Taverna Zante: nie tylko grecka kuchnia

28 marca 2018 (artykuł sprzed 2 lat)

Przestronne wnętrze z nowoczesną aranżacją, gdzie goście w swobodnej atmosferze mogą spróbować autentycznych greckich specjałów to główne zalety zlokalizowanej przy ul. Władysława IV 49A zobacz na mapie Gdyni w Gdyni Taverny Zante. W karcie oprócz dań znajdują się też różnorodne cocktaile, co dodatkowo sprawia, że to świetne miejsce także na wieczorne wyjście.Greckie restauracje u większości gości budzą skojarzenia związane z określonym, biało niebieskim wystrojem, znanym z wycieczek do miejscowości turystycznych. Są raczej wybierane na uroczyste niedzielne obiady niż popołudniowe luźne wypady ze znajomymi czy rodziną.

Drinki w coctail barzeOd tego stereotypu postanowili odejść właściciele Taverny Zante z Gdyni. To bardziej śródziemnomorska kantyna, gdzie równie dużą rolę jak kuchnia odgrywa coctail bar. Dzięki doświadczonym barmanom można skosztować niepowtarzalnych drinków. Podstawą wielu z nich jest grecka Metaxa we wszystkich rodzajach dostępnych w Polsce począwszy od klasycznej Metaxa 5***** do najwykwintniejszej Metaxa Angel's Treasure.

Ścisła współpraca z marką pozwoliła stworzyć intrygujące kombinacje smakowe. Hitem jest Zante Greek Mojito, ale drinków na bazie Metaxy jest w ofercie kilka. Na miejscu można spróbować także win, piw i innych mocniejszych alkoholi - oczywiście nie tylko z Grecji.

Spragnieni gustujący w ciepłych napojach wybierają herbatę Sidertis. Ten naturalny grecki napój znany już w starożytności, w Zante serwowany jest z miodem i cytryną. Jak mówi manager restauracji - Rafał Narwojsz, początkowo miała ona być ciekawostką, ale szybko stała się wśród gości niezwykle popularna.

Grecka kuchnia w nowoczesnym wydaniuWśród potraw w menu dominuje oczywiście mięso, ale znajdziemy tam również zupy, ryby, greckie przystawki - mezedes idealne na ucztę dla kilku osób, sałatki oraz sandwiche. Nietypową pozycją jest także grecki makaron Orzo - przypominający ryż, podawany m.in. z grillowanym kurczakiem lub krewetkami i serem feta. Wśród dań głównych króluje wysokiej jakości baranina przyrządzana na różne sposoby.

Od poniedziałku do piątku w godzinach 12-16 można skorzystać z oferty lunchowej w cenie 18,90 zł. Każdego dnia Zante oferuje ciekawe promocje - poniedziałki to idealny dzień na drinki, bo przy zakupie koktajlu drugi otrzymujemy całkowicie gratis, we wtorki drink Aperol Spritz w najlepszej cenie w mieście - 9,90 zł. W niedzielę można przyjść do Zante i posłuchać typowo greckiej muzyki przy smacznym posiłku. O wszystkim oczywiście Taverna Zante informuje na swoim profilu na Facebooku.

Produkty najwyższej jakościGwarancją jakości i autentyczności potraw serwowanych w lokalu jest ścisła współpraca z greckimi delikatesami AGORA - Smak Grecji. Ich właściciel Theofanis Mitsoulas od wielu lat prowadzi swoje sklepy w Gdyni. W asortymencie są sprowadzone z południa Europy produkty spożywcze takie jak wina, ouzo, oliwki Kalamata, sery (m.in feta, manouri, halloumi czy kefalograviera), przyprawy i zioła. Pochodzą bezpośrednio z Grecji, więc ich smak i jakość jest nieporównywalna z masowymi produktami znanymi z marketów. Theofanis produkuje w Grecji swoją własną oliwę z oliwek, którą oczywiście można skosztować w Zante.

Jako rodowity Grek zaznacza, że od początku ucieszył się z niekonwencjonalnego wystroju i konceptu lokalu. Od samego otwarcia lokalu jest częstym gościem i twierdzi, że bardzo brakowało mu takiego miejsca w Gdyni.

- Czuć tutaj przestrzeń, wolność i nowoczesność. Podoba mi się ten wystrój. Nie każda grecka restauracja musi być biało-niebieska z ruinami i greckimi kolumnami. Takie miejsca nastawione są głównie na turystów, którzy na temat Grecji mają stereotypowe wyobrażenie. W Atenach na przykład jest wiele restauracji takich jak Zante, które serwują świetne jedzenie i drinki. Grecja to przecież nie tylko ruiny i kolumny świątyni Zeusa - opowiada.
Podkreśla, że Grecja nie zatrzymała się w czasach starożytnych. Podobnie jak cały świat rozwija się i również ma wiele nowoczesnych miejsc.

Przedstawiciele lokalu nie ukrywają, że chcieliby, aby w Zante dobrze czuli się zwłaszcza ludzie młodzi, stroniący od stereotypowych restauracji. Głównie z myślą o nich w lokalu znajdują się także audiobooki, dzięki którym można uczyć się języka greckiego.

- Goście, którzy nas odwiedzają, bywają zaskoczeni wyglądem, ciekawą kartą dań, autorskich koktajli oraz świetną, luźną atmosferą panującą w lokalu. Znajdą tutaj coś dla siebie zarówno smakosze greckiej kuchni, jak i goście mający z nią po raz pierwszy styczność. Wieczorami zapraszamy wszystkich szukających rozluźnienia i chilloutowego klimatu po ciężkim dniu czy tygodniu. Lokal jest otwarty od godz. 12 do 23, ale w weekendy często zamykamy dopiero po północy - zachęca manager Rafał Narwojsz.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł