Piwo jopejskie wróciło do Gdańska

22 marca 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Michał Brancewicz
Piwo jopejskie będzie wykorzystywane również do komponowania nowych dań. Więcej zdjęć (6)

Piwo jopejskie będzie wykorzystywane również do komponowania nowych dań.

fot. Lucyna Pęsik/Trojmiasto.pl

Piwo jopejskie będzie wykorzystywane również do komponowania nowych dań.

fot. Lucyna Pęsik/Trojmiasto.pl

Jest gęste i mocne, a jego receptura została opracowana w XV-wiecznym Gdańsku, ale nie zachowała się do dnia dzisiejszego. Mimo to, co pewien czas podejmowane są próby wskrzeszenia tego stylu piwnego. Tym razem piwo jopejskie uwarzone zostało w browarze PG4.Piwo Jopejskie produkowane było w Gdańsku od 1449 roku, mniej więcej do I wojny światowej, chociaż już wówczas było ono zupełnie inne niż na początku. Dzisiaj powszechnie uważa się, że jego oryginalna receptura się nie zachowała. Inne zdanie ma na ten temat Johannes Herberg, główny piwowar browaru PG4, który uwarzył to piwo.

- To jest tylko chwyt marketingowy. Jopejskie to po prostu dużo słodu i dużo chmielu - żartuje Johannes Herberg, który spędził wiele lat na poszukiwaniu informacji o recepturze.
I faktycznie, żeby uwarzyć 1 tys. litrów trzeba zużyć ok. 600 kg słodu (przy innych piwach jest to ok. 100 - 200 kg) oraz 5-6 kg chmielu (normalnie ok. 1 kg). Ostatecznie, po fermentacji, pozostaje ok. 700 litrów.

Johannes Herberg, główny piwowar browaru PG4 w fermentowni, w której czuwa nad procesem powstawania piwa jopejskiego. Więcej zdjęć (6)

Johannes Herberg, główny piwowar browaru PG4 w fermentowni, w której czuwa nad procesem powstawania piwa jopejskiego.

fot. Lucyna Pęsik/Trojmiasto.pl

Johannes Herberg, główny piwowar browaru PG4 w fermentowni, w której czuwa nad procesem powstawania piwa jopejskiego.

fot. Lucyna Pęsik/Trojmiasto.pl

- Właśnie rozlaliśmy do butelek i zamontowaliśmy na kranach piwo jopejskie, które zostało uwarzone w czerwcu zeszłego roku i do teraz leżakowało - mówi Bolesław Gut, dyrektor browaru restauracyjnego PG4. - Obecnie druga warka piwa leżakuje i planujemy uwarzyć trzecią.
W restauracji piwo będzie serwowane w niewielkich pokalach. Za 50 ml trzeba będzie zapłacić 10 zł. Z kolei butelka 0,7 litra kosztować będzie 119 zł.

Jest to piwo degustacyjne, gęste i mocne, bardziej przypomina likier niż piwo. W 100 ml zawiera aż 26 g cukru, który pochodzi ze słodu. Jopejskie z PG4 ma 10,1 proc. alkoholu i 44,1 stopni Ballinga ekstrakt. W aromacie czuć figi, śliwki i rodzynki. Słodycz skontrowana jest wysoką goryczką (77 IBU).

Piwo, z racji wysokiej zawartości alkoholu i dużej ilości chmielu, praktycznie nigdy się nie zepsuje.

Piwo jopejskie ma być wykorzystywane także przez szefa kuchni PG4.

- To piwo daje szerokie możliwości eksperymentowania. Z pewnością uwzględnię je układając nowe menu, które będzie obowiązywało od 1 kwietnia - zapowiada Piotr Domański, szef kuchni.
To nie pierwsza próba przywrócenia tego piwa. Współcześni piwowarzy mierzyli się z tym stylem piwnym, co nie było łatwe, bowiem, jak już wcześniej wspominaliśmy, nigdzie nie zachowała się jego oryginalna receptura. Swoją pomoc oferowali także naukowcy, którzy chcieli odtworzyć szczep dzikich drożdży zbliżony do tego, dzięki któremu powstawał jopensbier.

Kilka lat temu przeprowadzone zostały nawet warsztaty z warzenia tego piwa w jednym z gdańskich browarów restauracyjnych. Jednak dopiero w zeszłym roku pojawiła się informacja, że dwóm trójmiejskim piwowarom udało się odtworzyć recepturę jopejskiego. Jednym z nich był właśnie Johannes Herberg, który oprócz tego, że jest piwowarem, jest zarazem mikrobiologiem. To ułatwiło mu opracowanie receptury na podstawie niemieckich starodruków.

O historii i sposobie powstawania tego gdańskiego specjału pisał na naszym portalu m.in. historyk Piotr Rowicki.
Słyszałe(a)ś kiedykolwiek o piwie jopejskim?
39%

tak i czekałe(a)m na jego odtworzenie

17%

tak, ale poza tym mnie to nie interesuje

44%

nie, pierwsze słyszę

zakończona

łącznie głosów: 658

Opinie (77) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • kijaaaa 1 Piwo jopejskie w Gdajsku ! Bjawo ! (5)

  Bardzo smaczne, polecam.

  • 12 9

  • Cena (2)

   Za butelkę 0,7 troszkę powala ...

   • 9 1

   • bo to tylko piwo z nazwy, moc ma jak likier a za przecież za whisky czy dobre wino też płacisz powyżej 100 zł, to nie jest Warka do urżnięcia się

    • 6 6

   • bo te janusze businessu muszą, muszą, muszą, muszą się zaraz nachapać

    bo gdyby sprzedawali po kosztach - to by się z żalu z******i ... wot typowe chciwe polacctwo:)))))

    • 6 5

  • Takie stare to to nie zaszkodzi

   • 2 1

  • rąbać Polskę i tyle kraina cwaniaków zlodzieji i Januszy biznesu. W tym kraju nigdy nie będzie dobrze ......coraz bardziej widoczne jest rozwarstwienie społeczeństwa na ludzi co mają wszystko i tych co ciułają od 1szego

   rąbać Polskę i tyle kraina cwaniaków zlodzieji i Januszy biznesu. W tym kraju nigdy nie będzie dobrze ......coraz bardziej widoczne jest rozwarstwienie społeczeństwa na ludzi co mają wszystko i tych co ciułają od 1szego do 1 szego albo jeszcze gorzej. Klasa średnia zanika. Ceny mieszkań i żywności z kosmosu a zarobki rumuńskie, chociaż i oni mają już PKB wyższe.

   • 5 2

 • Będzie trzeba spróbować:)

  • 11 4

 • mówi się: europejskie

  • 12 18

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.