Architektoniczny przewodnik po Gdyni w trzech językach

4 marca 2021, 17:30
Joanna Skutkiewicz

Niemieckie wydawnictwo DOM publishers, specjalizujące się w przewodnikach architektonicznych po miastach, wydało przewodnik po Gdyni. Publikacja została połączona z 95-leciem nadania Gdyni praw miejskich. Czytelnicy mogą zapoznać się z ok. 80 budowlami i projektami, które tworzą klimat wyjątkowego miasta. Książkę wydano w trzech językach.Wydawnictwo DOM publishers działa od 2005 roku. W swoim portfolio ma przewodniki po Berlinie, Bangkoku, Pekinie, Rydze, Budapeszcie i wielu innych miastach z całego świata, a także... przewodnik architektoniczny po Księżycu. Autorzy przewodnika docenili też polską architekturę, do tej pory ukazały się przewodniki po Warszawie, Wrocławiu i Krakowie, zaś w 2019 roku nakładem wydawnictwa opublikowano pozycję "Day VII-Architecture: A Catalogue of Polish Churches Post 1945" autorstwa Izabeli Cichońskiej, Karoliny Popery i Kuby Snopka. Architekturą VII dnia nazywa się ponad 3000 kościołów rzymskokatolickich zbudowanych w czasach PRL.

W 2016 roku wydano także przewodnik po Trójmieście, jednak wyłącznie w języku niemieckim. "Architekturführer Danzig: Gdansk Sopot Gdynia" to 20 wycieczek po metropolii trójmiejskiej. Znajdują się tam budowle głównie z Gdańska, ale są tam też m.in. sopocki Hipodrom, Ergo Arena, Plac Rybaków w Sopocie oraz - wymienione także w przewodniku po Gdyni - biurowiec ZUS i zespół mieszkaniowy BGK.


Czas na GdynięWydany w lutym "Przewodnik Architektoniczny Gdynia" prezentuje miasto w formie ośmiu wycieczek. Znajdziemy tam szczegółowe opisy obiektów, plany i fotografie, a także trasy na konkretne spacery. Autorami przewodnika są Justyna Borucka, adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej i prodziekan ds. rozwoju wydziału, a także członkini Zarządu Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Harald Gatermann, którzy wybrali i opisali około 80 budowli i projektów, które składają się na wyjątkowość architektoniczną Gdyni.

"Gdynia jest wyjątkowym miastem, które ze względu na swoją homogeniczną architekturę wzbudza szczególne zainteresowanie architektów. Miasto, bazujące na strukturze dawnej wioski rybackiej, zostało w całości, od podstaw zaprojektowane i wybudowane w latach 20. XX wieku, podobnie jak miało to miejsce w okresie późniejszym w przypadku takich miast jak Brasilia i Czandigarh. To miasto awangardowego modernizmu lat 20. i 30. XX wieku" - czytamy w przedmowie do przewodnika.

Nagrody dla inwestycji w Gdańsku i GdyniJedną z budowli, która została wyróżniona w przewodniku, jest Kamienica Moderna na placu Kaszubskim. Autorzy publikacji stwierdzili, że "ten nowoczesny budynek usługowo-biurowo-mieszkalny świadczy o tym, że plac KaszubskiMapka nadal jest atrakcyjnym centrum miasta i miejscem nowych inwestycji oraz stanowi element współczesnej odnowy miasta".


Doceniona architektura GdyniW przewodniku opisano też m.in. "Bankowiec", czyli Zespół Mieszkaniowy BGK przy ul. 3 Maja 27-31Mapka, budynek Urzędu Miasta w Gdyni przy ul. 10 Lutego 24Mapka, budynek biurowo-mieszkalny Transatlantyk przy pl. Kaszubskim 19-21 Mapkaczy biurowiec firmy Bergenske, w którym obecnie mieści się Komenda Miejska Policji (ul. Portowa 13-15Mapka). Zwrócono również uwagę na realizacje Traffic Design w przestrzeni miejskiej Gdyni.

Nowe instalacje artystyczne w GdyniGdynia została dodana do listy najciekawszych architektonicznie aglomeracji na świecie dokładnie wtedy, gdy świętowano 95-lecie nadania jej praw miejskich.

- Umieszczenie na tej prestiżowej liście naszego miasta jest dowodem uznania dla kilku już pokoleń architektów, inwestorów i deweloperów - ich odwagi w podejmowaniu nowych wyzwań i konsekwencji w realizacji śmiałych wizji - mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
Publikacja została wydana w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. Cena książki to 38 euro, a przesyłka w obrębie Unii Europejskiej jest darmowa.
Czy przed wycieczką do danego miasta/kraju zapoznajesz się z przewodnikami?
59%

tak, zawsze

29%

od czasu do czasu, jeśli zamierzam zwiedzać wyjątkowo skrupulatnie

7%

nigdy mi się to nie zdarzyło, ale nie uważam tego za zły pomysł

5%

nie, nigdy, w ogóle mnie to nie interesuje

zakończona

łącznie głosów: 123

Mogłeś jeszcze nie czytać