Tak restauracje wspierają lekarzy. Szpitale dziękują

18 marca 2020, 19:00
Arnold Szymczewski
Najnowszy artukuł na ten temat

Ulgi w czynszu. Samorządy znowu wspierają restauratorów

Restauratorzy pomagają szpitalom:

Zupy, pizza, burgery, dania obiadowe i kanapki. To już kolejny dzień trwania akcji zapoczątkowanej przez gdyńską Muszlę - #gastropomaga - do której przyłączyły się restauracje z całego Trójmiasta. - Restauratorzy często rysują na pudełkach z jedzeniem uśmiechy i piszą podziękowania, to dla nas bardzo dużo znaczy. Proszę mi uwierzyć, że zmęczony lekarz, który widzi takie pudełko, od razu się uśmiecha i nabiera chęci do pracy. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za tę pomoc - mówi Małgorzata Pisarewicz, dyrektor ds. komunikacji społecznej, Szpitale Pomorskie.
Akcję #gastropomaga zapoczątkowała w piątek, 13 marca, restauracja Muszla. W ślad za nią poszły m.in. pizzerie, burgerownie czy bary z domowymi obiadami.

- Gastro pomaga to inicjatywa, która wyszła tak naprawdę od całego naszego zespołu. Spotkaliśmy się przed weekendem, wspólnie zastanawiając się, co robić w tej trudnej dla całej naszej branży sytuacji. Spodziewaliśmy się, że będziemy musieli zamknąć lokal, ale w pewnym momencie padł pomysł, by pomóc innym, wykorzystać nasze zasoby i zrobić coś dobrego - mówi Anna Wylężek, współwłaścicielka Muszli i organizatorka akcji #gastropomaga.

Kolejne restauracje wspierają lekarzy darmowym posiłkiem


- Zadzwoniliśmy do szpitala miejskiego w Gdyni. Po rozmowach z dyspozytornią i ordynatorem okazało się, że rzeczywiście sytuacja jest trudna, ponieważ lekarze i cały personel medyczny mają bardzo dużo pracy i nie mają siły ani czasu, żeby zorganizować sobie coś ciepłego do jedzenia. W związku z tym umówiliśmy się z nimi, że będziemy dostarczać codziennie 10 dań obiadowych - głównie pizze. Po to, żeby mogli zjeść, nabrać siły i żeby poczuli się docenieni - kończy Anna Wylężek.
Dziś możemy mówić o sporym sukcesie akcji, którą zapoczątkowano kilka dni temu. Do udziału przyłączyły się m.in.: Viva la Pizza, Pizza Napoli, Raban - Asian Street Food, Zaufajni Food & Cocktail Bar, Chochla, Mandu, Hard Rock Cafe, SurfBurger, Rozlana Zupa, Lobster, The Dumplings czy Suavemente.

- Czujemy się częścią oliwskiej społeczności, dlatego od pierwszych dni zapewniamy dostawy do szpitala, który jest w naszym bezpośrednim sąsiedztwie, który opiekował się wspaniale niektórymi z nas w czasie choroby i w którym teraz z oddaniem pełnią służbę nasi przyjaciele lekarze. Nasze wsparcie będziemy zapewniać również w kolejnych dniach. Uznajemy to za wyraz wdzięczności dla wszystkich, którzy w tym ekstremalnie trudnym okresie dbają o pacjentów, nierzadko bez niezbędnych środków do pracy - mówi Rafał Marcyniuk, The Dumpligs.

- O akcji #gastropomaga dowiedzieliśmy się z Facebooka. Decyzja z naszej strony o przystąpieniu do tej inicjatywy była szybka - chcieliśmy pomóc. Po rozmowie telefonicznej ze szpitalem przygotowaliśmy pizze, kanapki pannuozo oraz kremy z pomidorów. Takie zestawy dostarczamy z udziałem wspaniałych ludzi praktycznie codziennie. Zależy nam na tym, aby w tych trudnych chwilach personel szpitala, który pracuje na najwyższych obrotach, miał dostarczony ciepły posiłek - mówi Sebastian Krzoska, współwłaściciel Pizzeria Napoli.
Pizzeria Napoli, jak i wiele innych restauracji, przygotowała specjalną zrzutkę na zasadach "zawieszonego posiłku". Zebrana kwota będzie przekazywana na ciepłe posiłki dla personelu medycznego.

Pomagają także firmy carsharingowe. Poniżej treść oświadczenia MiiMove:

Mili, piszemy to prosto z serducha! Jeżeli chcecie pomóc, macie jakieś informacje, że jest potrzebny transport, przewiezienie zakupów, wiecie, że ktoś organizuje jakąś zbiórkę i potrzebuje to dostarczyć z punktu A do punktu B - odzywajcie się do nas. Podjęliśmy decyzję, że część naszej floty przeznaczymy do pomocy innym. Współpracujemy już z kilkoma instytucjami, ale pomóc może każdy.

- Dla nas to ogromna radość, że tak spontanicznie zgłasza się do nas codziennie wiele restauracji, pizzerii, barów i przedsiębiorstw, które przygotowują jedzenie na wynos. Dzięki nim zapracowany personel szpitala może codziennie zjeść ciepły posiłek i nabrać siły do dalszej pracy. W tym trudnym dla wszystkich okresie lekarze i cały personel medyczny pełnią bardzo długie i wyczerpujące dyżury. Restauratorzy często rysują na pudełkach z jedzeniem uśmiechy i piszą podziękowania, to dla nas bardzo dużo znaczy. Proszę mi uwierzyć, że zmęczony lekarz, który widzi takie pudełko, od razu się uśmiecha i nabiera chęci do pracy. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za tę pomoc - mówi Małgorzata Pisarewicz, dyrektor ds. komunikacji społecznej, Szpitale Pomorskie.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie ważne informacje


W związku z tak dużym zainteresowaniem Szpitale Pomorskie przygotowały specjalny numer telefonu (516 779 340 - dostępny codziennie w godz. 8-16) dla osób, które chcą pomóc, przywożąc jedzenie.

- Często zdarza się tak, że o jednej godzinie przyjeżdża kilkanaście dowozów, a tego chcielibyśmy uniknąć. Proszę mnie źle nie zrozumieć, ale chcemy robić wszystko, by nie marnować jedzenia. Jeszcze raz w imieniu wszystkich lekarzy i całego personelu medycznego pragnę wszystkim podziękować za pomoc - kończy Małgorzata Pisarewicz.