Zrób zakupy do własnego pojemnika

1 sierpnia 2020, 8:00
as

Mąka, kasza, makarony, sól, cukier, płatki śniadaniowe i orzechy - wszystko na wagę i wszystko do własnego lub papierowego opakowania. W Gdańsku powstał kolejny już sklep typu zero-waste, Ziemiosfera, ale za to pierwszy łączący te idee z miejscem spotkań, kawiarnią i strefą warsztatową.W Gdańsku sklepów, gdzie możemy nabyć produkty do własnego pojemnika, jest co najmniej kilka m.in. Kubek z przyprawami ze ŚródmieściaMapka czy Avocado Vegan Shop z WrzeszczaMapka. Niedawno do ich grona dołączyła ZiemiosferaMapka prowadzona przez małżeństwo Patrycję i Franka.

- Około pięć lat temu było nam coraz bardziej nieswojo z nadmiarem kapitalizmu, który woli kontrolować i podporządkować naturę niż z nią współgrać. Zaczęliśmy z małymi zmianami, kroczek po kroczku zmieniając różne aspekty naszego życia. Zaczęliśmy od porządnego sortowania śmieci, jeździliśmy na rowerze, zaczęliśmy zwracać uwagę, co ląduje na naszym talerzu, zmieniliśmy produkty, którymi czyściliśmy dom i którymi pielęgnowaliśmy siebie... Poczuliśmy, że jesteśmy na dobrej drodze, więc zaczęliśmy się udzielać w miejskich wolontariatach, warsztatach i innych eko partycypacyjnych akcjach o zrównoważonym rozwoju, zero waste, ekonomii cyrkularnej i zdrowym, roślinnym odżywianiu - mówi Patrycja Pawluk, Ziemiosfera.
Ideą sklepów zero waste jest oferowanie produktów głównie lokalnych, zdrowych i wyprodukowanych z przestrzeganiem zasad zrównoważonego rozwoju. W sklepie Patrycji i Franka znajdziemy m.in. ekologiczną żywność na wagę, naturalne kosmetyki i produkty do higieny domu, surowce do DIY (samodzielnego przygotowania kosmetyków, mydeł, świec itp.) czy eko akcesoria z naturalnych materiałów. Wszystkie produkty są dostępne na wagę lub w ekologicznych opakowaniach.

Kawa, herbata, warsztaty, spotkania, prezentacje i dyskusjeNa miejscu oprócz sklepu funkcjonuje także mini kawiarnia, jest też herbata i różnego rodzaju ciasta. Fanom ogrodów spodoba się punkt wymiany roślin, a tym, którym ciążą niepotrzebne rzeczy w domu, tzw. givebox, czyli miejsce, w którym możemy zostawić niepotrzebne dla nas rzeczy, a które mogą się przydać komuś innemu.

- Na miejscu będą też organizowane warsztaty, spotkania, prezentacje czy dyskusje w duchu szeroko pojętej ekologii, zero waste, samorozwoju i życia bliżej natury. Chcemy dzielić się ekologicznymi nawykami, które są w zasięgu każdego z nas i zwiększać świadomość w zakresie zmian klimatu. Chcemy inspirować inych do zmiany małymi kroczkami i pokazać, jak przyjemne jest życie w zgodzie z naturą - kończy Patrycja Pawluk.
Często kupujesz coś na wagę?
23%

nie, prawie nigdy

32%

raczej rzadko

33%

różnie, jeśli jest okazja, to tak

12%

tak, staram się zawsze wszystko kupować na wagę

zakończona

łącznie głosów: 599

as