Co grają gościnnie w Trójmieście w marcu i kwietniu?

13 lutego 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Łukasz Rudziński

Bardzo owocnie dla miłośników teatru zapowiadają się najbliższe miesiące. Oferta spektakli gościnnych w marcu i kwietniu jest bardzo bogata. Co nas czeka w najbliższych miesiącach?10 marca, godz. 18 - "Metro" Teatru Studio Buffo z Warszawy, Hala Ergo Arena na granicy Gdańska i Sopotu

"Metro" to musical-symbol i zarazem musical-pomnik, który wciąż robi wrażenie na kolejnych pokoleniach widzów. To niewiarygodne, ale spektakl ten premierę miał dokładnie 30 stycznia 1991 roku i dalej z powodzeniem grany jest przez teatr Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosy, czyli reżysera, autora scenariusza i aktora w jednym oraz jego kompozytora - Teatr Studio Buffo. To pełna piosenek opowieść zawieszona gdzieś między fikcją a rzeczywistością... Uliczni grajkowie, śpiewacy i tancerze wystawiają na podziemnych peronach metra spektakl dla pasażerów. Jego twórcą i animatorem jest Jan, dla którego metro jest domem, a underground - sposobem na życie. Od legendarnej już obsady z Robertem Janowskim, Edyta Górniak i Katarzyną Groniec minęło bardzo wiele czasu, ale spektakl z udziałem Nataszy Urbańskiej wciąż budzi podziw. Przekonają się o tym widzowie w Ergo Arenie. Bilety w cenie 69-229 zł.

Recenzja musicalu "Metro"
12 marca, godz. 20 - "Kolacja pożegnalna", Scena Teatralna NOT w Gdańsku

Historia nie jest oryginalna - dwóje przyjaciół zaprasza na kolację tego trzeciego, którego zamierza pozbyć się z grona znajomych. Rozmach, jaki temu towarzyszy, ma być dowodem na to, że zaproszony gość był im bliski, chociaż zaproszony nie ma pojęcia w jakim charakterze przychodzi na tę kolację. Jednak Didier (Janusz Chabior) orientuje się o co chodzi, więc jego przyjaciele Clotilde (Małgorzata Foremniak) i Pierre (Piotr Gąsowski) stają przed dylematem, co w tej sytuacji zrobić. Spektakl wyreżyserowany przez specjalistę od komedii Tomasza Dutkiewicza zobaczyć można 12 marca. Bilety w cenie od 85 do 115 zł.


17 marca, godz. 16 i 19 - "Wykrywacz kłamstw", Scena Teatralna NOT

Typowa komedia małżeńska na rosyjską nutę. Boris i Nadia wiodę zwykłe życie, ale wściekła małżonka chce odnaleźć pieniądze schowane przez jej mającego skłonność do alkoholu męża. Gdy hipnotyzer wprawia go w trans, na jaw wychodzi znacznie więcej niż kwestia schowanej gotówki. W rewanżu Boris doprowadza do kolejnego seansu, tym razem poddana mu jest Nadia. Efekt jest łatwy do przewidzenia, ale jak zachowają się w tej sytuacji poróżnieni małżonkowie, dowiedzą się widzowie w Scenie Teatralnej NOT. Bilety w cenie od 70 do 110 zł.


Klasyczny 'Don Kichot' Moscow City Ballet zawiera wszystko, co kochają widzowie tego moskiewskiego teatru.

18 marca, godz. 19 - "Don Kichot", Moscow City Ballet, Teatr Muzyczny w Gdyni (Duża Scena)

Moscow City Ballet od wielu lat przyjeżdża do Trójmiasta, a jego spektakle wciąż cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Dlaczego? Pewnie dlatego, że rosyjscy tancerze posiadając nienaganną technikę przybliżają klasykę światowego baletu w formie bliskiej oryginałowi. Tak też jest z "Don Kichotem". Balet "ojca XIX-wiecznej choreografii" Mariusa Petipy nie jest poświęcony błędnemu rycerzowi Don Kichotowi i jego dzielnemu słudze Sancho Pansie. Główną bohaterką jest Kitri, córka oberżysty, która zakochuje się ze wzajemnością w biednym cyruliku Basilliu. Na drodze do szczęścia zakochanym staje ojciec Kitri, Lorenzo, pragnący wydać córkę za bogatego starca Gamache'a. Dzięki pomocy Don Kichota, młodzi oszukają ojca Kitri, a sama zainteresowana trafia w ramiona ukochanego. Spektakl zobaczyć można w Teatrze Muzycznym 18 marca. Bilety w cenie 125-165 zł.

Recenzja baletu "Don Kichot" Moscow City Ballet
20 marca, godz. 20 - "Nina", Scena Teatralna NOT

Znajdzie się też coś dla wielbicieli talentu Małgorzaty Foremniak w tytułowej roli. Trójkąt miłosny on - ona i kochanek omal nie kończy się zbrodnią. Nina nie uznaje odrzucenia, zwłaszcza ze strony atrakcyjnego kochanka, zaś jej mąż Adolpfe (Paweł Królikowski) postanawia pozbyć się rywala za wszelką cenę, nie zdając sobie sprawy, że ten właśnie rezygnuje z umizgów do małżonki. "Tego dnia strzały padną nie raz. Jednak cokolwiek zaplanowali mężczyźni, to i tak kobieta zadecyduje o biegu wydarzeń. Gdzie diabeł nie może, tam babę pośle, a baba pośle w diabły wszystkich, którzy staną jej na drodze do miłości" - czytamy w materiałach organizatora. Jak ten galimatias się rozwiąże, dowiedzą się widzowie w Scenie Teatralnej NOT 20 marca. Bilety w cenie 80-120 zł.


24 marca, godz. 16 i 19 - "Klimakterium... i już", Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku

Ten spektakl obrósł już właściwie w legendę. Panie w okresie przekwitania polecają go sobie jako terapię na trudności związane z tym trudnym dla każdej kobiety czasie. Bohaterkami spektaklu są cztery kobiety w wieku "menopauzalnym". Wszystkie mają problemy, z którymi muszą się uporać. Twórcy wyszli z założenia, że klimakterium jest wpisane w życie kobiety - mają je bohaterki występujące na scenie, ale także kobiety siedzące na widowni - miały, mają albo będą je miały. Oczywiście jak to w życiu - radzą sobie z tym różnie. Jak - przekona się publiczność w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej 24 marca. Bilety w cenie 60-100 zł.


30 marca, godz. 18 i 20 - "Milczenie syren" Nowego Teatru z Warszawy, Teatr na Plaży w Sopocie

"Milczenie syren" Nowego Teatru w Warszawie to widowisko z pogranicza teatru, filmu, performansu i koncertu, inspirowane nowelą Franza Kafki w reżyserii Michała Pepola, muzyka grającego w spektaklu na wiolonczeli, który łączy muzykę na żywo ze "śpiewem" wielorybów. To hybryda, jak tytułowa syrena, którą słuchamy i obserwujemy. "Słuchając jej, słuchajmy siebie. Dajmy się uwieść polifonii głosów człowieka, wiolonczel, mieszkańców oceanu" - zachęcają jego twórcy. W roli syreny wystąpi Magdalena Cielecka. Bilety w cenie 50-60 zł.


8 kwietnia, godz. 17:30, 20:15 - "Berek, czyli upiór w moherze 2" Teatru Gudejko, Teatr Muzyczny w Gdyni (Duża Scena)

Kontynuacja teatralnego przeboju "Berek, czyli upiór w moherze" była tylko kwestią czasu. Rolę Upiora w moherze, czyli Anny ponownie przyjęła Ewa Kasprzyk. To dalsza część przygód Anny i jej sąsiada-geja Pawła. Z powodu nadmiernej troski i permanentnej obecności w życiu Pawła, rozpada się jego związek. Dlatego postanawia on znaleźć Annie nowe zajęcie - mężczyznę (Daniel Olbrychski). Ona z kolei wpada na ten sam pomysł i szuka nowego partnera dla Pawła. Co z tego wyniknie? Odpowiedź 8 kwietnia w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Bilety w cenie 80-150 zł.


9 kwietnia, godz. 17:30 - "Dwoje na huśtawce" Teatru Gudejko, Scena Teatralna NOT

Związek damsko-męski w soczewce - tak najkrócej podsumować można to, co publiczności Sceny Teatralnej NOT proponują twórcy Teatru Gudejko. Obserwujemy dziewczynę (Anna Dereszowska) i chłopaka (Mikołaj Roznerski), którzy poznają się na przyjęciu w Warszawie. On jest prawnikiem i właśnie rozstał się z żoną, ona to bezrobotna tancerka, która wciąż szuka tego wymarzonego. Ich relacja to sinusoida emocji, pragnień i niespełnionych marzeń, pełna miłości, nienawiści, szczerości i kłamstw, szczęścia i smutku. Do czego to ich doprowadzi? Bilety w cenie 70-110 zł.


14 kwietnia, godz. 16 i 19 - "Tydzień, nie dłużej..." Teatru Kwadrat z Warszawy, Polska Filharmonia Bałtycka

Kolejna komedia małżeńska, tym razem z Teatru Kwadrat w Warszawie. Ich dwoje ma problem, choć to on, Paul (Andrzej Nejman) w pełni zdaje sobie z niego sprawę. Nie może już z nią (Sophie - Anna Cieślak) wytrzymać. Ma jej po prostu szczerze dość i pragnie pójść w swoją stronę. Co jednak, gdy strach przed żoną i wszystkim, co wiążę się z rozstaniem, wręcz paraliżuje, a - jako się rzekło - on już z nią nie może? Poszuka współlokatora jak z żurnala, którym okaże się Marc (Paweł Małaszyński). Komedię romantyczną w reżyserii Marcina Sławińskiego zobaczy publiczność w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej 14 kwietnia. Bilety w cenie 80-150 zł.


15 kwietnia, godz. 19 i 16 kwietnia, godz. 18 - "Kolacja dla głupca" Teatru Ateneum z Warszawy, Teatr Muzyczny w Gdyni (Duża Scena)

Na koniec prawdziwy klasyk. Spektakl, który niejeden widz oglądał po kilka razy. I nic w tym dziwnego, bo duet Piotr Fronczewski jako Pierre Brochant i Krzysztof Tyniec w roli Francois Pignona jest znakomity. Teatr Ateneum ponownie w Trójmieście z jednym z ulubionych tytułów nie tylko tutejszej publiczności. Pierre dla umilenia czasu wolnego sobie i kolegom, postanawia zabawić się kosztem kogoś, kogo uważa za głupka. Konfrontacja życiowego niedołęgi i człowieka sukcesu zawsze bywa źródłem wesołości - ludzie przecież uwielbiają śmiać się z tych, którzy są od nich gorsi. Tę zabawę prowadzi główny bohater "Kolacji" wraz z przyjaciółmi. Co tydzień spotykają się w doborowym towarzystwie, aby szydzić z kolejnych głupków. Kto zaprosi głupszego, ten wygrywa. W końcu pojawia się głupiec, który... Bilety w cenie 90-180 zł.