97 twórców kultury ze stypendiami marszałka województwa pomorskiego

17 lutego 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Łukasz Rudziński
Najnowszy artukuł na ten temat

Grantowe "ostatki". Gdańsk i marszałek województwa pomorskiego rozdali swoje granty

Scenariusze filmowe, spektakle teatralne, propozycje wydawnictw muzycznych i literackich, a także wystawy - jak co roku marszałek przyznał stypendia dla twórców kultury. O 350 tys. zł ubiegało się 237 twórców, którzy zgłosili 244 projekty. Stypendia przyznano 97 twórcom. Średnia wysokość przyznanego stypendium wyniosła 3 tys. 608 zł.Jak co roku stypendia artystyczne marszałka województwa pomorskiego cieszą się sporym zainteresowaniem twórców kultury z całego regionu. Wśród nich znajdują się zarówno artyści, jak i kuratorzy czy debiutanci. Marszałek przyznał dotacje zarówno znanym i docenionym już twórcom, jak i debiutantom. Zainteresowanie było tak duże, że zdecydowano się podnieść kwotę dofinansowania o 20 tys. zł (w poprzednich latach na stypendia kulturalne przeznaczano 330 tys. zł).


Najwyższe stypendium przyznano docenionej już wcześniej reżyserce Elżbiecie Benkowskiej na scenariusz filmu fabularnego "Orunia 4ever" - 7 tys. zł. Po 6 tys. zł trafiło do muzyków: Andrzeja Wojciechowskiego na rejestrację i wydanie płyty z muzyką Krzysztofa Pendereckiego, Mikołaja Góreckiego i Beniamina Baczewskiego "Muzyka polska na klarnet i smyczki", wspomnianego Beniamina Baczewskiego na nagranie, wydanie i promocję płyty "Fractus Sextet - Piosenki bez słów", Radosława Kurka, który nagra dwupłytowy albumu CD "24 preludia i fugi Dymitra Szostakowicza" oraz Tomasza Pawluczuka na nagranie i wydanie nowej płyty zespołu Trupa Trupa. Również 6 tys. zł pozyskała Dorota Nieznalska na projekt "Badania SRV Sektion Rassen und Volkstumsforschung".

Część artystów otrzymała pieniądze na ten sam projekt. I tak Piotr Lemańczyk wraz z Cezarym Paciorkiem pracować będą nad krążkiem "Cezary Paciorek - Piotr Lemańczyk Duology" (otrzymali od marszałka po 4 tys. zł), zaś Karolina Piątkowska-Nowicka wraz z Piotrem Nowickim nagrają płytę z muzyką kameralną XX wieku w wytwórni DUX (również po 4 tys. zł), z kolei Adam i Anna Witkowscy dostali w sumie 8 tys. zł na projekt "więcej jest więcej/more is more". Nieco mniej. Po 3 tys. zł trafiło do Anny Bony i Natalii Walewskiej - autorek edukacyjnych koncertów w Filharmonii Bałtyckiej "Antonio Vivaldi - Cztery Pory Roku dla dzieci".

Wśród ciekawszych projektów, dofinansowanych przez marszałka Mieczysława Struka znajdują się m.in. Trzydziestolecie pracy twórczej rzeźbiarza Czesława Podleśnego (5 tys. zł), realizacja spektaklu lalkowego dla dzieci w Teatrze Gdynia Główna przez Lubę Zarembińską (5 tys. zł), spektaklu "Kobiety nie są dyskryminowane" Magdaleny Bochan-Jachimek (5 tys. zł), czy przedstawienia teatru tańca "Revoco" Anny Haracz (5 tys. zł). Kwotę 3 tys. zł dofinansowania otrzymał młody reżyser Tomasz Kaczorowski na przygotowanie spektaklu "Nocny autobus" Michała Walczaka w sopockim Teatrze BOTO.

Również literatura ma swoich przedstawicieli. Daniel Odija po kilku latach bez kolejnych publikacji książkowych napisze nową powieść o roboczym tytule "Dzieci pałacu" (4 tys. zł). Barbara Kanold-Łastawicka przygotuje wywiad-rzekę z aktorką Dorotą Kolak pod tytułem "Jestem aktorką" (3 tys. zł), a ceniona dramatopisarka Anna Wakulik napisze dramat "Błąd wewnętrzny" (tytuł roboczy), za co także otrzyma od marszałka 3 tys. zł. Również 3 tys. zł na swój zbiór wierszy "Drobnostki" otrzyma poeta Michał Piotrowski.

Wśród projektów wizualnych warto zauważyć dofinansowanie dla Agnieszki Wołodźko na przygotowanie i realizację wystawy "W moim imieniu, w ich imieniu" (otrzymała 5 tys. zł), Iwony Zając na wystawę indywidualną "Cud ciężkiej pracy jako rytuał codziennego życia" (4 tys. zł), czy dla zdolnego młodego twórcy Filipa Ingatowicza na projekt "Art Unboxing" (3 tys. zł). Z kolei Robert Florczak zajmie się realizacją projektu "Siedem grzechów głównych" - fragment "Sąd Ostateczny - Misterium w Przestrzeni Miasta" (4 tys. zł).

Stypendia dla twórców kultury przyznano po raz 16. (przyznawane są raz w roku). Mogą się o nie ubiegać osoby mieszkające lub tworzące w województwie pomorskim lub realizujące projekt dotyczący województwa pomorskiego. Gala wręczenia dyplomów stypendystom odbędzie się 27 lutego w Nadbałtyckim Centrum Kultury.