Bardzo spokojny luty melomana

3 lutego 2020, 13:00
Ewa Palińska

W lutym koncertów muzyki poważnej w Trójmieście będzie jak na lekarstwo, jednak repertuar wydaje się na tyle ciekawy, że melomani być może wybaczą ten chwilowy zastój. Oprócz tradycyjnych koncertów abonamentowych i Balów Gdańskich w Filharmonii Bałtyckiej czeka nas m.in. premiera nowego dzieła Leszka Możdżera, koncert piosenek Kabaretu Starszych Panów w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego czy walentynki z Alicją Węgorzewską.10 lutego 1920 roku, nad wodami Zatoki Puckiej, poprzez uroczysty akt zaślubin odradzające się po latach zaborów Państwo Polskie ponownie połączyło się z Bałtykiem. Generał Józef Haller, ofiarując morzu ufundowany przez Polonię Gdańską pierścień, potwierdził nierozerwalność Polski i morza. Na pamiątkę tego wydarzenia 9 lutego w Filharmonii Bałtyckiej zaprezentowana zostanie prapremierowo "Balticetta", skomponowana specjalnie na tę okazję przez Leszka Możdżera. W programie znajdą się także kompozycje Feliksa Nowowiejskiego Claude'a Debussy'ego czy Aleksandra Głazunowa.

Jeśli chodzi o koncerty abonamentowe, to 7 lutego posłuchamy muzyki klasyków wiedeńskich, 14 lutego w repertuarze znajdą się kompozycje takich mistrzów, jak: George Gershwin, Franz von Suppe, Georges Bizet czy George Enescu, a 28 lutego odbędzie się m.in. prawykonanie utworu Piotra Mossa inspirowanego Sądem Ostatecznym Memlinga (koncert na flet, organy i orkiestrę, solo Roman Perucki i Łukasz Długosz). Warto również wybrać się na Bale Gdańskie, które Filharmonia Bałtycka organizuje w każdą sobotę karnawału.

W niedzielę, 16 lutego, o godz. 17 Polska Filharmonia Kameralna Sopot zaprasza na koncert zatytułowany  Arcydzieła Muzyki Klasycznej. Orkiestrę poprowadzi Alina Ratkowska, a partię solową w Koncercie skrzypcowym a-moll BWV1041 Jana Sebastiana Bacha wykona Paweł Kukliński. Tego samego dnia o godz. 19 w Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się koncert walentynkowy z udziałem Alicji Węgorzewskiej i Mirosława Niewiadomskiego. Artyści zaśpiewają najpiękniejsze piosenki o miłości przy akompaniamencie orkiestry Amberton prowadzonej przez Natalię Walewską.

Muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Warto też pamiętać, że w każdy czwartek o godz. 18 Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza do Dworku Sierakowskich na tradycyjne wieczory muzyczne. Udział w koncertach jest darmowy.