Tłusty czwartek w Trójmieście

11 lutego 2021, 10:30
Mateusz Groen
Tłusty czwartek w Trójmieście:

To już dziś! Tłusty czwartek, czyli wielkie święto słodkości, którego znakiem rozpoznawczym jest pączek. Od wczesnego świtu trójmiejskie cukiernie przeżywają "oblężenie" klientów chętnych na wcale niemałą słodycz. Postanowiliśmy dowiedzieć się, jak rozpoczął się ten dzień i jaki smak pączków Trójmiasto lubi najbardziej.3
miejsce: Cukiernie i piekarnie
w rankingu Cukiernie i piekarnie
Cukiernictwo Formella
Gdynia, Morska 146
9.3/10
+ Oceń

Tego dnia nie patrzymy na kalorieTłusty czwartek jest jednym z bardziej lubianych "świąt" w roku. W końcu kto nie lubi słodkości? Mało kto tego dnia odmówi zjedzenia chociaż jednego pączka, co potwierdzać mogą rosnące kolejki przed cukierniami i piekarniami na terenie Trójmiasta. W wielu miejscach kolejki ustawiły się na długo przed otwarciem lokali, a wszystko dlatego, by zjeść najświeższego i najlepiej jeszcze ciepłego pączka.

W ten słodki poranek odwiedziliśmy cukiernię Eres i Jacek placek w Gdańsku. Mimo temperatury poniżej zera, zawiewającego chłodnego wiatru i tego, że zimowe słońce dopiero wschodziło wiele osób wytrwale z samego rana ruszyło na wyprawę po pączki. Łasuchów nie powstrzymała nawet pandemiczna rzeczywistość.

Ekspedienci dwoją się i troją, jednak kolejki stale rosną. Przed wieloma wręcz kultowymi lokalami na "słodkiej" mapie Trójmiasta kolejki są zdecydowanie dłuższe i najbezpieczniejszą opcją jest wcześniejsze zamówienie pączków, jak np. w Pączusiu w Gdyni czy w Blikle. Tłusty czwartek to nie lada dzień dla cukierni. Pączki rozchodzą się z olbrzymią szybkością i nawet zamówienie ich z wyprzedzeniem nie sprawi, że unikniemy odstania swojego czasu w kolejce.

Czytaj też: Najlepsze, najtańsze, najoryginalniejsze. Dokąd na pączki w tłusty czwartek?

Wariacje "pączkowe" prezentuje wiele lokali, m.in. lodziarnia Bosko czy restauracja Carmnik. Więcej zdjęć (1)

Wariacje "pączkowe" prezentuje wiele lokali, m.in. lodziarnia Bosko czy restauracja Carmnik.

fot. facebook/ Bosko

Wariacje "pączkowe" prezentuje wiele lokali, m.in. lodziarnia Bosko czy restauracja Carmnik.

fot. facebook/ Bosko

Na terenie Trójmiasta jest wiele miejsc, które prócz standardowych pączków obsypanych cukrem pudrem czy oblanych lukrem oferują alternatywne sposoby podania. Przykładem są m.in. mięsne pączki w Carmniku, lodowe pączki w lodziarni Bosko, a także opcja bezglutenowa występująca w ofercie wielu lokali. Są też tacy, którzy mimo zamiłowania do pączków niezbyt przepadają za polewami. Na takie sytuacje cukiernie i piekarnie również są przygotowane.

Tłusty czwartek bogaty w sportowe memyI choć wyobraźnia cukierników nie zna granic, a smak tłustoczwartkowego pączka przeszedł niesamowitą ewolucję, to pączkowe gusta mieszkańców Trójmiasta, z którymi rozmawialiśmy, są bardzo zbieżne. Ulubione smaki nadzienia to: konfitura z róży - dla wielu najbardziej klasyczna "pączkowa" propozycja, adwokat - tę propozycję wybierało wielu zapytanych przez nas mężczyzn, a w grupie młodzieżowej furorę robią pączki z nadzieniem czekoladowym.
Kolejka po pączki na Jasieniu:
Z "pączkowych" ciekawostek możemy wam zdradzić, że jeden standardowy pączek ma aż 400 kalorii, dlatego żeby go spalić, wystarczy np. godzinny spacer. Pączki najczęściej stworzone są z ciasta drożdżowego, które usmażone jest na oleju, a w tradycyjnym przepisie na smalcu. Pączki to stara tradycja sięgająca XVII wieku. Tłusty posiłek miał być zapasem energetycznym przed nadchodzącym postem. Pączki pierwotnie jedzone były na słono i podawane np. ze skwarkami. Niegdyś też wierzono, że zjedzony pączek tego dnia, prócz sytości i wysokiego stężenia kalorycznego, ma zapewnić nam również szczęście w całym roku.

Stara ludowa prawda mówi, że w tłusty czwartek się nie tyje, licznik kalorii chodzi do tyłu, a obwody w pasie pozostają niezmienione, niezależnie od tego, ile pączków dzisiaj się pochłonie. Ile zatem pączków dzisiaj zjecie? Jakie smaki preferujecie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!
Kolejka po pączki - Pączuś w Gdyni:
Jaki smak nadzienia najbardziej lubisz?
51%

z konfiturą np. różaną

3%

z jabłkiem albo z innym owocem

6%

z czekoladą

3%

z chałwą

18%

z budyniem lub adwokatem

14%

lubię wszystkie

5%

inne

zakończona

łącznie głosów: 888

Opinie wybrane


wszystkie opinie (97)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.