Być jak Mark Hunter, czyli trójmiejskie podcasty

14 marca 2021, 8:00
Magdalena Raczek
Fenomen podcastu polega na tym, że jest o wszystkim i dla wszystkich. Można go słuchać kiedy się chce i gdzie się chce, online lub offline.
Więcej zdjęć (8)

Fenomen podcastu polega na tym, że jest o wszystkim i dla wszystkich. Można go słuchać kiedy się chce i gdzie się chce, online lub offline.

fot. Christian Horz /123 rf

Fenomen podcastu polega na tym, że jest o wszystkim i dla wszystkich. Można go słuchać kiedy się chce i gdzie się chce, online lub offline.

fot. Christian Horz /123 rf

Podcasty coraz bardziej opanowują przestrzeń internetową i zyskują popularność szczególnie teraz, w czasach pandemii. Ta stosunkowo młoda dziedzina twórczości - czy lepiej powiedzieć forma wypowiedzi - znajduje coraz szersze grono odbiorców, choć nadal wiele osób nie wie nawet, co to jest. Czym zatem są podcasty, gdzie je można znaleźć i jakie przykłady podcastingu znajdziemy w Trójmieście? O tym wszystkim dowiecie się z tego artykułu.

.

Czym jest podcast?Jak podaje Wikipedia podcasting, podcast (spolszczone wersje są tak samo dopuszczalne, czyli podkasting, podkast) to "forma internetowej publikacji dźwiękowej lub filmowej, najczęściej w postaci regularnych odcinków, z zastosowaniem technologii RSS". Początki podkastingu sięgają roku 2000, gdy pojawił się pierwszy szkic dotyczący użycia tej technologii do publikowania treści audio i wideo.

W Polsce za początki podkastingu uważa się rok 2005, gdy zaczęła się publikacja odcinkowej audycji kulinarnej prowadzonej przez dwóch Włochów - Pierluigiego i Leonardo, pt. "Warsaw calling". Za ojca polskiego podkastingu uważa się Jacka Artymiaka, który mówił o wszystkim - o życiu, muzyce, informatyce. Klasycy polskiej sceny podcastowej to z kolei: Martin Lechowicz ("Masa krytyczna", "Celuloid", czyli filmowy podcast Corteza i Orszy), Łukasz Witkowski (coniedzielny "Polski Detroit"), Borys Kozielski ("Pozytywne Zacisze") oraz Filip Dawidziński ("Nie tylko dla orłów").

Czytaj także: Od obiektywu za stery. Lotnicza pasja Mateusza Kuchtyka

Różnorodność form i tematówDo słuchania podkastów nie potrzeba specjalnego odtwarzacza muzycznego - wystarczy komputer lub inne urządzenie odtwarzające cyfrowe pliki dźwiękowe (np. w formacie MP3) albo pliki wideo w przypadku podkastu wideo. W formie podkastu można publikować różne wypowiedzi: fragmenty książek, audycje na jakiś temat, rozmowy, wykłady czy przemówienia polityczne. Podkasty przybierają też różne formy, bywają krótkie (do 5 minut) albo długie (kilkugodzinne). Tematyka podkastów jest bardzo różnorodna, bo w zasadzie podkasty mogą być o wszystkim. Najczęstsze tematy to np. ekologia, popkultura, historia, programowanie, rozwój, wychowywanie dzieci, finanse, biznes, życie codzienne, kultura, gry komputerowe, nauka, podróże itd.

Podcast to nie radioMówi się, że podkasty to takie radio offline, jednak mimo podobnej formy (nagrania audio przypominają czasem audycje radiowe lub słuchowiska) nie jest to radio - podkasting ma bowiem o wiele więcej swobody i wolności zarówno w formie, jak i sam podkaster w wyrażaniu swoich poglądów. Jest to dziedzina niezależnej twórczości. Często podkasterzy mówią, że chcą być jak Mark Hunter, nastolatek ze słynnego filmu "Więcej czadu!", który prowadził pirackie radio. W dobie obecnych zawirowań wokół nowych podatków dla mediów oraz sytuacją, jaka miała miejsce w niektórych stacjach radiowych, wydaje się to być bardzo na czasie. Niezależne radio przenosi się wszak do sieci.

Na fb istnieje grupa Podkasting w Polsce, która zrzesza twórców i wielbicieli podcastingu. Więcej zdjęć (8)

Na fb istnieje grupa Podkasting w Polsce, która zrzesza twórców i wielbicieli podcastingu.

mat. prasowe / Podkasitng w Polsce fb

Na fb istnieje grupa Podkasting w Polsce, która zrzesza twórców i wielbicieli podcastingu.

mat. prasowe / Podkasitng w Polsce fb

Gdzie szukać podkastów?Największą biblioteką podkastów jest Katalog Polskich Podkastów. Kolejne miejsca, które udostępniają ogromną bazę podkastów to: strona o Polskim Podcastingu, na której znajdziemy także linki do innych serwisów podkastingowych, Podstacja oraz kolektyw megafON, a także strona Podkasterzy, na której również można zapisać się na kurs podkasingu. Istnieje także grupa na fb Podkasting w Polsce. Podkastów szukajcie także na wszystkich popularnych platformach streamingowych i muzycznych. Podkasty są tworzone zarówno w różnych instytucjach czy na antenach radiowych, jak i indywidualnie przez profesjonalistów i amatorów. Niektórzy podkasterzy są dziennikarzami albo są związani z mediami, a inni są niezależni. Ponieważ nie ma reguł i sztywnych zasad tworzenia podkastów, trudno też wskazać konkretne miejsca w Trójmieście, które zrzeszałoby to środowisko.

Zwierciadło naszych czasówChyba jedyne co wyróżnia podcast jako gatunek i stanowi wspólny mianownik tej twórczości jest jego aktualność. Mimo że zdarzają się podcasty historyczne czy o treściach bardziej uniwersalnych, to jednak znakomita większość tych nagrań to rozmowy, wypowiedzi i inne artystyczne formy o charakterze bieżącym, podejmujące obecnie palące problemy i aktualne sprawy. Z jednej strony więc gatunek ten szybko się starzeje, z drugiej jednak - ze względu na to, że bywa medium dokumentującym rzeczywistość - jest swoistym zwierciadłem naszych czasów.

Przykładem ciekawych podkastu z Trójmiasta może być "Przyziemnie - seria podcastów o katastrofie klimatycznej" zrealizowana przez CSW Łaźnia. Więcej zdjęć (8)

Przykładem ciekawych podkastu z Trójmiasta może być "Przyziemnie - seria podcastów o katastrofie klimatycznej" zrealizowana przez CSW Łaźnia.

mat. prasowe/CSW Łaźnia

Przykładem ciekawych podkastu z Trójmiasta może być "Przyziemnie - seria podcastów o katastrofie klimatycznej" zrealizowana przez CSW Łaźnia.

mat. prasowe/CSW Łaźnia

Podkast z Trójmiasta: wystawa dźwiękowaPrzykładem ciekawych i profesjonalnie zrealizowanych podkastów z Trójmiasta może być "Przyziemnie - seria podcastów o katastrofie klimatycznej" zrealizowana przez CSW Łaźnia. Podkasty są publikowane co dwa tygodnie od 7 lutego do 4 kwietnia. Premiery nowych odcinków odbywają się na antenie internetowego Radia Kapitał o godzinie 19. Wszystkie odcinki po premierze są udostępniane na popularnych platformach streamingowych. W serii podcastów "Przyziemnie", która składa się z 5 odcinków, twórcy próbują zrozumieć katastrofę klimatyczną. Dodatkowym atutem podkastów są tu nagrania terenowe oraz kompozycje muzyczne przygotowane przez Justynę Banaszczyk. Stanowią one tło dla narracji. Podkasty dostępne są również TUTAJ.

- Słuchowisko ma formę wielowątkowej opowieści, opartej zarówno na wiedzy z zakresu psychologii, socjologii, filozofii czy ekonomii, jak i osobistych doświadczeniach i indywidualnej perspektywie zaproszonych do współpracy osób. Wspólnie z nimi rozmawiamy o najważniejszych pojęciach, problemach i ideach związanych ze zmianami klimatycznymi, rozwijamy obrazowe metafory, poszukujemy nowych języków opowiadania o życiu na Ziemi, omawiamy lokalne i globalne problemy oraz przykłady rozwiązań zaradczych. W każdym z epizodów, oprócz zaproszonych ekspertek i ekspertów z różnych dziedzin pojawiają się także artystki i artyści, którzy opowiadają o tym, jak kryzys klimatyczny wpływa na ich praktykę twórczą. Cały projekt traktujemy jako dźwiękową wystawę, w ramach której prezentujemy idee, praktyki oraz osoby - teoretyków i twórczynie - mówią o projekcie jego twórcy - Bogna Stefańska i Kuba Depczyński.

Podkast z Trójmiasta: sztuka współczesnaTo nie pierwszy raz, gdy Łaźnia sięgnęła po tę formę twórczości. Wcześniej mieliśmy okazję słuchać między innymi podkastów na temat sztuki współczesnej - seria nazywa się ARTCAST i są to podcasty, gdzie głos mają przede wszystkim artyści. Zapraszani twórcy przepytywani byli na różne tematy od bieżącej sytuacji społecznej, kondycji kultury współczesnej, po sens sztuki. Każdy odcinek to inne zagadnienie i inny twórca. Dotychczas powstało 7 odcinków i można je odsłuchać na w SoundCloud. Zaproszeni dotąd byli: Pamela Bożek i Paweł Błęcki, Julita Wójcik, Dorota Nieznalska i Dariusz Sitek, Jan Sikora, Jakub Szczęsny, Magda Danaj oraz Maciej Salamon.

NCK rozpoczyna realizację nowej serii podkastów - Po Drodze z Kulturą. Autorki audycji to Katarzyna Banucha z NCK oraz reporterka Magdalena Świerczyńska-Dolot.
Więcej zdjęć (8)

NCK rozpoczyna realizację nowej serii podkastów - Po Drodze z Kulturą. Autorki audycji to Katarzyna Banucha z NCK oraz reporterka Magdalena Świerczyńska-Dolot.

mat. prasowe/NCK

NCK rozpoczyna realizację nowej serii podkastów - Po Drodze z Kulturą. Autorki audycji to Katarzyna Banucha z NCK oraz reporterka Magdalena Świerczyńska-Dolot.

mat. prasowe/NCK

Podkast z Trójmiasta: od natury do kulturyRównież Nadbałtyckie Centrum Kultury wykorzystuje tę formę do swojej aktywności. Niedawno mogliśmy słuchać podcastów "Miasto naszych marzeń: Natura stoczni". Spotkania odbywały się przez całe lato w 100czni, by rozmawiać z autorkami i autorami (Agnieszka Wołodźko, Kamila Chomicz, Filip Ignatowicz, Anna Golędzinowska oraz Roman Sebastyański) ciekawych pomysłów o tym, jak zazieleniać nasze miasto, w tym również zagospodarowywane obecnie tereny Stoczni. Poruszono takie tematy jak: "Ogród solidarności", "Skrzydlaci, futrzani i inni nie-ludzcy mieszkańcy miast - jak stworzyć przestrzeń miejską przyjazną różnym gatunkom fauny i flory"; "Dzika zieleń - czyli wolność i swoboda dla roślin", "Założenia parkowe i zielone szlaki - Park Steffensa jako punkt odniesienia". Powstały 4 odcinki, które można odsłuchać TUTAJ.

Ale to nie jedyne ciekawe podkasty z NCK-u. Wielbiciele profesora Andrzeja Januszajtisa powinni sięgnąć po 4-odcinkową serię Wakacje w Trójmieście - opowieści prof. Januszajtisa - cykl rekomendacji wakacyjnych spacerów, przygotowany przez profesora: teksty o plażach, promenadach i innych ciekawych, turystycznych miejscach Gdańska i Trójmiasta. Do słuchania też TUTAJ. Polecam także stronę Raz na ludowo, która jest jednym z elementów projektu "Raz na ludowo. Od folkloru tanecznego do folku", realizowanego przez NCK. Znajdziemy TU ludowe oryginalne pieśni, śpiewane przez mieszkańców regionu i nagrane podczas powojennej Akcji Zbierania Folkloru Muzycznego na Kaszubach. W zakładce FILM obejrzymy ponadto osiem krótkich video podkastów - reportaży dotyczących folkloru tanecznego Pomorza.

Aktualnie natomiast NCK rozpoczyna realizację nowej serii podkastów - Po Drodze z Kulturą. Autorki audycji, Katarzyna Banucha z NCK oraz reporterka Magdalena Świerczyńska-Dolot, będą zabierać odbiorców w takie miejsca na Pomorzu, gdzie mimo pandemicznych ograniczeń udało się z sukcesem zrealizować wartościowe wydarzenia kulturalne. Pierwszy odcinek został nagrany w OKSiBP w Cieplewie, którego pracownicy opowiedzieli m. in. o Festiwalu Objazdowych Teatrów Lalkowych Młodego Widza FOTEL 2020. Kolejne odcinki cyklu będą publikowane w każdy pierwszy wtorek miesiąca.

"Dziennik czasów zarazy", prowadzony przez dr Michała Jaśkiewicza, to 8-odcinkowy podkast opisujący życie w Gdańsku w 2021 roku, w trakcie epidemii koronawirusa. Więcej zdjęć (8)

"Dziennik czasów zarazy", prowadzony przez dr Michała Jaśkiewicza, to 8-odcinkowy podkast opisujący życie w Gdańsku w 2021 roku, w trakcie epidemii koronawirusa.

fot. Michał Szczepankiewicz/ archiwum autora fb

"Dziennik czasów zarazy", prowadzony przez dr Michała Jaśkiewicza, to 8-odcinkowy podkast opisujący życie w Gdańsku w 2021 roku, w trakcie epidemii koronawirusa.

fot. Michał Szczepankiewicz/ archiwum autora fb

Podkast z Trójmiasta: podkasty w dobie epidemiiPodkast okazał się doskonałym medium do komunikacji w czasie trwania epidemii. Sama epidemia zaś stała się również jednym z głównych tematów rozmów, debat i artystycznej twórczości. Przykładem może być "Dziennik czasów zarazy", prowadzony przez dr Michała Jaśkiewicza, psychologa społecznego z Uniwersytetu Gdańskiego. Jego podcast jest 8-odcinkową dystopią opisującą życie w Gdańsku w 2021 roku, w trakcie epidemii koronawirusa, wzbogaconą muzyką Natalii Grzymały i zdjęciami Michała Szczepankiewicza. Więcej o tym projekcie pisaliśmy w osobnym artykule.

Podkast o strachu a także macierzyństwie z dzieckiem z niepełnosprawnością nagrała Olga Komorowska - blogerka, naukowczyni związana z UG, mama Agaty, dziewczyny z zespołem Downa, od 17 lat mająca misję, żeby oswajać świat z zespołem Downa i łamać stereotypy, związana z Fundacją JA TEŻ. Podcast został nagrany w Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Możecie go odsłuchać TUTAJ. Nie stracił na aktualności. Podobną tematykę znajdziemy np. w podkaście dotyczącym diagnostyki dzieci z autyzmem. Rozmowa z dr Urszulą Sajewicz-Radtke z Pracowni Testów Psychologicznych i Pedagogicznych w Gdańsku znajduje się TU.

I wiele, wiele innychWymienione przykłady podkastów z Trójmiasta to zaledwie kropla w morzu tej audiosfery. Pisaliśmy kiedyś o Podcaście Szkicownik, który został założony przez Mateusza Waliszewskiego i Tomasza Chistowskiego. Ich rozmowy toczą się na temat digital paintingu i pracy w tej w branży. Całą serię podcastów wokół Europejskiego Poety Wolności - Dźwiękowisko znajdziemy też na stronie Instytutu Kultury Miejskiej. To produkcja w reżyserii Adama Nalepy z muzyką Marcina Mirowskiego i poezją czytaną przez Justynę Bartoszewicz, Monikę Chomicką, Sylwię Górę, Marcina Miodka, Weronikę Nawieśniak, Adama Turczyka i Robert Ninkiewicza. Wcześniej IKM robił też inne podkasty m.in Miastopoczucie. Rozmowy o emocjach i mieście.

Czytaj takżę: Instytut Kultury Miejskiej świętuje 10. urodziny

W podobnym miejskim duchu prowadzone są również podkasty UrbanLab Gdynia. To spotkania z UrbanCafé, gdzie wiedza specjalistów łączy się z zaangażowaniem uczestników, motywacja ściga się z inspiracją, a praktyczne rozwiązania i niebanalne pomysły stają się rzeczywistością. Rozmowy dotyczą architektury, zieleni w mieście, społeczności lokalnych itp. Z Gdyni również nadają inni podkasterzy, tj.: Rezerwat Przygody (blog i podcast o tematyce: gravel, bikepacking, podróże, zdrowy styl życia), oTAGowani - audycje o Arce Gdynia oraz From Space - Szmery z Kosmosu, cotygodniowe audycje popularnonaukowe transmitowane na łamach Gdynia Radio.

Czytaj takżę: W Sopocie powstanie obserwatorium astronomiczne

Z kolei na blogu Mojekoniki.pl znajdziecie pogadanki o psychologii podanej w lekkostrawnej formie oraz szczere i pobudzające do przemyśleń opowieści o nie lekkich sprawach. Podcasty oraz bloga tworzy Magda Ostrowska-Dołęgowska - pisarka, redaktorka, nauczycielka jogi, pasjonatka wiedzy o ludzkim ciele i psychice. Swoimi doświadczeniami i wiedzą dzieli się ze swoimi czytelnikami i słuchaczami. Również nasza koleżanka redakcyjna - Aleksandra Wrona, dziennikarka, psycholożka, freelancerka i poetka w jednej osobie stworzyła 16-odcinkowy podcast pt. "Karma". To powieść publikowana w odcinkach. Pełna czarnego humoru, zaskakująca, słodko-gorzka historia życia zwykłych ludzi. "Karma" jest parodią romansu, przeciwieństwem opery mydlanej. Niesie w sobie perwersyjną przyjemność czytania tabloidowej prasy o najbliższych sąsiadach.

Fenomen podkastinguPodkasty na stałe zagościły już w naszych domach, na naszych odtwarzaczach, w naszych słuchawkach i na naszych monitorach. Doczekały się nawet Międzynarodowego Dnia Podcastów, który obchodzony jest co roku pod koniec września. Na czym polega fenomen tego zjawiska, jakim jest podkasting? Chyba przede wszystkim wynika on z ogólnej dostępności podkastów oraz z ich natury niezależności. Ponadto podcasty są o wszystkim i dla wszystkich. Za darmo. Można ich słuchać, kiedy się chce i gdzie się chce, online lub offline. Podkasty może również każdy tworzyć, wystarczy coś do nagrywania i dostęp do sieci. A w dodatku nie znają granic, czego przykładem może być podcast brytyjskiego pisarza Franka Skinnera o trzech wierszach Tadeusza Dąbrowskiego w świetnym angielskim przekładzie Antonii Lloyd-Jones. Posłuchać go możemy TU.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (33)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.