Menu inspirowane twórczością Güntera Grassa

4 września 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Łukasz Stafiej

Wrzeszczańska restauracja Villa Eva wprowadziła specjalne, czterodaniowe menu inspirowane twórczością i postacią związanego z tą dzielnicą pisarza Güntera Grassa.Zmarły trzy lata temu Günter Grass akcję większości swoich książek osadził w Gdańsku, m.in. we Wrzeszczu, gdzie dorastał. O gdańskich miejscach związanych z noblistą i jego twórczością można poczytać w naszym artykule sprzed kilku lat. Teraz warto do tej listy dodać restaurację Villa Eva przy ul. Stefana Batorego 28B zobacz na mapie Gdańska, gdzie pierwszy raz Grass gościł w 2005 roku.

- Gościliśmy wtedy Güntera Grassa wraz z grupą tłumaczy przez ponad miesiąc. Zajmowali się tworzeniem kolejnego tłumaczenia "Blaszanego Bębenka" - wspomina Tadeusz Kulczycki, właściciel restauracji. - Mieliśmy wówczas szansę poznać Grassa osobiście. Był to niebywale inspirujący człowiek, wielki pasjonat Wrzeszcza. W naszej restauracji spędziliśmy wiele godzin na rozmowach o przedwojennym Gdańsku, zwyczajach i tradycjach. W późniejszym czasie Grass powracał do Villa Eva wielokrotnie.
Podczas tych spotkań zrodził się pomysł, aby uhonorować pisarza specjalnym menu inspirowanym jego osobą i twórczością oraz Wrzeszczem jako jego rodzinną dzielnicą. Tak powstała "Spiżarnia Güntera Grassa".

Kulczycki opowiada: - Grass uczęszczał do szkoły, która znajduje się zaraz obok naszego budynku, po lewej stronie. Pewnego razu, jeszcze przed pierwszą wizytą, chcąc odwiedzić swoje dawne miejsca, przyszedł do naszej restauracji. Twierdził, że nie pamięta tego budynku i, że za czasów młodości znajdował się tu sad, gdzie po szkole przychodził na jabłka. Do dzisiaj w naszym ogrodzie ostała się jedna, bardzo stara jabłonka.
Stąd też pomysł na gorzko-słodkie placki z jabłkami (20 zł), które stanowią deser w dedykowanym pisarzowi menu Villi Eva. Oprócz tego w ofercie znajdują się cztery inne dania. Na przystawkę zjemy pâté z gęsiej wątróbki z karmelizowanymi owocami, grzanką i konfiturą z czerwonej cebuli (28 zł). Zupa to powoli gotowany rosół na wołowym ogonie z małymi pierogami faszerowanymi szpinakiem (16 zł). Daniem głównym jest turbot duszony w maśle estragonowym i w białym winie z młodymi ziemniaki i mizerią (50 zł) albo kuropatwa nadziewana truflami i farszem z dziczyzny, garnirowana kluskami (54 zł).

- Jesteśmy miłośnikami twórczości Grassa, znamy prawdopodobnie wszystkie jego dzieła. Niejednokrotnie spotkaliśmy się z opinią, że jego książki to najlepsze przewodniki po Gdańsku. Układając menu postanowiliśmy skupić się na "Blaszanym Bębenku" i "Turbocie", w których można znaleźć najwięcej wzmianek o kulinariach gdańskich - tłumaczy właściciel. - Opisywane przez Grassa potrawy nie są ekskluzywne, to posiłki, jakie mieszczanie jadali na co dzień w domach np. pajda pełnoziarnistego chleba z porcją czerniny ze słoika lub podpłomyki nadziewane słoniną. Zajęło nam sporo czasu, aby z ponad dwustu dań wymienionych w tych dwóch książkach wybrać te, które będą z jednej strony autentyczne, a zarazem zainteresują wymagających gości.
Menu "Spiżarnia Güntera Grassa" w Villi Eva jest dostępna codziennie, bez wcześniejszej rezerwacji.

Kochasz jeść? Zobacz wrześniowe imprezy kulinarne w Trójmieście