w specjalnych kubkach na kaucję, które zwracać można u dowolnego partnera na terenie całej Polski.Kawiarnie i herbaciarnie w Trójmieście


Z początkiem tego roku w życie weszły nowe przepisy prawa unijnego dotyczące zakazu sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Sklepy i restauracje powoli opróżniają zapasy plastikowych talerzyków, kubków, sztućców, słomek i mieszadełek, a także plastikowych patyczków np. do uszu czy balonów oraz piankowych pudełek na jedzenie na wynos.

Do 3 lipca zapasy te muszą całkowicie zniknąć z magazynów. Od dłuższego czasu trwa więc poszukiwanie ekologicznych rozwiązań. Jednym z takich jest Ogólnopolski System Kaucyjny: Take!Cup.

Jeden kubek Take!Cup zamiast 500 papierowychTake!Cup to pierwszy w Polsce system kaucyjny, który stanowi dobrą alternatywę dla jednorazowych kubków na kawę. Kubki występują w dwóch rozmiarach i kolorach: 300 ml (karmelowy) i 400 ml (ecru). Posiadają uniwersalną pokrywkę. Jeden kubek Take!Cup zastępuje około 500 kubków papierowych. Wykonywane są one z polipropylenu (materiał PP), który w 100 proc. poddawany jest recyklingowi. Kubki cechuje wysoka jakość i wytrzymałość. Są ergonomiczne i przyjemne w dotyku, przeznaczone do kontaktu z żywnością - zarówno do ciepłych, jak i zimnych napojów. Co ważne, nie przenoszą smaku: pod wpływem wysokiej temperatury nie wytwarza się melamina. Nadają się również do mycia w zmywarce, są wytrzymałe na zadrapania i nie tłuką się. Ich obieg w systemie kaucyjnym jest bezpieczny. To ekologiczne rozwiązanie, które przyczynia się do ochrony środowiska.

Zobacz także: Od tego roku koniec z jednorazowym plastikiem

- Informację o tej akcji podrzuciła nam jedna z klientek, oznaczając cieKAWĄ pod postem na Instagramie Ogólnopolskiego Systemu Kaucyjnego Take!Cup. Stwierdziłem, że wchodzimy w to - ktoś musi być pierwszy. Oczywiście system ma sens wtedy, kiedy w danej miejscowości czy w niedalekim od siebie obszarze jest jak najwięcej takich kawiarni. W Krakowie jest ich ok. 40 i większość z nich jest w centrum. Klient w jednym miejscu kupuje sobie taki kubeczek, zostawia kaucję, idzie na spacer i na drugim końcu rynku, w innej kawiarni go oddaje. Nie trzeba wracać do miejsca, w którym się ten kubek otrzymało. Ktoś musi to jednak zapoczątkować, a my od początku istnienia kawiarni stawialiśmy nacisk na eco: mamy kubki jednorazowe w 100 proc. recyklingowe, które można poddawać biodegradowalności, talerzyki bambusowe i z otrębów, sztućce drewniane oraz papierowe słomki. Cały czas więc pracujemy na ekologicznych, jednorazowych produktach. Teraz idziemy krok dalej, bo kubki Take!Cup mają za zadanie wyeliminować kubki jednorazowe, czyli jeszcze bardziej wchodzimy w ekologię, żeby wytwarzać mniej śmieci - mówi Krzysztof Skrzypski, prezes Ciekawej Spółdzielni Socjalnej.

Jak działa Take!Cup?Aby skorzystać z kubka Take!Cup, zamawiając napój, należy zapłacić dodatkowo kaucję w wysokości 5 zł. Później kubek można zwrócić u dowolnego partnera Take!Cup na terenie całej Polski. Wówczas sprzedawca oddaje za niego wpłaconą kaucję.

Kubki są kaucjonowane, natomiast wieczka - ze względu na wymogi sanitarne związane z pandemią koronawirusa - póki co są płatne. Jeżeli klient zażyczy sobie taką pokrywkę, musi za nią zapłacić 5 zł, ale otrzymuje ją na własność. W przyszłości pokrywki również będą podlegały pod kaucję. Jeśli do programu dołączy więcej trójmiejskich lokali, stworzone zostaną kubki ze specjalnym logo związanym z Trójmiastem.

Czytaj także: Karnawałowe wypieki. Nie tylko pączki

Na razie lokale za udział w programie nie ponoszą żadnych kosztów. Z czasem możliwe jest wprowadzenie abonamentu, przy czym przedsiębiorca oszczędza na kupowaniu jednorazowych kubków. Oszczędności dla lokali zaczynają się już od 10. sprzedanego napoju. Przede wszystkim zaś kawiarnia przyczynia się do walki o czystość planety. Akcja cieszy się już dużą popularnością w krakowskich kawiarniach, powoli dołączają się także lokale z Warszawy.

- Namawiamy inne kawiarnie, aby dołączyły do akcji, bo im więcej nas będzie na danym obszarze, tym większy ma to sens. Program jest nowy, ale już pojawiają się pytania od klientów, czy jest jakieś inne miejsce, tu w Trójmieście, gdzie można oddać kubek - dodaje Skrzypski.
Mapę partnerów akcji sprawdzisz tutaj.

Kawiarnia cieKAWA powstała dzięki działaniom Ciekawej Spółdzielni Socjalnej, utworzonej przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku oraz Fundację Teneo. To wyjątkowe miejsce, otwarte na świat i ludzi, współtworzone przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Tutaj, poprzez pracę, mogą oni wykorzystywać swój potencjał i spełniać marzenie o dorosłości i samodzielności. Logo: kubek z "dymkami rozmowy" pokazuje, że kawiarnia to nie tylko pyszna kawa i ciasto, ale również miejsce spotkań, rozmów i wymiany doświadczeń.
Jak często kupujesz kawę/herbatę na wynos?
1%

codziennie

4%

kilka razy w tygodniu

14%

parę razy w miesiącu

47%

rzadko i tylko w wyjątkowych sytuacjach

34%

w ogóle nie korzystam z takiej opcji

zakończona

łącznie głosów: 650