Chopin pod chmurką i z widokiem na Motławę

24 lipca 2014 (artykuł sprzed 6 lat)
Ewa Palińska

Pomysł ustawienia fortepianów na gdańskich ulicach został zrealizowany po raz pierwszy w 2010 roku dla uczczenia 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Zobacz relację z tego wydarzenia.


Pomorscy artyści nie mają zamiaru czekać, aż słuchacze przyjdą na koncert. Wolą sami do nich wyjść. W piątek, 25 lipca wystawią swoje fortepiany przed trzema gdańskimi kamienicami, aby w godz. 12-19 grać na nich m. in. kompozycje Fryderyka Chopina. Muzyki tego wielkiego kompozytora będzie można posłuchać również w Filharmonii Bałtyckiej, gdzie do 27 lipca niemalże codziennie o godz. 20.30 odbywają się koncerty w ramach cyklu "Chopin nad wodami Motławy".Wielu ludzi zarzeka się, że muzyki poważnej nie lubi i do filharmonii nigdy nie pójdzie. Tymczasem, żeby ją polubić i się w niej rozkochać, trzeba ją najpierw poznać. Pomorscy artyści już po raz kolejny postanowili urządzić sobie sceny kameralne na przedprożach ulic Mariackiej i Długiego Targu, żeby nie tylko dostarczyć przyjemności spacerującym osobom, ale zrobić przy okazji reklamę - sobie oraz wykonywanej muzyce.

- W Gdańsku jest wielka potrzeba realizowania projektów integracyjnych. Podczas koncertów na ulicach miasta spotykają się całe rodziny wykonawców, nauczycieli i ich znajomych oraz nieznajomych osób. Muzyka Chopina i innych polskich kompozytorów będzie wędrowała pomiędzy ulicami, aby napotkać jak największą grupę odbiorców - mówi Olga Walentynowicz, inicjatorka i koordynatorka projektu "Muzyka Chopina na gdańskich przedprożach". - Realizacja tego projektu to też jeden z elementów długotrwałej pracy edukacyjnej, jaką prowadzimy. Młode pokolenie jest niedostatecznie przygotowane do odbioru muzyki klasycznej, a młodzi ludzie na scenie przyciągają młodych ludzi na widowni.

Muzyki wykonywanej na przedprożach gdańskich kamienic będzie można posłuchać w piątek od godz. 12 do godz. 19. W trakcie trwania wydarzenia blisko trzydziestu artystów wykona utwory Fryderyka Chopina oraz polskich kompozytorów XIX i XX- wiecznych. Fortepiany staną w dwóch miejscach na ul. Mariackiej: przy Galerii Wydra zobacz na mapie Gdańska i jubilerze S.K. Jacobson zobacz na mapie Gdańska oraz przed Glaza Expo Design przy Długim Targu zobacz na mapie Gdańska.

Kto woli posłuchać muzyki fortepianowej w bardziej komfortowych warunkach, może wybrać się na koncerty organizowane w ramach cyklu "Chopin nad wodami Motławy", które do 27 lipca odbywają się niemalże codziennie o godz. 20.30 w Filharmonii Bałtyckiej zobacz na mapie Gdańska.

- Tylko podczas tego jednego cyklu Foyer Salonu Gdańskiego zostaje udostępnione jako przestrzeń koncertowa i zamienia się w tętniące życiem i muzyką miejsce - mówi Paulina Orczykowska, rzecznik PFB. - Dodatkowo melomani mają możliwość, by przy wspaniałych dźwiękach fortepianu podziwiać panoramę Gdańska z tarasu Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Szansę na wsłuchanie się w recitale najlepszych pianistów dostają także przechodnie na Długim Pobrzeżu dzięki specjalnie w tym celu ustawionemu nagłośnieniu.

Bilety kosztują 10-20 zł.
Organizowanie koncertów muzyki poważnej w przestrzeni miejskiej:
90%

to znakomity pomysł

5%

nie przeszkadzają mi, ale ich fanem nie jestem

3%

nie powinno się ich organizować

2%

nie mam zdania

zakończona

łącznie głosów: 331