stat

Kulinarne szaleństwo na sopockim molo - nadchodzi Slow Fest Sopot

23 czerwca 2016 (artykuł sprzed 3 lat)
Ewa Palińska
Zobacz naszą relację z ubiegłorocznego Slow Food Fest:

Dwustu kucharzy artystów - pasjonatów, ok. 70 restauracji, kilkunastu wystawców, wykłady i szkolenia, ale przede wszystkim ogromny, 200-metrowy stół, przy którym za 30 zł będzie można skosztować serwowanych specjałów oraz spotkać się z zaproszonymi gośćmi - to tylko niektóre aktrakcje nadchodzącego Slow Fest Sopot. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy weekend 25-26 czerwca w godz. 11-18 na sopockim molo zobacz na mapie Sopotu.Już po raz czwarty sopockie molo zostanie oddane we władanie smakoszom. W najbliższy weekend przy wspólnym stole spotkają się ci, dla których jedzenie jest pasją, a przyrządzanie go - sztuką.

- Można powiedzieć, że ruch Slow Food osiągnął swój cel powodując efekt domina i stając się inspiracją dla wielu ruchów i mód kulinarnych. Dlatego też chcę tu, na Pomorzu, rozruszać tę najstarszą i największą na świecie organizację promującą między innymi lokalne tradycje kulinarne - mówi Wojciech Radtke, główny organizator festiwalu.
Slow Fest Sopot to dla łasuchów przede wszystkim okazja do degustacji potraw wykreowanych przez największych artystów w swoim fachu (koszt karnetu upoważniającego do degustacji 6 potraw wynosi 30 zł, osoby nie posiadające Karty Sopockiej zapłacą również za wstęp na molo - zobacz cennik).

Tak jak w latach ubiegłych, będzie można zrobić zakupy na stoiskach ze zdrową żywnością i produktami regionalnymi. Festiwal to również okazja do zgłębienia wiedzy na temat idei Slow Food podczas licznych wykładów, szkoleń i prezentacji z zakresu m.in. produkcji, upraw, etyki a także wiedzy o odżywianiu i gotowaniu.

Przede wszystkim jednak będzie to znakomita okazja do spotkań i rozmów. Przy stole, z osobami odwiedzającymi imprezę, spotkają się m.in. Reni Jusis, Tymon Tymański, Przemysław Bluszcz, Robert Makłowicz, Tomek Jakubiak, a także blogerzy i dziennikarze kulinarni.

- Przy jednym stole wszyscy są równi, bo stół jest miejscem spotkań, wymiany wiedzy czy budowania relacji. Dla gości mniej majętnych to dobra okazja, by spróbować kuchni na światowym poziomie za jedyne 5 zł, dla kucharzy, by wyjść z kuchni i spotkać się z konsumentami, skonfrontować swoje przepisy oraz kunszt kulinarny, a dla restauracji to natomiast ogromna promocja, ponieważ festiwal ma zasięg międzynarodowy - mówi Radtke.
Dodatkową atrakcją będą konkursy z nagrodami ufundowanymi przez partnerów festiwalu. Na zwycięzców czekają m.in. zestawy filiżanek z limitowanej serii Illym eko, produkty eko, bony zakupowe i inne.

- Formuła będzie spontaniczna, a zasady ustalimy podczas festiwalu - zdradza Wojciech Radtke. - Pytania będą dotyczyły dań, produktów, smaku, itp. i zapewniam, że będą to pytania łatwe. W trakcie trwania festiwalu konkursów odbędzie się kilka, a nagrody zostaną wręczone natychmiast po ogłoszeniu wyników.
Organizatorzy zapewniają, że różnorodność potraw zaspokoi najwybredniejsze gusta. Przy jednym stole będzie można spróbować wariacje festiwalowe wspaniałych kucharzy, a każdy z nich przygotuje autorskie interpretacje dań w oparciu o przekazane przez organizatora produkty.

W menu znajdą się m. in. dania z ryb bałtyckich, atlantyckich i słodkowodnych
dania z owoców morza, dania z wołowiny, jagnięciny, wieprzowiny, dania greckie, japońskie, francuskie, włoskie, marokańskie, tajskie, hiszpańskie, polskie, szwedzkie, norweskie, dania egzotyczne, dania wegańskie i wegetariańskie, zupy, różnorodne wypieki, słodycze, desery, soki, napoje, wody, polskie wina i cydr, firmowa potrawa kurortu tzw. "Sopocki śledzik" oraz wiele unikatowych produktów i potraw z regionu.