Bilety za 300 groszy już 12 maja w trójmiejskich teatrach

9 maja 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Łukasz Rudziński

Wystarczy ustawić się w kolejce do kasy biletowej (najlepiej przed oficjalną godziną otwarcia kasy), by kupić bilety do trójmiejskich teatrów w wyjątkowo niskich cenach. To kolejna odsłona ogólnopolskiej akcji "Bilet do teatru za grosze", organizowanej z okazji Dnia Teatru Publicznego. Spektakle w wyjątkowo niskiej cenie proponują 12 maja Teatr Wybrzeże, Miejski Teatr Miniatura oraz Gdański Teatr Szekspirowski. Za bilety na wybrane spektakle (dostępne tylko w kasach biletowych wspomnianych teatrów) tego dnia zapłacimy 300 groszy, czyli 3 zł.W tym roku Dzień Teatru Publicznego obchodzony będzie już po raz czwarty. Pomysł tego święta zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce obchodził 250-lecie swojego istnienia. Majowa akcja biletów za grosze, w którą zaangażowało się 100 teatrów publicznych z całej Polski, była jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów i cieszyła się wielkim powodzeniem. Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów. Sukces akcji skłonił jej organizatora - Instytut Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie - do jej kontynuacji.

W tegorocznej akcji "Bilet do teatru za 300 groszy" z okazji Dnia Teatru Publicznego weźmie udział dokładnie 100 teatrów z 39 polskich miast. Sprzedaż biletów - prowadzona tylko w kasach teatrów - rozpocznie się 12 maja.

Spośród trójmiejskich teatrów najszybciej, bo o godzinie 9 rano, otwarta zostanie tego dnia kasa Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku. W cenie 300 groszy można kupić maksymalnie pięć biletów na spektakl "Tramwaje" w reżyserii Michała Derlatki, grany 12 maja o godz. 12.

Gdański Teatr Szekspirowski swoją kasę otwiera 12 maja o godzinie 10. W promocyjnej cenie będzie można kupić bilety na spektakl białostockiego Teatru Papahema - "Skłodowska. Radium girl", który powstał z okazji 150. rocznicy urodzin noblistki. Ten młody białostocki teatr otrzymał m.in. nagrodę publiczności na zeszłorocznym 21. Festiwalu Szekspirowskim, a w kwietniu wystąpił w Teatrze Szekspirowskim z okazji 454. Urodzin Szekspira. Bilety dostępne są tylko w kasie teatru. Jedna osoba może kupić maksymalnie dwa bilety objęte specjalną promocją.

Również Teatr Wybrzeże po raz kolejny włączył się do akcji, proponując za 300 groszy bilety na przedstawienie "Mapa i terytorium" w reżyserii Eweliny Marciniak, tyle, że grany w piątek 18 maja o godzinie 19:30 na Dużej Scenie. Bilety do kupienia wyłącznie w kasie teatru w Gdańsku, w sobotę 12 maja od godziny 14:00 (jedna osoba może kupić maksymalnie dwa bilety).

Nietypowo, bo już 5 maja promocyjne bilety na "O czułości. Piosenki Kurta Tucholsky`ego" w reż. Doroty Kolak można było nabyć w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Spektakl za 300 groszy zagrany zostanie 12 maja o godz. 19.

Akcja "Bilet do teatru za 300 groszy" w ramach Dnia Teatru Publicznego finansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i koordynowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

O akcji "Bilety za grosze":
W tym roku Dzień Teatru Publicznego obchodzony będzie już po raz czwarty. Pomysł tego święta zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce obchodził 250-lecie swojego istnienia. Majowa akcja biletu za grosze, w którą zaangażowało się wówczas 100 teatrów publicznych z całej Polski była jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów i cieszyła się wielkim powodzeniem. Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów - także, a może przede wszystkim, tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale. Ten entuzjazm udało się utrzymać w kolejnych latach. W tegorocznej akcji BILET DO TEATRU ZA 300 GROSZY z okazji Dnia Teatru Publicznego znów weźmie udział dokładnie 100 teatrów z 39 polskich miast.

Sprzedaż biletów - prowadzona tylko w kasach teatrów - rozpocznie się 12 maja, ale spektakle będą wystawiane przez cały tydzień - aż do 20 maja. O tym, że w teatrze grosze grają rolę przypominać będzie symboliczna cena biletu, która wyniesie w tym roku 300 groszy (3 zł). To znacząca kwota. Z badania ekonomicznego teatrów, które na zlecenie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego przeprowadzili ekonomiści Szkoły Głównej Handlowej, wynika, że 1 złotówka dotacji samorządowej przynosi nieco ponad 3 zł przychodu dla gospodarki regionu, w którym teatr stale pracuje. - Mamy dla organizatorów - samorządów wszystkich szczebli - fantastyczną wiadomość. Jest dowód na to, że teatr publiczny nie jest generatorem straty, ale wręcz przynosi zysk! Nie musi być kłopotem i problemem, ale może być prawdziwą inwestycją - tłumaczy dr hab. Rafał Kasprzak, autor metody i koordynator badania.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich granych w ramach akcji spektakli dostępne są od na przygotowanej z tej okazji stronie www Dzień Teatru Publicznego oraz na stronie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
Czy weźmiesz udział w akcji "Bilet do teatru za 300 groszy"?
21%

oczywiście, bardzo lubię takie okazje

24%

być może, bo 3 zł za bilet to kusząca perspektywa

55%

nie, czekanie w kolejkach pod teatrem to nie dla mnie

zakończona

łącznie głosów: 373