Całe wakacje ze spektaklem Teatru Szekspirowskiego i Wybrzeża

19 maja 2015 (artykuł sprzed 7 lat)
Łukasz Rudziński
Spektakl "Wesołe kumoszki z Windsoru" w reżyserii Pawła Aignera to pierwsza produkcja Teatru Szekspirowskiego, powstająca w koprodukcji z Teatrem Wybrzeże. Przedstawienie zagrane zostanie w układzie sceny elżbietańskiej, której konstrukcja jest już gotowa. Więcej zdjęć (2)

Spektakl "Wesołe kumoszki z Windsoru" w reżyserii Pawła Aignera to pierwsza produkcja Teatru Szekspirowskiego, powstająca w koprodukcji z Teatrem Wybrzeże. Przedstawienie zagrane zostanie w układzie sceny elżbietańskiej, której konstrukcja jest już gotowa.

fot. Dominik Werner

Spektakl "Wesołe kumoszki z Windsoru" w reżyserii Pawła Aignera to pierwsza produkcja Teatru Szekspirowskiego, powstająca w koprodukcji z Teatrem Wybrzeże. Przedstawienie zagrane zostanie w układzie sceny elżbietańskiej, której konstrukcja jest już gotowa.

fot. Dominik Werner

Aż 32 razy pokazany zostanie w wakacje pierwszy spektakl wyprodukowany przez Teatr Szekspirowski i Teatr Wybrzeże - "Wesołe kumoszki z Windsoru" Williama Szekspira. Spektakl wyreżyseruje Paweł Aigner. Premiera 28 czerwca.- To jest nasze pierwsze przedstawienie w nowym teatrze, współprodukowane z Teatrem Wybrzeże, który ma 100 proc. wkład artystyczny w to przedsięwzięcie. To pierwsze przedstawienie na scenie elżbietańskiej, reaktywujące po 400 latach tradycję teatru elżbietańskiego. Wskrzeszamy więc historię nie tylko architekturą, ale też działaniem teatralnym - mówi Jerzy Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Komedia "Wesołe kumoszki z Windsoru" w przekładzie Stanisława Barańczaka w Teatrze Szekspirowskim grana będzie przy świetle dziennym. Spektakle pokazywane będą w dni powszednie o godz. 17, w weekendy nieco później. Spektakl potrwać ma około 2,5 godziny wraz z przerwą.

- Gramy przy świetle dziennym i - jeśli tylko pogoda pozwoli - przy otwartym dachu, co samo w sobie stwarza nową sytuację sceniczną, w której aktorzy grający w układzie sceny elżbietańskiej będą musieli się oswoić. Zaplanowaliśmy, że widzowie będą wchodzić do teatru przy zamkniętym dachu, a reżyser zaplanuje, w jakim momencie zostanie on otworzony - dodaje Jerzy Limon.

W spektaklu weźmie udział przeszło 20 aktorów i aktorek Teatru Wybrzeże. Część ról obsadzona będzie podwójnie. Więcej zdjęć (2)

W spektaklu weźmie udział przeszło 20 aktorów i aktorek Teatru Wybrzeże. Część ról obsadzona będzie podwójnie.

fot. Dominik Werner

W spektaklu weźmie udział przeszło 20 aktorów i aktorek Teatru Wybrzeże. Część ról obsadzona będzie podwójnie.

fot. Dominik Werner

Główne role w spektaklu grają Grzegorz Gzyl (jako John Falstaff) oraz Magdalena Boć zamiennie z Anną Kociarz (jako Pani Małgorzata Page) i Sylwia Góra-Werber zamiennie z Małgorzatą Oracz (jako Pani Alicja Ford).

- Zaplanowaliśmy to przedstawienie bardzo klasycznie. Chcemy wydobyć z samego tekstu Szekspira możliwie największy komizm. Nie chcemy odwoływać się bezpośrednio do współczesności, skorzystamy raczej ze współczesności i nowoczesności teatru. Skoncentrujemy się na zderzeniu tej nowoczesności z pewną tradycyjną energią, która drzemie w tekście "Wesołych kumoszek z Windsoru". To przedstawione ma zabrzmieć współcześnie, ale odnosić się do wdzięku i "dawności" zapisanej w tekstach Szekspira. Z klasycznym aktorstwem wywiedzionym z tradycji angielskiego teatru - wyjaśnia Paweł Aigner, reżyser spektaklu.

Dekoracje przygotowuje Magdalena Gajewska, kostiumy Zofia de Ines, a muzykę skomponował Piotr Klimek. O elementy choreograficzne postarała się Karolina Garbacik.

- Będzie to dla nas wszystkich spore wyzwanie, bo nigdy nie graliśmy 30 razy jednego tytułu w krótkim czasie. Trzeba pamiętać, że w wakacje gramy także inne spektakle, w tym na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim. Między innymi dlatego wiele ról jest obsadzonych podwójnie - mówi Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże.

Podczas spektaklu miejsca bezpośrednio pod sceną, na dziedzińcu sceny elżbietańskiej będą, nietypowo, miejsca stojące (fotele spod sceny zostaną zupełnie usunięte). Będą to najtańsze miejsca i kosztować mają 15 zł (sprzedawanych będzie 400 biletów na miejsca stojące). Miejsca na galeriach (około 300) to koszt 30 i 40 zł.

Opinie (9) 1 zablokowana

 • Ciekawa propozycja. Na pewno postaram się o bilety.

  • 29 3

 • Ja tez chętnie przypomnę sobie Szekspira. Cudowny relaksator :-D

  • 11 4

 • Niech żyje klasyka!

  W końcu bez porąbanego modernizmu czy taniej i kiczowatej ekstrawagancji.

  • 20 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.