stat

Blondynka kocha już od 15 lat

21 października 2009 (artykuł sprzed 10 lat)
Jakub Knera

Zaczęło się od pasji grupy studentów, a przerodziło w cykliczne projekcje i przeglądy filmowe. Dziś rozpoczynają się obchody piętnastolecia DKF-u Miłość Blondynki.Już pierwszy pokaz filmu w 1994 roku przerósł oczekiwania organizatorów, kiedy w wypełnionej po brzegi auli studenci z zainteresowaniem oglądali film Miloša Formana "Miłość Blondynki". To właśnie od niego Dyskusyjny Klub Filmowy przejął swoją nazwę na stałe.

Na kolejnych projekcjach było równie tłumnie.

- Istotą DKF-u było to, że powstał on w dekadzie studentów, którzy chcieli robić coś poza nauką – opowiada Tomasz Pupacz, dyrektor organizacyjny, w DKF-ie od 2003 roku. - Chcieli oni stworzyć coś trwałego, co cieszyłoby się zainteresowaniem. Wtedy nie było multipleksów, DVD czy Internetu, więc DKF był jedyną okazją do oglądania wielu trudno dostępnych filmów.

Przez pierwsze cztery lata DKF prezentował Repliki Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, Gdańskie Seminaria Filmowe poświęcone filmom science-fiction czy takie cykle jak polskie debiuty lat 90., Nowe Kino Europejskie, Pięćdziesiąt filmów animowanych na stulecie kina. Od samego początku organizatorzy kładli nacisk nie tylko na oglądanie filmów, ale też dyskusję na temat prezentowanych obrazów.

Ta odbywała się także na papierze - nieodłącznym elementem DKF-u jest magazyn "Panoptikum", poświęcony wielu aspektom kultury filmowej i multimedialnej.

- Na początku było to kilka kserowanych stron – opowiada Tomasz Pupacz. - Studenci mogli w nim pisać recenzje filmów, wyświetlanych w ramach projekcji DKF-u. Dopiero kilka lat temu magazyn powiększył swoją objętość. Dziś zajmuje się przeróżnymi tematami filmowymi.

W późniejszych latach "Miłość Blondynki" rozbudowała swoją formę działań o wydarzenia z pokrewnych dziedzin sztuki – happeningowe przedsięwzięcia teatrów amatorskich, koncerty na żywo do seansów filmowych czy cieszący się ogromną popularnością plener filmowy "Kino pod Gwiazdami". Organizatorzy angażowali działania DKF-u w projekty prospołeczne współpracując m.in. z Kampanią Przeciw Homofobii, Amnesty International czy Klubem Krytyki Politycznej. Jako jedyni w Polsce realizowali repliki festiwalu kina dokumentalnego "Planete Doc Review".

Trzy lata temu Polska Federacja Dyskusyjnych Klubów Filmowych doceniła ich działalność i przyznała nagrodę im. prof. Antoniego Bohdziewicza.

Uroczyste obchody piętnastolecia zostaną zainaugurowane dziś zjazdem wszystkich byłych i obecnych członków DKF-u Miłość Blondynki. Przez kolejne trzy dni będzie można zobaczyć projekcje filmów z całego okresu istnienia organizacji. Od obrazów sensacyjnych i komedii przez dramaty, od pełnometrażowych fabuł po kreskówki – wyświetlone zostaną m.in. "Pulp Fiction", "Czarny kot, biały kot", "Porozmawiaj z nią", "Golenie owiec", "Głośniej od bomb" i "Sztuczki".

- Po urodzinach organizujemy kolejne projekty – zapowiada Tomek Pupacz. - Za kilka tygodniu rusza przegląd "Eroticon", w którym będą wyświetlane filmy poświęcone tematyce Ars Armandi, a w Kafe Delfin będzie można zobaczyć filmy niezależne w ramach cyklu "Kino, Wino i Domino". Na 2010 rok szykujemy projekt związany z kinematografią polską. Nie ustajemy w działaniu.