Bogaty program Tygodnia Ukraińskiego

31 października 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Łukasz Rudziński
Marija Sało 7 listopada wykona performans "Pasja dziewczynki z zapałkami" w Teatrze Szekspirowskim. Więcej zdjęć (2)

Marija Sało 7 listopada wykona performans "Pasja dziewczynki z zapałkami" w Teatrze Szekspirowskim.

mat. prasowe

Marija Sało 7 listopada wykona performans "Pasja dziewczynki z zapałkami" w Teatrze Szekspirowskim.

mat. prasowe

Już po raz czwarty można poznawać kulturę Ukrainy dzięki Tygodniowi Ukraińskiemu. Tym razem odbędą się trzy wydarzenia teatralne, koncert muzyki jazzowej i na deser duże wydarzenie - koncert efektownej kobiecej formacji Dakh Daughters. Wszystko w dniach 7-16 listopada w różnych punktach Gdańska.Dewiza IV Tygodnia Ukraińskiego w Gdańsku to: "Ukraina, którą warto poznać!". Tegorocznym partnerem Konsulatu Ukrainy w Gdańsku został Instytut Ukraiński stworzony w 2018 roku przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych Ukrainy dla promocji ukraińskiej kultury za granicą. Stąd w programie trzy współczesne spektakle niezależnych, ale już znanych reżyserów: Dmytra Kostiuminskiego (Kijów), Saszki Bramy (Lwów) i Niny Chyżnej (Charków), a także projekt jazzowy pianistki Natalii Łebedewej i śpiewaczki Laury Marti.

Pełny program IV Tygodnia Ukraińskiego


- Wiemy, że trzeba poszerzać wiedzę o Ukrainie wśród Polaków. Każde państwo dba o świadomość na swój temat. Dla nas to szczególnie ważne, bo znajdujemy się w stanie wojny z Rosją, w czasie kryzysu i bolesnych reform gospodarczych, a Rosja stara się utrwalić obraz Ukrainy jako państwa niestabilnego i słabego, co jest nieprawdą. Kultura jest obszarem, w którym możemy i mamy argumenty, by przekonywać, że Ukraina jest silna i niezależna. Dzięki temu można pokazywać nasz kraj w dobrym świetle, przekonując, że przekaz płynący z Moskwy jest fałszywy i dla nas krzywdzący - mówi Łew Zacharczyszyn, konsul generalny Ukrainy w Gdańsku, który jest głównym organizatorem wydarzenia.
Pierwsza odsłona Tygodnia Ukraińskiego odbyła się w 2016 roku w ramach cyklu "Teatry Europy" Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Wtedy, jako partner wydarzenia, Konsulat Generalny Ukrainy w Gdańsku włączył się w organizację wydarzenia po raz pierwszy.

Spektakl "Jesień na Plutonie" (10 listopada w Teatrze Szekspirowskim) opowiada o starości przy pomocy niezwykłych lalek. Więcej zdjęć (2)

Spektakl "Jesień na Plutonie" (10 listopada w Teatrze Szekspirowskim) opowiada o starości przy pomocy niezwykłych lalek.

mat. prasowe

Spektakl "Jesień na Plutonie" (10 listopada w Teatrze Szekspirowskim) opowiada o starości przy pomocy niezwykłych lalek.

mat. prasowe

- Tamto wydarzenia nas zainspirowało, bo współpraca była bardzo owocna, a wydarzenia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Przekonaliśmy się, że na takie wydarzenie jest zapotrzebowanie, co zdecydowało o tym, że własnymi siłami zdecydowaliśmy się kontynuować projekt. W tym roku wydarzenie ma szczególny charakter, bo wspiera nas nowo utworzony Instytut Ukraiński. Dlatego mogliśmy pozwolić sobie na zaproszenie bardzo ciekawych artystów - dodaje Łew Zacharczyszyn.
Na początek 7 listopada (godz. 19) w Teatrze Szekspirowskim zobaczymy performans teatralno-muzyczny na podstawie utworu Davida Langa pt. "Pasja dziewczynki z zapałkami" w reżyserii Dmytro Kostiuminskiego, z muzyką na żywo zespołu wokalnego "Alter Ratio". W głównej roli Marija Sało. Z kolei 9 listopada (godz. 19) na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże wystąpi Teatr Nieft z przedstawieniem "Apollo" - to performatywno-plastyczny spektakl na motywach baletu "Apollon musagète" Igora Strawińskiego w reżyserii Niny Chyżnej. Natomiast 10 listopada o godz. 19 zobaczymy kontemplacyjną "Jesień na Plutonie", czyli niezależny projekt teatralny reżysera Saszki Bramy z Lwowa, oparty na wywiadach z Domów Opieki Społecznej z wykorzystaniem wyjątkowych lalek stworzonych przez występujących w spektaklu artystów.

Wśród biletowanych wydarzeń znajdują się również koncerty. W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej 13 listopada (godz. 19) czekają nas Interpretacje Jazzowe Laury Marti do muzyki Fryderyka Chopina i poezji Adama Mickiewicza. Natomiast ostatniego dnia Tygodnia Ukraińskiego w klubie B90 jako headliner 43. JarmaRock FEST zobaczymy robiący furorę nie tylko na Ukrainie zespół Dakh Daughters - siedem kobiet grających na różnych instrumentach i łączących w swojej twórczości ukraińskie motywy ludowe z tekstami m.in. Tarasa Szewczenki, Williama Szekspira, Josipa Brodskiego czy Charlesa Bukowskiego.

Gwiazdą muzyczną Tygodnia Ukraińskiego jest występ zespołu Dakh Daughters w klubie B90 16 listopada.

Oprócz tego w programie przygotowanym przez Konsulat Ukrainy znajdują się m.in. instalacja artystyczna Serhija Sawchenki, spotkanie literackie z Magdaleną Nowak, autorką monografii o metropolicie Andrzeje Szeptyckim, pokaz pierwszego filmu z "Kadrowego cyklu Ukraińskiego" we współpracy z Państwową Agencją Filmową Ukrainy (który kontynuowany będzie po zakończeniu festiwalu) czy prezentacja turystyczna Odessy, która jest miastem partnerskim Gdańska.
Ponadto 4 i 6 listopada na murach Forum Gdańsk będzie można zobaczyć projekcje plenerowe przedstawiające ukraińskie etno, w robiącym wrażenie wykonaniu mistrzyni Dominiki Dykiej, którą już po raz czwarty możemy podziwiać na plakacie Ukraińskiego Tygodnia.

- Chcemy pokazywać naszych artystów polskiej i międzynarodowej publiczności, w tym oczywiście społeczności ukraińskiej. Wiemy, że wydarzenie to ma również wymiar symboliczny - jego organizacja to wsparcie także dla tych rodaków, którzy z różnych względów na wydarzenia Tygodnia Ukraińskiego nie dotrą. Jednak świadomość tego, że nasza kultura jest tutaj popularna, że wielu widzów podziwia nasz dorobek kulturowy i kreatywność naszych twórców ma dla nich duże znaczenie - dodaje konsul generalny Ukrainy w Gdańsku.

Relacja z pierwszego Tygodnia Ukraińskiego


Wejście na koncert Dakh Daughters kosztuje 59-80 zł. Bilety na spektakl "Pasja dziewczynki z zapałkami" to koszt 40 zł (bilety normalne) i 30 zł (bilety ulgowe). Za obejrzenie "Jesieni na Plutonie" zapłacimy 30-40 zł (bilety normalne) i 30 zł (ulgowe). Bilety na "Apolla" kosztują 50-65 zł (bilety normalne) i 40-50 (ulgowe), zaś udział w koncercie Laury Marti to koszt 10-35 zł. Obejrzenie filmu "Tołoka" to koszt 15 zł. Pozostałe wydarzenia są bezpłatne.

Opinie (97) ponad 50 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • O! (7)

  A Tydzień Rosyjski tez bedzie?

  • 44 8

  • Rosja powstała w XII wieku z Księstwa Kijowskiego zatem jest tego częścią. (5)

   • 9 7

   • (3)

    Bzdury.
    Mówi Ci coś Republika Pskowska? Księstwo Nowogrodzkie albo Moskiewskie? Jesli idziemy Twoim tropem to spadkobiercą Rusi jest Moskwa a nie Kijów. Poza tym Księstwo Kijowskie istniało tylko III wieki i to pod mongolskim protektoratem.

    • 12 6

    • Głupoty piszesz ! (2)

     Mongolskim ? Może Azteckim ? Istniało do rozbiorów dokonanych przez Polskę, Litwę i Węgry w 1349 r. Dziękuję za uwagę. Do książek domorosły historyku.

     • 1 4

     • jestem historykie z youtuba

      • 1 0

     • to Ty nie wiesz że Mongołowie byli w Europie?

      • 0 0

   • Gdy Kijów stał, w miejscu Moskwy szumiał las.

    Oczywiście, że Ukraina jesy spadkobiercą Rusi Kijowskiej. To naród starszy niż większości Polaków się wydaje.

    • 0 1

  • Gdy zmienią prezydenta i przestaną być omamieni propagandą :)

   • 0 0

 • Juz mam dosyc tego (2)

  • 41 20

  • Raczej pacjent

   • 10 3

  • Bycie psychicznym nie robi z ciebie psychiatry.

   • 11 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.