23. Jazz Jantar: polska scena jazzowa i młodzi wykonawcy

16 września 2020, 7:00
Magda Mielke

Powraca Festiwal Jazz Jantar. Już w czwartek, 17. września odbędzie się pierwszy koncert 23. edycji imprezy, która potrwa do grudnia. W ramach wrześniowej odsłony czeka nas siedem koncertów, z których aż pięć wykonają trójmiejscy muzycy, a na czterech będzie można usłyszeć premierowy materiał.Koncerty jazzowe w najbliższym czasie


Festiwal Jazz Jantar to wydarzenie dobrze znane wszystkim miłośnikom jazzu, będące ukłonem nie tylko w ich stronę, ale przede wszystkim w stronę samego jazzu. Festiwal walczy ze stereotypami, które przez lata zdążyły narosnąć wokół tej muzyki, dzięki czemu koncerty przyciągają nie tylko fanów, ale także wielu otwartych na nowe brzmienia słuchaczy. Jesienna edycja kieruje spojrzenia na polską scenę jazzową i młodych wykonawców. Będzie miała też bardziej lokalny charakter - pięć koncertów zagrają muzycy związani z Trójmiastem.

Prezentacja polskiej sceny jazzowej pierwotnie miała odbyć się w marcu tego roku, jednak z uwagi na pandemię wydarzenie trzeba było przełożyć. Wrześniowa odsłona festiwalu w klubie Żak rozpocznie się więc w czwartek, 17. września koncertem nowego trio kontrabasisty Piotra Lemańczyka, które współtworzy ze znakomitym pianistą Dominikiem Wanią i perkusistą Michałem Miśkiewiczem. Piotr Lemańczyk New Trio zaprezentuje przed festiwalową publicznością repertuar ze swojego nowego albumu "In Simplicity", który stanowi syntezę muzycznych doświadczeń i poszukiwań, a także przybliża najbardziej kreatywne trendy współczesnego jazzu.

W piątek w ogródku klubu Żak odbędzie się koncert plenerowy DownTown Brass. Zespół tworzą młodzi żywiołowi instrumentaliści związani z trójmiejskim środowiskiem muzycznym, m.in. studenci i absolwenci Akademii Muzycznej w Gdańsku. Zainspirowani ulicznymi zespołami Nowego Orleanu i współcześnie działającymi brass-bandami całego świata w oryginalny sposób łączą tradycję z nowoczesnością. Różnorodność stylistyczna formacji i autorskie aranżacje muzyki popularnej wpisują się w bogate, nietypowe instrumentarium, które stanowi połączenie blasku instrumentów dętych z energetyczną mieszanką rytmów perkusyjnych.

Szczegółowy program 23. festiwalu Jazz JantarSobotni festiwalowy wieczór zapowiada się najintensywniej. Najpierw wystąpi unikalne trio, stworzone przez Dominika Strycharskiego, Łukasza Kacperczyka i Pawła Szpurę, plasujące się pomiędzy improwizacją a teatrem i poszukujące nowego języka muzycznego. Bardzo oryginalny jest też zestaw instrumentów: modyfikowane współczesne flety proste, modularna elektronika i niezwykle kreatywnie potraktowany zestaw perkusyjny. Drugi sobotni koncert zagrają Leszek Kułakowski i Maciej Sikała. Premierowo będzie można posłuchać utworów z albumu "Red Ice", stylistycznie i wykonawczo plasującego się wśród najciekawszych płyt ostatnich miesięcy. Album stanowi połączenie "nowego jazzu", "brzmień powyżej ciszy" oraz pięknych utworów, zagranych ze zgrabnością godną mistrzów europejskiej sceny jazzowej.

Z kolei w niedzielę zagra Tubis Trio, w którego skład wchodzą: pianista Maciej Tubis, kontrabasista Paweł Puszczało i perkusista Przemek Pacan. Zespół wykonuje autorskie kompozycje, czerpiące z jazzowych improwizacji, ale także otwarte na szersze horyzonty: zawierające melodyjne tematy i nieprzewidywalne formy.

Tydzień później (25 września) na gdańskiej scenie pojawi się zespół Immortal Onion. Na ich koncert niewątpliwie najbardziej czekają najmłodsi miłośnicy jazzu. Choć dewizą Immortal Onion nie jest wymyślanie niczego oryginalnego, lecz łączenie tego, co jest już znane w nowy sposób, zespół jak burza wszedł trzy lata temu do klubów i na festiwale jazzowe. Dzień później wystąpi Emil Miszk The Sonic Syndicate - oktet złożony z czołowych artystów młodego pokolenia w Polsce, którego liderem jest Emil Miszk, trębacz i kompozytor. Mimo młodego wieku członkowie zespołu są doświadczonymi artystami z dorobkiem i potencjałem twórczym. Ich pierwsza płyta "Don't Hesitate!" otrzymała nagrodę Akademii Fonograficznej Fryderyk 2019 w kategorii Jazzowy Debiut Roku.

Można jeszcze nabyć bilety na koncerty w cenach 20-30 i 40-60 zł w zależności od wydarzenia.

Kolejne koncerty odbędą się jesienią: 23-25 i 30-21 października, 6-8 listopada i 12 grudnia. Program zostanie wkrótce ogłoszony.