Ciekawe wystawy we wrześniu w Trójmieście

12 września 2020, 15:00
Magda Mielke

Sztuka generatywna, edukacyjne weekendy na Górze Gradowej, fotografie Macieja Kosycarza, prace nagrodzone w konkursie Gdańsk Press Photo, opowieść o początkach Gdyni, węglowa ziemia obiecana oraz fotografie bezdomnych zwierząt. W lokalnych muzeach, galeriach oraz plenerach można obecnie oglądać wiele ciekawych wystaw. Przedstawiamy kilka propozycji, z których warto skorzystać jeszcze we wrześniu.Wystawy w Trójmieście


Muzea i galerie sztuki funkcjonują zgodnie z nałożonymi na nie obostrzeniami sanitarnymi, więc planując wizytę warto mieć na uwadze, że liczba zwiedzających może być ograniczona, a przy wejściu będzie trzeba wypełnić oświadczenie o stanie zdrowia, poddać się dezynfekcji, utrzymywać bezpieczny dystans oraz zasłaniać nos i usta podczas całego zwiedzania.

Sztuka generatywnaW ramach festiwalu sztuki generatywnej inProgress rozpowszechniane są dziedziny, które do tworzenia dzieła audiowizualnego wykorzystują nowe technologie, media, sztuczną inteligencję, światło i dźwięk. Całe nasze życie jest przepełnione algorytmami i symulacjami, co oddziałuje również na sztukę, przez którą możemy sobie uświadomić pewne wzory rzeczywistości. W ramach wydarzenia do 20 września można oglądać interaktywną wystawę instalacji Radosława Deruby, Oli Kotarskiej i nagrań z pokazów Shoeg`a oraz Trumptard.

Wystawa inProgress, poprzez wykorzystanie współczesnych narzędzi, ukazuje sztukę nie w kontekście procesu tworzenia, lecz procesu przetwarzania. Moment, w którym program komputerowy i pewnego rodzaju losowość stają się równorzędne względem artysty, kompozytora czy producenta. Sztuka generatywna jest dynamiczna i nieprzewidywalna, ale potrafi też ukazać harmonię i matematyczne piękno.

Interaktywny charakter wystawy bardzo dobrze wpisuje się w aktualne obostrzenia, gdyż nie wymaga kontaktu z żadnymi elementami, a sama praca opiera się na matematycznym ułożeniu obrazu i dźwięku oraz czujników ruchu.

Instalacje można oglądać w CSW Łaźnia, Dolne Miasto ul. Jaskółcza 1 w piątki w godz. 15-20 oraz w weekendy od 12 do 20. Bilet normalny: 7 zł, ulgowy: 5 zł.

Weekendy na Górze GradowejHevelianum niestraszne są wrześniowe deszcze. Na odkrywców czekają nowe, ciekawe wystawy, uwzględniające procedury bezpieczeństwa. W weekendy można wpaść z dziećmi i urządzić wyścigi własnoręcznie wykonanymi samochodzikami, zmienić kuchnię w laboratorium chemiczne, wybrać się na spacer z przewodnikiem czy wsiąść z Heweliuszem do wehikułu czasu i odkryć tajemnice iluzjonistów.

W każdą sobotę o godz. 13 odbywa się zwiedzanie z edukatorami Laboratorium Ruchu. Wspólnym mianownikiem zgromadzonych tu sprzętów laboratoryjnych jest ruch - w wodzie i w powietrzu, a także w kosmosie, zdalnie sterowany czy chaotyczny. W weekendy (o godz. 11 i 14) odbywają się warsztaty Kreatywny Plac Zabaw, a w niedziele nadal można poznawać dzieje Fortu podczas spacerów z przewodnikiem.

Świat oczami Macieja KosycarzaMimo że Macieja Kosycarza od pół roku nie ma już wśród nas, świat widziany jego oczyma pozostał z nami w jego dziełach - na dziesiątkach tysięcy klisz, fotografii, odbitek i plików. Kilkadziesiąt z nich można oglądać w ramach plenerowej wystawy zatytułowanej "Fotograficzny powrót do przeszłości". Fotoreporter, wydawca, twórca i szef agencji fotograficznej KFP przez wiele lat utrwalał na fotografiach wydarzenia i sceny z życia Trójmiasta - zwykłe i niezwykłe.

Przeczytaj więcej o wystawie poświęconej Maciejowi KosycarzowiWystawę można podziwiać do końca miesiąca przy ul. Korzennej w Gdańsku na skwerze obok pomnika Jana Heweliusza, vis a vis Ratusza StaromiejskiegoMapka.

Gdańsk Press PhotoMaciej Kosycarz był także przyjacielem Nadbałtyckiego Centrum Kultury oraz współorganizatorem konkursu fotograficznego Gdańsk Press Photo. Do końca września w Galerii NCK prezentowana jest wystawa prac laureatów i wyróżnionych w tegorocznym konkursie. W tym roku nadesłano 713 prac. Jury wybrało i nagrodziło tytułem Grand Prix najlepsze zdjęcie roku. Otrzymał je Krzysztof Mystkowski za zdjęcie "Żołnierze WOT". W każdej z sześciu kategorii przyznano pierwsze nagrody oraz dodatkowo wyróżniono pięć prac. Do wystawy zakwalifikowano dodatkowo 13 fotografii. Nagrodzeni zostali również fotoreporterzy współpracujący z portalem Trojmiasto.pl, Mateusz Słodkowski i Piotr Hukało. Wystawa czynna jest codziennie (do 30 września) w godz. 10-18. Wstęp wolny.

Laureaci Gdańsk Press Photo 2020Stojąc obokOd 18 września w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 można będzie oglądać wystawę "Stojąc obok". To spotkanie w jednym miejscu dzieł czterech artystów: Jarosława Baucia, Jacka Sempolińskiego, Hermanna Nitscha oraz Kojiego Kamojiego - nieformowanych żadną doktryną czy nastrojem kultury masowej. Każdemu z artystów biorących udział w wystawie bliskie wydaje się być postrzeganie sztuki jako doświadczenia granicznego. Wystawa będzie czynna od wtorku do niedzieli, w godzinach 12-18. Wstęp bezpłatny.

Fotografie zwierząt: nie kupuj, adoptuj!W Sopotece od 14 do 27 września będzie można oglądać wystawę dyplomową Maksymiliana Kacperskiego, zatytułowaną "Braci mniejszych nie kupuj, adoptuj!". Jest to efekt miesięcznych starań i wizyt z aparatem u zwierząt. Prace mają na celu uświadomić ludziom, jaką rolę w naszym życiu odgrywają psy oraz dlaczego lepiej je adoptować niż kupować. Wszystkie sfotografowane zwierzątka pochodzą z sopockiego schroniska Sopotkowo. Wstęp wolny.

Historia, edukacja, sztuka: Wrzesień w Muzeum Miasta GdyniWrzesień jest miesiącem, w którym Muzeum Miasta Gdyni odsłania nowe ekspozycje. Dla spragnionych wiedzy o mieście, w dodatku podanej w nieszablonowy sposób, Ośrodek Edukacji wprowadził we wrześniu nowe cykle oprowadzań oraz wydarzeń dla rodzin. W każdy piątek o godzinie 16. w ramach cyklu Znamy Się!, edukatorzy oprowadzają zwiedzających po wystawach, poruszając wątki, które mogą umknąć przy pobieżnym oglądaniu ekspozycji. W 30 minut prezentują to, co dla nich najważniejsze - czasem są to historyczne fakty, a innym razem subiektywne odczucia. Od soboty (19 września, godz. 11) powraca także Dzień Rodzinny, czyli warsztaty dla młodych i starszych oraz prelekcje z zaproszonymi gośćmi.

18 września rusza siódma już wystawa z cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci. Tym razem będzie to okazja, aby zapoznać się z sylwetką i dziełami silnie związanego z Gdynią, Janusza Kaniewskiego. Przedwcześnie zmarły projektant współtworzył festiwal Gdynia Design Days, doradzał też Prezydentowi Gdyni w sprawie estetyki miasta.

Otwarto też nowy, zmienny moduł w ramach stałej wystawy: Gdynia - dzieło otwarte, poświęcony rocznicy Porozumień Sierpniowych. 19 września muzeum uhonoruje również wszystkich poruszających się rowerami, hulajnogami i komunikacją miejską. Będzie to dzień bezpłatnego wstępu do muzeum dla tych, którzy przyjadą rowerami bądź hulajnogami lub przedstawią bilet z komunikacji miejskiej z datą z tego dnia.

Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy przez stronę internetową Muzeum. Bilet normalny: 10 zł, ulgowy: 5 zł. W każdy piątek wstęp na wystawy stałe i czasowe jest nieodpłatny.

CarbolandW Muzeum Emigracji trwa długo wyczekiwana wystawa "Carboland", poświęcona Polakom pracującym w kopalniach węglowych we Francji i Belgii w latach 1919-1939. Elementem wystawy jest autorska instalacja artystyczna Roberta Kuśmirowskiego "m2/maison minière". Wstęp na wystawę jest wolny.

Węglowa ziemia obiecana: "Carboland"Jak często odwiedzasz muzea i galerie sztuki?
17%

co najmniej raz w miesiącu

38%

kilka razy w roku

33%

bardzo sporadycznie

12%

w ogóle nie chodzę do takich miejsc

zakończona

łącznie głosów: 93