Okiem dietetyka: dieta pudełkowa - u kogo się sprawdzi?

1 lipca 2021, 15:00
Viola Urban
Dieta pudełkowa na pewno sprawdzi się u osób zapracowanych, które chcą utrzymać zbilansowaną dietę przez określony czas. Więcej zdjęć (4)

Dieta pudełkowa na pewno sprawdzi się u osób zapracowanych, które chcą utrzymać zbilansowaną dietę przez określony czas.

fot. foodandcook / 123rf.com

Dieta pudełkowa na pewno sprawdzi się u osób zapracowanych, które chcą utrzymać zbilansowaną dietę przez określony czas.

fot. foodandcook / 123rf.com

W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się cateringi dietetyczne. W kolejnych miastach pojawia się możliwość zamówienia diety z dostawą do domu. Również w Trójmieście wybór jest bardzo szeroki. Jakie jest zdanie dietetyka na temat diet pudełkowych z cateringu? Jakie są plusy i minusy cateringu dietetycznego i u kogo się on sprawdzi? Dowiesz się tego dzięki temu artykułowi.Szukasz dietetyka w Trójmieście? Sprawdź opinie i usługiW ostatnim tekście z cyklu "Okiem Dietetyka" pisałam o tym, jak zdrowo i odpowiedzialnie żywić się na mieście. Dzisiaj zaś poruszę temat bardzo ostatnio modny, jakim niewątpliwie jest catering dietetyczny.

Potocznie mówi się o nim "dieta pudełkowa" i faktycznie posiłki na cały dzień przywożone są przez kuriera najczęściej właśnie w pudełkach. Diety w cateringach są układane przez dietetyków, gotowane przez kucharzy i dostarczane do domu lub innego miejsca rano lub wieczorem, w zależności od tego, co wybierzemy. W ofertach możemy wybrać kaloryczność oraz dostosować dietę do indywidualnych wymagań i zamówić np. dietę wegetariańską, wegańską, bezglutenową czy wysokobiałkową.

5
miejsce: Dietetycy, leczenie otyłości
w rankingu Dietetycy, leczenie otyłości
Dietetyk
Gdynia, Falista 16/11
9.1


Dzięki zamówionemu cateringowi dietetycznemu możemy w momencie głodu sięgnąć po zbilansowany posiłek i wyrobić sobie nawyk regularnego spożywania posiłków. Więcej zdjęć (4)

Dzięki zamówionemu cateringowi dietetycznemu możemy w momencie głodu sięgnąć po zbilansowany posiłek i wyrobić sobie nawyk regularnego spożywania posiłków.

fot. vicushka / 123rf.com

Dzięki zamówionemu cateringowi dietetycznemu możemy w momencie głodu sięgnąć po zbilansowany posiłek i wyrobić sobie nawyk regularnego spożywania posiłków.

fot. vicushka / 123rf.com

Jakie są plusy korzystania z cateringu dietetycznego?Wygoda i oszczędność czasu - plusem korzystania z cateringu przede wszystkim jest to, że nie musimy się martwić przygotowaniem posiłków. Gotowe dania są nam dostarczane i wystarczy je tylko od razu zjeść lub w niektórych przypadkach odgrzać. Jest to duże ułatwienie dla osób, które nie lubią, nie chcą bądź nie mają czasu gotować. Dodatkowo nie brudzimy sprzętu i nie musimy sprzątać kuchni, a czas, który zazwyczaj poświecilibyśmy na zakupy spożywcze, możemy wykorzystać w inny sposób.

Regularność posiłków - jest to dobry argument dla tych, którzy często zapominają o jedzeniu i przypominają sobie o tym, że należałoby coś zjeść dopiero wtedy, gdy dopada ich wilczy głód. Sprawia to, że zamiast za gotowanie zabierają się za jedzenie tego, co mają pod ręką. Niestety często są to wysokokaloryczne i niskoodżywcze przekąski. Dzięki zamówionemu cateringowi dietetycznemu możemy w momencie głodu sięgnąć po zbilansowany posiłek i wyrobić sobie nawyk regularnego spożywania posiłków. Każdego dnia będziemy otrzymywali posiłki, co pomoże uregulować spożywanie posiłków, będzie uczyć systematyczności w jedzeniu i poprawi stan naszego zdrowia.

Odpowiednie zbilansowanie oraz kaloryczność posiłków - jest to szczególnie ważne dla osób chcących zredukować nadmierną tkankę tłuszczową, a także dla tych, którzy chcą pilnować tego, aby ich dieta była maksymalnie odżywcza i dostarczała wszystkich niezbędnych składników w odpowiednich ilościach. Zamawiając dietę pudełkową o określonej kaloryczności, możemy w łatwy sposób stosować dietę redukcyjną i tracić nadmierne kilogramy bez konieczności liczenia kalorii.

Sprawdź, co i gdzie zjeść w Gdańsku, Gdyni i SopocieW ofertach możemy wybrać kaloryczność oraz dostosować dietę do indywidualnych wymagań i zamówić np. dietę wegetariańską, wegańską, bezglutenową czy wysokobiałkową. Więcej zdjęć (4)

W ofertach możemy wybrać kaloryczność oraz dostosować dietę do indywidualnych wymagań i zamówić np. dietę wegetariańską, wegańską, bezglutenową czy wysokobiałkową.

fot. vicushka / 123rf.com

W ofertach możemy wybrać kaloryczność oraz dostosować dietę do indywidualnych wymagań i zamówić np. dietę wegetariańską, wegańską, bezglutenową czy wysokobiałkową.

fot. vicushka / 123rf.com

Jakie są minusy korzystania z cateringu dietetycznego?Cena - cena cateringu dietetycznego jest stosunkowo wysoka i może odstraszać. W większości przypadków suma do zapłaty przekracza znacznie koszt miesięcznych zakupów. Koszt miesięcznego pakietu diety z cateringu dietetycznego może nawet przekroczyć 1000 zł. Dla wielu osób jest to spora różnica w porównaniu z posiłkami przygotowywanymi samodzielnie w domu.

Brak indywidualnego dopasowania diety - niestety, dieta z cateringu dietetycznego to nie to samo co indywidualna współpraca z dietetykiem. Oczywiście można wybrać kaloryczność oraz rodzaj diety, niestety osoby z większymi wymaganiami będą zawiedzione. Czasem niektóre firmy oferują możliwość lepszego dopasowania menu, ale wiąże się to zazwyczaj z dodatkowym kosztem.

Brak edukacji żywieniowej - posiłki dostarczane pod drzwi, mimo że mogą stanowić inspirację i być zdrową alternatywą na pewien czas, niestety nie uczą samodyscypliny i samodzielnego komponowania zdrowego menu. Ryzyko powrotu do złych nawyków żywieniowych po zakończeniu współpracy z cateringiem dietetycznym jest bardzo wysokie.

Diety w cateringach są układane przez dietetyków, gotowane przez kucharzy i dostarczane do domu lub innego miejsca rano lub wieczorem, w zależności od tego, co wybierzemy. Więcej zdjęć (4)

Diety w cateringach są układane przez dietetyków, gotowane przez kucharzy i dostarczane do domu lub innego miejsca rano lub wieczorem, w zależności od tego, co wybierzemy.

fot. foodandcook / 123rf.com

Diety w cateringach są układane przez dietetyków, gotowane przez kucharzy i dostarczane do domu lub innego miejsca rano lub wieczorem, w zależności od tego, co wybierzemy.

fot. foodandcook / 123rf.com

PodsumowanieDieta pudełkowa na pewno sprawdzi się u osób zapracowanych, które chcą utrzymać zbilansowaną dietę przez określony czas. Będzie świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią gotować, ale też dla tych, którzy szukają inspiracji kulinarnych, chcą jeść różnorodnie i jednocześnie nie chcą tracić czasu na zakupy i gotowanie. Niestety, ta dieta nie sprawdzi się u osób, które chcą oszczędzić na jedzeniu, a także u osób ze skomplikowanymi jednostkami chorobowymi wymagającymi indywidualnego podejścia dietetyka.

Z jednej strony dieta pudełkowa może inspirować do zdrowego żywienia, a z drugiej nie uczy samodzielności i nie jest zazwyczaj rozwiązaniem długoterminowym. Dieta z cateringu dietetycznego dla większości osób jest również droga, chociaż z drugiej strony pozwala na uniknięcie nadmiernego kupowania żywności i jej marnowania, niwelując również koszty zasobów takich jak woda, gaz czy prąd, które są niezbędne do przygotowania posiłków samodzielnie. Jestem przekonana, że po tych rozważaniach wiesz już, czy dieta pudełkowa to coś dla Ciebie!
Czy korzystałe(a)ś kiedyś z diety pudełkowej?
29%

tak, korzystałe(a)m i w moim przypadku się sprawdziła

7%

tak, korzystałe(a)m, ale okazało się, że to nie na mój tryb życia

12%

tak, korzystałe(a)m, ale to za duże koszty

16%

nie korzystałe(a)m, ale chcę spróbować

36%

nie korzystałe(a)m i nie zamierzam

zakończona

łącznie głosów: 1243

autor Viola Urban: na swoim blogu OkiemDietetyka.pl tworzy od 6 lat. Z zawodu dietetyk, z zamiłowania poszukiwacz nowych smaków, z doświadczenia redaktor serwisów poświęconych kulinariom i zdrowemu stylowi życia. Lubi inspirować do lepszego jedzenia i podejmowania świadomych wyborów. W wolnych chwilach biega i szuka dobrego jedzenia na mieście. Pisze do cyklu Okiem Dietetyka.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (125)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.