"B jak Batory". Wydano zeszyt o słynnym transatlantyku

21 stycznia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Aleksandra Wrona

Rok temu na stronach naszego portalu pisaliśmy o poszukiwaniach osób, które w latach 1936-1969 pływały na MS Batory. Prowadziły je Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot Dubus, pisarki zbierające materiał do książki o słynnym gdyńskim transatlantyku. Dzięki pomocy naszych czytelników autorkom udało się dotrzeć do wielu ciekawych rozmówców. Książka będzie miała premierę w maju, a już teraz w sprzedaży dostępny jest zeszyt "B jak Batory", przybliżający czytelnikom historię statku.- Dziękujemy serdecznie portalowi Trojmiasto.pl i jego czytelnikom. Na apel zamieszczony pod artykułem o naszej nowej książce odezwało się bardzo dużo osób z Trójmiasta. Dzięki nim trafiłyśmy do członków załogi, do mechanika, kucharza, matki okrętowej, ale także do pasażerów statku. Często pisały do nas ich wnuczki i wnukowie "Mój dziadek pływał, chętnie opowie, skontaktuję Panie z nim." Ten międzypokoleniowy odzew bardzo nas ucieszył, bo od trzech lat prowadzimy projekt "Łączymy pokolenia" namawiając do rozmów między pokoleniami, okazało się, że te rozmowy mają miejsce w wielu rodzinach - mówią Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot Dubus.
W wydanym niedawno zeszycie znajdziemy odpowiedzi na pytania o czas, w którym pływał M/S Batory, dlaczego nazywany był "szczęśliwym" i "śpiewającym" statkiem, co działo się z nim w czasie wojny i gdzie jest teraz. Ponadto znajdują się tam też ciekawostki o transporcie złota, Indianinie w załodze i niedźwiedziu Wojtku.

Wieczory literackie w Trójmieście


- Historia statku jest przedstawiona za pomocą map, ciekawostek i kolaży z archiwalnych zdjęć. Każda mapa przedstawia inny okres w dziejach transatlantyku: czas przedwojenny, okres wojny, zimna wojna, tropiki, linia kanadyjska - zapowiadają autorki publikacji.
Zeszyt "B jak Batory" można już nabyć w Trójmieście m.in. w sklepach w Muzeum Emigracji w Gdyni, w Muzeum Sopotu, w Miejskiej Informacji Turystycznej w Gdyni czy księgarni Koga w Gdyni. Kosztuje 24 zł.

Efektem spotkań z załogą M/S Batory będzie książka o tytule "Marsz, marsz Batory" zawierająca historie pasażerów i pracowników statku - ich wrażenia, przemyślenia, tajemnice. Premiera przewidziana jest na maj tego roku.

Zobacz także: Pierwsza wizyta transatlantyku "Batory" w Gdyni
Czy interesujesz się tematem gdyńskiego transatlantyku?
52%

tak, jego losy są bardzo ciekawe

26%

trochę, z chęcią dowiem się więcej

14%

nie, ale zaciekawił mnie ten temat

8%

nie, nie interesuję się historią

zakończona

łącznie głosów: 176