stat

20 lat kolekcji malarstwa monumentalnego na Zaspie. Jubileuszowe zwiedzanie zależy od was

12 września 2017, 10:00
Łukasz Rudziński

Ostatnia edycja Festiwalu Malarstwa Monumental Art odbyła się w 2016 roku, ale kolekcja murali na Zaspie nie jest skończona.

Mija 20 lat od czasu, gdy powstał pierwszy z murali na Zaspie. Wyjątkowa w skali Europy kolekcja malarstwa wielkoformatowego w tej dzielnicy liczy już 60 prac. Z tej okazji zorganizowany zostanie specjalny spacer z Lokalnymi Przewodnikami, którego trasę wybiorą uczestnicy głosowania. Do 19 września można wybierać murale, które znajdą się na trasie jubileuszowego zwiedzania 23 września o godz. 12. Oczywiście można w nim będzie uczestniczyć bezpłatnie.WYBIERZ MURALE JUBILEUSZOWEGO SPACERU

Z okazji 20-lecia Kolekcji Malarstwa Monumentalnego 23 września zorganizowany zostanie specjalny spacer, którego szlak do końca pozostanie niespodzianką. Od 12 do 19 września trwa głosowanie, w którym każdy może wybrać swoich pięć ulubionych, wielkoformatowych dzieł. 20 murali, które uzyskają największą liczbę głosów, zobaczymy podczas spaceru. Głosować można tylko raz z jednego adresu e-mail.

Najnowszym, już 60-tym muralem na Zaspie jest "Memling w pikselach".

Oprowadzać będzie wyjątkowe grono - wszystkie osoby, które są Lokalnymi Przewodnikami po Zaspie. Wycieczka rozpocznie się (i zakończy) przy klubie Plama GAK zobacz na mapie Gdańska. Będzie tort ze świeczkami, toast za przyszłość osiedla oraz quiz z nagrodami.

- Jubileusz to dobry czas do podsumowań. Każdy z 60 murali w kolekcji to oddzielna historia i opowieść. To różnorodne style i nurty współczesnego malarstwa monumentalnego. To prace artystów wielu kultur i pokoleń. Niektóre nawiązują bezpośrednio do kontekstu miejsca, inne są abstrakcyjne lub związane z osobistym doświadczeniem twórców czy hasłem przewodnim poszczególnych edycji Festiwalu Monumental Art. Anegdoty związane z powstaniem murali i historię Zaspy opowiadają Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki podczas letnich spacerów. Jubileuszowy spacer będzie wyjątkowy - trasa będzie oparta na 20 ulubionych muralach, które wyłonione zostaną w głosowaniu. To także okazja do poznania wszystkich Lokalnych Przewodników i Przewodniczek podczas jednego spaceru! - mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.
Pierwsze wielkoformatowe prace na Zaspie powstały z okazji 1000-lecia Miasta Gdańska. Rafał Roskowiński, który prowadził Pracownię Murales w Nadbałtyckim Centrum Kultury, zorganizował w 1997 roku pierwszy w Polsce Międzynarodowy Festiwal Muralu. Obecnie na Zaspie znajduje się 60 prac, które powstały w ramach Festiwalu Monumental Art (kurator: Piotr Szwabe) i inicjatyw Gdańskiej Szkoły Muralu (prowadzący: Rafał Roskowiński i Jacek Zdybel). Turyści i mieszkańcy zwiedzają je latem podczas bezpłatnych spacerów z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami. Cykliczne oprowadzania trwają od 2011 roku.

Zaspa jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych osiedli w Polsce. Nie tylko dlatego, że mieszkał tu Lech Wałęsa czy miała miejsce pamiętna msza papieska w 1987 roku, ale również ze względu na kolekcję murali. Regularnie przyjeżdżają je filmować ekipy telewizyjne z Niemiec. O Zaspie pisał m.in. amerykański "The Huffington Post" i liczne media zagraniczne poświęcone sztuce street-artu. Chociaż Festiwal Monumental Art po raz ostatni zorganizowano w 2016 roku, kolekcja malarstwa monumentalnego co roku się powiększa. Ostatnia jak dotąd praca - "Memling w pikselach" - inspirowana "Sądem Ostatecznym" Hansa Memlinga, powstała w połowie sierpnia 2017 roku.

Pierwsze wielkoformatowe prace na Zaspie powstały w latach 90. Nikt wtedy nie przypuszczał, że w ciągu dwóch dekad powstanie tu jedna z największych miejskich kolekcji murali na świecie.