Biblioteka Manhattan jeszcze bardziej przyjazna czytelnikom

14 stycznia 2017 (artykuł sprzed 4 lat)
Aleksandra Lamek

Odnowione wnętrze, dodatkowa strefa relaksu, a przede wszystkim cała masa nowości wydawniczych - tak będzie wyglądać Biblioteka Manhattan po remoncie. Otwarcie już w poniedziałek 16 stycznia.Kiedy w 2012 roku Biblioteka Manhattan rozpoczynała swoją działalność, wielu było takich, którzy nie wierzyli, że to może się udać. Bo co ma wspólnego centrum handlowe z promowaniem czytelnictwa? Czas pokazał, że to był strzał w dziesiątkę - wrzeszczańska Biblioteka Manhattan cieszy się niesamowitą popularnością. Niemal o każdej porze dnia można tu spotkać studentów z laptopami, rodziców szukających ciekawych lektur dla swoich pociech czy młodych ludzi przeglądających komiksy. I choć jest to jedna z aż trzydziestu filii Wojewódzkiej Miejskiej i Publicznej Biblioteki w Gdańsku, generuje ona aż ¼ ruchu bibliotecznego w mieście.

Jeśli weźmiemy pod uwagę, że w ciągu dnia pojawia się tutaj ok. 1-2 tysięcy ludzi, to nie może dziwić fakt, że po pięciu latach działalności obiekt ten wymagał remontu. Od 17 listopada Biblioteka Manhattan jest zamknięta - trwają w niej prace mające na celu odnowienie i uatrakcyjnienie wnętrza. Ich całkowity koszt to 120 tys. złotych (w tym koszty koszty robót budowlanych ok. 80 tys. złotych i koszty wyposażenia ok. 40 tys. złotych).

- Wymieniono wszędzie wykładziny, sufit, odmalowano ściany, kupiono jeszcze więcej nowości wydawniczych - wylicza Przemysław Czaja, kierownik Działu Marketingu i Public Relations Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.
Wiadomo już, że nie zmieni się charakterystyczna, czerwona kolorystyka wnętrza, pojawią się za to nowe meble. Niespodzianką będzie nowa przestrzeń, którą stworzono adaptując 100 metrów kwadratowych korytarza na antresoli sąsiadującej z dotychczasową przestrzenią biblioteki.

- Nie będzie to kolejna "cicha" czytelnia. W odpowiedzi na oczekiwania i sugestie naszych czytelników zaprojektowaliśmy dodatkową przestrzeń zaaranżowaną w ten sposób, aby można w niej było zarówno odpocząć i popracować, jak i swobodnie rozmawiać - zapewnia Przemysław Czaja.
Na tych, którzy w poniedziałek odwiedzą Bibliotekę Manhattan, czekają nie tylko doznania estetyczne. Księgozbiór wzbogacił się przy okazji remontu w mnóstwo nowości wydawniczych. Aby je pomieścić i udostępnić czytelnikom, ustawiono sześć dodatkowych regałów - będzie zatem w czym wybierać.

A na dobry początek zaplanowano spotkanie z Ignacym Karpowiczem - autorem, którego bez cienia przesady można nazwać jednym z najwybitniejszych współczesnych prozaików w Polsce. Za "Balladyny i romanse" otrzymał Paszport Polityki w 2010 roku, wielokrotnie był nominowany do Nagrody Nike. Jego cięty język, bezkompromisowa wyobraźnia i pełen groteski humor sprawiły, że stylu Karpowicza nie da się pomylić z żadnym innym. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18, a poprowadzi je niżej podpisana.

Warto też wspomnieć, że tego samego dnia otwarta zostanie nowa biblioteka na Strzyży - pod adresem Chopina 40 zobacz na mapie Gdańska. Na czytelników będzie tu czekać ponad 7000 książek i 500 audiobooków. W bibliotece znajdzie się strefa wypoczynku, a także stanowiska komputerowe z dostępem do internetu. Biblioteka będzie czynna od godz. 9.