Co trzecia złotówka na biblioteki

12 marca 2007 (artykuł sprzed 13 lat)
Katarzyna Fryc
Budżetowe wydatki Gdyni na kulturę w tym roku są o połowę mniejsze niż zeszłoroczne. Powód? Najdroższe przedsięwzięcia związane z budową Muzeum Miasta Gdyni i organizacją imprez z okazji 80-lecia miasto ma już za sobą.

Co się znalazło w dziale "Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego" w tegorocznym budżecie przyjętym przez Radę Miasta Gdyni? Kwota 15 mln zł, czyli zaledwie 1,5 proc całego budżetu miasta. To niewiele, zważywszy, że w zeszłym roku Gdynia wydała na kulturę prawie 29 mln. Dlaczego w tym roku pieniędzy jest tak mało?

- Najdroższe przedsięwzięcia związane z budową nowej siedziby Muzeum Miasta Gdyni i organizacją imprez z okazji 80-lecia mamy już za sobą. A właśnie one stanowiły dużą część zeszłorocznego budżetu przeznaczonego na kulturę. W 2007 r. tak dużych wydatków nie przewidujemy. Muzeum wkrótce zostanie otwarte, zakończymy także rok jubileuszowych obchodów - tłumaczy Joanna Grajter, rzecznik gdyńskiego magistratu.

Największą część pieniędzy dostanie Miejska Biblioteka Publiczna (4,6 mln) na utrzymanie 24 swoich placówek rozsianych po całej Gdyni, zakup nowości wydawniczych, Gdyńskie Biesiady Literackie oraz drugą edycję Nagrody Literackiej "Gdynia".

3,2 mln ma dostać Teatr Miejski im. W. Gombrowicza, który w 2007 r. planuje siedem premier (m.in."Dziady cz. II", "Kariera Nikodema Dyzmy") oraz Miesiąc Włoski na Scenie Letniej w Orłowie i Festiwal Sztuk Współczesnych "R@port". Natomiast Teatr Muzyczny (który głównie finansowany jest przez Urząd Marszałkowski) miasto chce wesprzeć sumą 650 tys. zł.

Ponad 2,7 mln pochłoną organizowane lub wspierane przez miasto imprezy kulturalne. Wśród nich są wydarzenia, z których Gdynia słynie (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, koncerty Heineken Open'er Festival i Ladies Jazz Festival), imprezy kameralne (warsztaty gitarowe, spotkanie rodów gdyńskich, Połowy Poetyckie) i duże koncerty plenerowe (Bałtycki Festiwal Piosenki Morskiej, Finał "Lata z Radiem", impreza sylwestrowa).

Muzeum Miasta Gdyni, które w ciągu najbliższych paru miesięcy ma przeprowadzić się do nowej siedziby przy ul. Zawiszy Czarnego (obok plaży i Teatru Muzycznego), na swoją działalność otrzyma niewiele ponad 1 mln. Po przeprowadzce w Domku Abrahama przy ul. Starowiejskiej (gdzie teraz działa MMG) zostanie zorganizowana stała ekspozycja historyczna prezentująca Gdynię, gdy była jeszcze rybacką wioską (na wystawę złożą się eksponaty wewnątrz budynku oraz miniskansen). Natomiast w nowej siedzibie zaplanowano już 12 imprez, wśród nich VII Międzynarodowe Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej, wystawa towarzysząca FPFF i rzeźby gdyńskiej artystki Dąbrówki Tyślewicz. Rada Miasta Gdyni przyjęła budżet na ten rok 24 stycznia.

Katarzyna Fryc