Makłowicz, Popielarz i Dymek uczą gotować w Trójmieście

11 grudnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Łukasz Stafiej

Znani szefowie kuchni i kulinarni celebryci wykładają sztukę gotowania w Trójmieście. Kuchni roślinnej nauczymy się pod okiem Marty Dymek, autorki popularnej "Jadłonomii", w tajniki nowoczesnego gotowania wprowadzi nas Marcin Popielarz, a Robert Makłowicz opowie o swoich kulinarnych doświadczeniach z całego świata.Wigilie firmowe w Trójmieście


Jan KilańskiJan Kilański łączy polskie i azjatyckie smaki. Więcej zdjęć (7)

Jan Kilański łączy polskie i azjatyckie smaki.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Jan Kilański łączy polskie i azjatyckie smaki.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Szef kuchni w azjatyckim bistro Neon w Gdyni i pomysłodawca baru Fryta w Batory Food Hall. Oferta obu tych lokali, choć pozornie zwyczajna, pokazuje kulinarną otwartość, odwagę i kreatywność młodego szefa kuchni. Jan Kilański lubuje się w nieoczywistych zestawieniach smakowych, poszukiwaniu produktów i łączeniu kuchni z końców świata - np. polskiej i azjatyckiej. Szlify zdobywał w hiszpańskich gwiazdkowych lokalach, a talentem mógł się pochwalić m.in. w ubiegłorocznym programie "Top Chef", gdzie doszedł do finału. Związany ze studiem The Kitchen w Stacji Food Hall.


Marta DymekMarta Dymek, guru kuchni roślinnej. Więcej zdjęć (7)

Marta Dymek, guru kuchni roślinnej.

fot. K5

Marta Dymek, guru kuchni roślinnej.

fot. K5

Kilka lat temu przepisy z jej blogu o kuchni roślinnej "Jadłonomia" były wiedzą tajemną przekazywaną miedzy sobą pokątnie przez wegan, obecnie to świetnie znana w całej Polsce marka, pod którą Marta Dymek wydaje książki, prowadzi programy kulinarne i udziela się publicznie.

Jest najbardziej znaną w kraju promotorką diety opartej na produktach roślinnych, jej receptury rewolucjonizują tradycyjne gotowanie w zwykłych polskich rodzinach, a weganie traktują niczym encyklopedię gotowania.

Martę Dymek można spotkać na warsztatach w gdyńskiej akademii kulinarnej K5. W tym samym miejscu dzielą się doświadczeniem także inni szefowie kuchni, m.in. Kamil Sadkowski, autor popularnego cyklu "Gastrobanda".


Sławek GutowskiSławek Gutowski z meksykańskiego Suavemente prowadzi zajęcia w Skomie. Więcej zdjęć (7)

Sławek Gutowski z meksykańskiego Suavemente prowadzi zajęcia w Skomie.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Sławek Gutowski z meksykańskiego Suavemente prowadzi zajęcia w Skomie.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Mniej znany od swoich poprzedników, ale równie zdolny, szef kuchni, który specjalizuje się przede wszystkim w smakach meksykańskich. Po latach terminowania w zachodnich, także gwiazdkowych, restauracjach wrócił kilka lat temu do Gdańska, aby założyć restauracyjkę Suavemente na Zaspie. Niepozorny lokalik w mało zachęcającym pawilonie wśród trójmiejskich smakoszy szybko stał się jednym z ulubionych miejsc, bo Gutowski nie tylko serwował tutaj niezły meksykański street-food, ale przede wszystkim realizował się jako szef kuchni w autorskich, kreatywnych, ale nieprzekombinowanych daniach.

Sauvemente przeszło kilka zawirowań, ale Gutowski znów w nim gotuje - szykują się zmiany i powrót do dawnej świetności. Kucharza spotkamy na zajęciach w studiu kulinarnym Skōma w Brzeźnie.


Marcin PopielarzMarcin Popielarz - prawdopodobnie najbardziej zdolny trójmiejski szef kuchni. Więcej zdjęć (7)

Marcin Popielarz - prawdopodobnie najbardziej zdolny trójmiejski szef kuchni.

fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Marcin Popielarz - prawdopodobnie najbardziej zdolny trójmiejski szef kuchni.

fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Prawdopodobnie najbardziej utalentowany szef kuchni młodego pokolenia (a może i w ogóle) w Trójmieście. Marcin Popielarz kilka lat temu uruchamiał kuchnię w jednej z najbardziej ekskluzywnych i wykwintnych lokalnych restauracji - Białym Króliku. Nadal jest tam kulinarnym patronem, choć obecnie spotkać go można przede wszystkim w kuchni jego drugiego, siostrzanego konceptu - Biôłi Trus w Sulęczynie. W obu restauracjach Popielarz z pasją opowiada o smakach dzieciństwa ze swoich rodzinnych Żuław, ale także z Kociewia i Kaszub.

Kuchnia regionalna w nowoczesnym, pełnym najwyższej jakości produktów wydaniu (także uprawianych specjalnie na jego potrzeby) to wizytówka Popielarza i dziedzina, w której osiągnął mistrzostwo. Nic dziwnego, że dostał się do finału konkursu San Pellegrino Young Chef 2018 jako jeden z trójki najlepszych młodych kucharzy na świecie. Zajęcia z nim można czasem znaleźć w grafiku wspomnianego wcześniej K5.


Robert MakłowiczRobert Makłowicz pojawia się na warsztatach w K5, ale rzadko. Więcej zdjęć (7)

Robert Makłowicz pojawia się na warsztatach w K5, ale rzadko.

fot. Joanna Ogórek

Robert Makłowicz pojawia się na warsztatach w K5, ale rzadko.

fot. Joanna Ogórek

Kulinarny obieżyświat, sabaryta i erudyta. Robert Makłowicz był w polskiej telewizji kulinarnym celebrytą, zanim to pojęcie w ogóle wymyślono. Pokazywał smaki świata, odrobinę nieudolnie, ale z wielkim urokiem gotował i przede wszystkim - opowiadał przy kieliszku wina albo nalewki ciekawostki, fakty i anegdoty z drugiego końca świata. Opowiadał tak, że chciało się go słuchać i słuchać.

Warsztaty z nim to z jednej strony spotkanie z kucharzem, ale z drugiej - z interesującym i niezwykle charyzmatycznym człowiekiem, który zwiedził pół świata i z niejednego garnka jadł. Spotkań z Makłowiczem szukać należy w programie akademii K5, choć przyjeżdża do Trójmiasta rzadko.


Piotr ŚlusarzPiotra Ślusarza, który zderza smaki kaszub ze street foodem (i nie tylko), spotkamy w studiu The Kitchen. Więcej zdjęć (7)

Piotra Ślusarza, który zderza smaki kaszub ze street foodem (i nie tylko), spotkamy w studiu The Kitchen.

fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Piotra Ślusarza, który zderza smaki kaszub ze street foodem (i nie tylko), spotkamy w studiu The Kitchen.

fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Młody, bardzo kreatywny i odrobinę gniewny uczestnik pierwszej edycji polsatowskiego "Top Chefa" sprzed kilku lat, który już na antenie przeszedł ogromną metamorfozę i - koniec końców - otrzymał ogromne wyróżnienie w postaci stażu w jednej z najlepszych restauracji na świecie - hiszpańskiej El Celler de Can Roca. Potem Piotr Ślusarz współpracował m.in. z Modestem Amaro, szlifował umiejętności w Londynie, a ostatecznie osiedlił się w Trójmieście.

Obecnie odpowiada za kuchnię w gdyńskiej Muszli oraz prowadzi autorski koncept Bôłt we wrzeszczańskiej Stacji Food Hall, gdzie łączy nowoczesny street-food z kuchnią kaszubską. Ślusarz prowadzi indywidualne warsztaty w studiu The Kitchen w Stacji Food Hall.


Jola Słoma i Mirek TrymbulakJola Słoma i Mirek Trymbulak to eksperci od kuchni bezglutenowej i wegańskiej. Więcej zdjęć (7)

Jola Słoma i Mirek Trymbulak to eksperci od kuchni bezglutenowej i wegańskiej.

fot. Agnieszka Potocka/Trojmiasto.pl

Jola Słoma i Mirek Trymbulak to eksperci od kuchni bezglutenowej i wegańskiej.

fot. Agnieszka Potocka/Trojmiasto.pl

Para w życiu i para przy garach. Jola Słoma i Mirek Trymbulak od lat niestrudzenie propagują zdrowe odżywianie oparte na diecie bezglutenowej i roślinnej. Są w swoich przekonaniach bardzo konsekwentni, ale zupełnie nieradykalni. Dlatego ich przepisy nie są hipsterskimi wynalazkami kulinarnymi, a wręcz przeciwnie - trafią do każdego i zaskoczą nawet największego kuchennego tradycjonalistę.

Pierogi, kaczka, bigos, pasztety, kluski i inne klasyki polskiej kuchni komponują ze zdrowych produktów i w całkowicie wegańskich i bezglutenowych wersjach. Na co dzień ich jedzenia można spróbować w orłowskim bistro Atelier Smaku, a na warsztatach w K5 (albo czasami także w ich bistro) nauczyć się je samodzielnie przygotowywać.