Artyści na ulicach Siedlec. W piątek i sobotę Narracje

15 listopada 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Łukasz Stafiej

Dwadzieścia cztery artystyczne instalacje będzie można obejrzeć w piątek i sobotę wieczorem podczas kolejnej odsłony festiwalu Narracje w Gdańsku. Tym razem artyści przejęli ulice, podwórka i ściany kamienic na Siedlcach. Wraz z kuratorami wybraliśmy kilka miejsc, które szczególnie warto odwiedzić.W skrócie

  1. Narracje potrwają w Siedlcach w piątek i sobotę.
  2. Na trasie są 24 instalacje. Zwiedzanie potrwa około dwóch godzin.
  3. Warto zwiedzać z przewodnikiem - spacery co 20 min od godz. 17.
  4. Klub festiwalowy znajduje się w Forcie Góry Gradowej - można tam zjeść (od godz. 17) i posłuchać koncertów (od godz. 20).

Festiwal miejskiej sztuki współczesnej Narracje jedenasty rok z rzędu opanowuje gdańskie dzielnice. Tym razem artyści weszli na Siedlce, gdzie przygotowali aż 24 instalacje - interwencje w przestrzeń miejską, projekcje wideo czy obiekty artystyczne. Trasa festiwalu rozpięta jest między ulicami Malczewskiego, Tarasy, Ojcowską, Wyczółkowskiego i kończy się w Klubie Festiwalowym w Forcie Góry Gradowej, gdzie będzie można coś zjeść i posłuchać koncertów. Przejście trasy zajmie około dwóch godzin.

- Siedlce to rozległa dzielnica, ale mimo jej wielkości, licznych terenów zielonych, modernistycznego budownictwa, nie jest najczęstszym spacerowym wyborem mieszkańców i mieszkanek. Odkrywamy dzielnicę właśnie dla nich. Nasza trasa nie wykorzystuje nawet połowy miejsc, które odkryliśmy podczas wędrówek po Siedlcach - przyznają kuratorzy Sarmen Beglarian i Sylwia Szymaniak. - Artyści i artystki, których prace pokazane zostaną na festiwalu przygotowali je również w procesie: spotkań, warsztatów, konsultacji, rozmów z mieszkańcami. Miejsca, które wybraliśmy mają też znaczenia historyczne. Historyczny kontekst każdej z prac opracowali Andrzej Hoja i Klaudiusz Grabowski z Muzeum Gdańska. Dzięki opisom historycznym i projektom artystycznym poznajemy Siedlce lepiej, a niektórzy - po raz pierwszy i na nowo.
Festiwal potrwa w piątek i sobotę wieczorem. Trasę najlepiej zwiedzać z przewodnikami - wycieczki startują co 20 minut od godz. 17:20 do godz. 21:40 spod Punktu Informacyjnego w drewnianym domku przy ul. Kartuskiej 11. Dostępne są tam również ulotki z mapką pomagającą w odnalezieniu lokalizacji instalacji. Oprowadzanie kuratorskie rozpocznie się w piątek i sobotę o godz. 17. Udział w imprezie jest bezpłatny.

Kliknij, aby zobaczyć interaktywną mapę miejsc festiwalowych. Więcej zdjęć (3)

Kliknij, aby zobaczyć interaktywną mapę miejsc festiwalowych.

mat. prasowe

Kliknij, aby zobaczyć interaktywną mapę miejsc festiwalowych.

mat. prasowe

Razem z kuratorami wybraliśmy pięć punktów na festiwalowej mapie, które szczególnie warto odwiedzić. Klikając w powyższą mapę, znajdziesz opis wszystkich lokalizacji.

Dźwięki potoku Gdania
Przepływający w pobliżu Kartuskiej 11 (nr 1 na mapie) podziemny potok Siedlecki nazywany w średniowieczu Gdanią to prawdopodobnie źródłosłów nazwy Gdańsk. Patrycja Orzechowska swoją instalacją dźwiękową odda mu głos w postaci śpiewu, melorecytacji, szeptów i krzyków.

Rzeźba z czekolady
Rzeźbiarz Józef Gałązka przy zieleńcu na rogu Ciasnej i Kartuskiej 66 (nr 6) zaprezentuje swoją mobilną pracownię i pokaże film o artystycznej wyprawie od Tatr do Bałtyku. Artysta pokaże również rzeźbę "Owoce i Warzywa" - jadalną, z czekolady.

Abstrakcyjny plac zabaw
Kolejny zieleniec, przy Wyczółkowskiego (nr 16), jest tłem (i kontekstem) pracy Przemka Pyszczka. Na zapomnianym i niszczejącym skwerze artysta umieścił abstrakcyjną rzeźbę kojarzącą się z ulicznym placem zabaw. Rzeźbę interaktywną, na którą można się wspinać i się nią bawić.

Kawiarniana nostalgia
Podobno Siedlce słynęły niegdyś z kawiarnianych tradycji. Wspomnienie to przywołuje swoją pracą "Rondo" Tymek Bryndal, nawiązując do popularnego klubu Rondo przy Zakopiańskiej 2 (nr 19). Znów pojawi się tutaj muzyka i tańce - stanie didżejka i zagrają rezydujący kiedyś w Rondzie didżeje.

Opowieść o lodowcu
Niedaleko zbiornika wodnego przy skrzyżowaniu Powstańców Warszawy i Kartuskiej (nr 4) artystka wizualna Angelika Markul wyświetli film, który porusza bardzo aktualny temat. Jej "Pamięć lodowców" to 11-minutowa opowieść o tragedii topnienia lodowca na południu Patagonii. Opowieść abstrakcyjna i spotęgowana podniosłą muzyką.

Hołd dla fotografa Gdańska
Praca Marty Handschke i Agi Szreder pt. "Srebrne widziadło" to szereg obiektów przestrzennych, które przypominają postać gdańszczanina Rudolfa Theodora Kuhna, fotografa, który archiwizował krajobraz Gdańska drugiej połowy XIX wieku. Lokalizacja nieopodal Fortu Góry Gradowej (nr 23) jest nieprzypadkowa - tutaj Kuhn uwiecznił słynną panoramę miasta i niedaleko został pochowany.

Ćwiczenia na orientację
W Parku Bema (nr 21) znajdował się niegdyś ewangelicki cmentarz. Jego ślady i dawną topografię przypomni Marta Wódz, która za pomocą audiowizualnych instalacji przypomni dawne ścieżki i ślady tego terenu. Artystce pomogą tancerki lokalnej grupy tanecznej Salsa.

Tak Narracje wyglądały rok temu w Oliwie.
Instalacji artystycznych na Narracjach jest:
27%

za mało

18%

za dużo

55%

odpowiednia liczba

zakończona

łącznie głosów: 118