Artyści na ulicy. Weekend ze sztuką w Brzeźnie

29 lipca 2010 (artykuł sprzed 10 lat)
Łukasz Rudziński

W najbliższy weekend (31.07-1.08) kolejna dzielnica organizuje swoje święto. Dwudniowy piknik kulturalny umożliwi poznanie jej od nieznanej do tej pory strony.Wyjątkowe wydarzenie pod wiele mówiącym tytułem "Kultura ulicy. Ulica kultury" zrodziło się w sposób spontaniczny. - Ulica Północna zobacz na mapie Gdańskadużo lepiej jest rozwinięta turystycznie niż kulturalnie. Postanowiliśmy to zmienić. Dlatego wchodzimy w tę szczególną przestrzeń, która uważnych obserwatorów zachwyci wyjątkowymi detalami, jak płyty na studzienki kanalizacyjne, pochodzące z czasów Wolnego Miasta Gdańska. Wierzymy, że nasza akcja pozwoli inaczej spojrzeć na tę niezwykłą, prowadzącą na plażę uliczkę - wyjaśnia Małgorzata Michalczyk z klubu Projektornia Gdańskiego Archipelagu Kultury, głównego organizatora wydarzenia.

Dwudniowe wydarzenia kulturalne przygotowały instytucje mające z Brzeźnem bardzo wiele wspólnego. Przy samej ul. Północnej znajdują się Klub Myśli i Kultury Galeria Sztuki Jana Szabłowskiego, budynek Fundacji Sprawni Inaczej i pracownia artystyczna Pawła Sasina. Kilka ulic dalej swoją siedzibę ma właśnie klub Projektornia GAK (do niedawna Cebulka). Tylko Gdańska Galeria Miejska i Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień zlokalizowane są poza Brzeźnem, choć GCPU prowadzi już swoje projekty na terenie dzielnicy.

Na ulicy Północnej od 16.00 krążyć będzie gazeciarz z minionej epoki, który każdemu da dwudniowy program "Kultury ulicy. Ulicy kultury", uzupełniony o wiersze dotyczące ul. Północnej i Brzeźna, przygotowane przez poetów zaproszonych do wydarzenia.

I właśnie akcja z ich udziałem - Poeci przy "trakcie pieszych" (sobota 16:45-19:30) należeć będzie do najciekawszych wydarzeń imprezy. Pięcioro poetów - Marek Smoliński, Paweł "Paulus" Mazur, Władysław Zaporowski, Barbara Piórkowska i Mariusz Więcek - kolejno prezentować będą swoją twórczość. Każdy w oryginalnej, wybranej przez siebie formie i miejscu na ulicy Północnej - np. Paweł "Paulus" Mazur (mieszkaniec ul. Północnej) zażyczył sobie szczekaczki, którą użyje do swojego występu.

Warto zajrzeć na liczne wystawy przygotowane specjalnie na imprezę. Paweł Sasin na wystawę swoich rzeźb zaprosi gości na własne podwórko (ul. Północna 8 zobacz na mapie Gdańska, wernisaż w sobotę 31.07 o 17:30), Ada Majdzińska grafiki własnego autorstwa prezentować będzie w Galerii Sztuki przy ul. Północnej 1 zobacz na mapie Gdańska (wernisaż w sobotę 31.07 o godz. 17), z kolei linoryty z panoramami Gdańska w wykonaniu mieszkającego w Brzeźnie Darka Łazarewicza będą do obejrzenia w budynku Fundacji Sprawni Inaczej (wernisaż w sobotę 31.07, godz. 18).

Również inni mieszkańcy Brzeźna mają swój wkład w imprezę, ponieważ na płocie Fundacji Sprawni Inaczej zamieszczone zostaną wielkoformatowe fotografie ulicy Północnej, przyniesione przez mieszkańców Brzeźna z rodzinnych archiwów, ukazując autentyczny obraz ulicy widzianej z perspektywy obiektywu obecnie i przed laty.

Wieczory należeć będą przede wszystkim do muzyki. W sobotę przy ul. Północnej 10 zobacz na mapie Gdańska o 19:45 zagra duet Czechoslovakia, w skład której wchodzą Paweł Strzelczyk i Adam Piskorz, wywodzący się z nieistniejącej już formacji trójmiejskiej Ćmy. Po nich przy Fundacji Sprawni Inaczej o 20.45 (zarówno w sobotę jak i w niedzielę) zagra zespół Gremplina (Jarek Janiszewski i Jarek Ziętek). W niedzielę 1 sierpnia w tym samym miejscu będzie można zrelaksować się podczas koncertu Joanny Knitter i Jarka Ziętka (godz. 18), a o 19.45 na plaży przy ul. Północnej usłyszymy muzyków z Kwintetu Brass Akademii Muzycznej.

Nie zabraknie również kina poświęconego Gdańskowi i Brzeźnu w wykonaniu Pawła Mazura (projekcje przy ul. Północnej 10, wejście przez bramę od ul. Brzeźnieńskiej, 31.07 i 1.08 w godz. 21:20-22). oraz akcji performatywnych i niespodzianek.

Początek imprezy w sobotę i niedzielę o godzinie 16.