'Czarownice z Salem' i 'Brzydkie kaczątko' jadą na Warszawskie Spotkania Teatralne

5 marca 2014 (artykuł sprzed 6 lat)
Łukasz Rudziński
aktualizacja:12:43 (6 marca 2014)

Teatr Wybrzeże wraca na Warszawskie Spotkania Teatralne. Tym razem do stolicy jedzie najlepszy spektakl Teatru Wybrzeże ubiegłego roku - "Czarownice z Salem". Po raz pierwszy na WST po reaktywacji festiwalu pokazany zostanie spektakl Teatru Miniatura - "Brzydkie kaczątko".Warszawskie Spotkania Teatralne, festiwal reaktywowany w 2008 roku przez Macieja Nowaka, niemal od razu stał się jednym z najważniejszych przeglądów teatralnych w Polsce. Jednak po odebraniu jego organizacji Instytutowi Teatralnemu im. Z. Raszewskiego prowadzonemu przez Macieja Nowaka w 2013 roku i powierzeniu jego organizacji Teatrowi Dramatycznemu pod dyrekcją Tadeusza Słobodzianka, impreza straciła na znaczeniu. Ciągle jednak jest to prestiżowy festiwal, przybliżający warszawianom najciekawsze produkcje polskiego teatru, powstałe poza stolicą.

W gronie zaproszonych na festiwal spektakli są "Czarownice z Salem" Teatru Wybrzeże, wyreżyserowane przez Adama Nalepę.

- Jest nam ogromnie miło gościć ponownie na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych. Do tej pory na tym jednym z najbardziej prestiżowych polskich festiwali prezentowaliśmy "Blaszany bębenek", "Zmierzch bogów", "Wałęsę. Historię wesołą i ogromnie przez to smutną" oraz koprodukcję Teatru Wybrzeże i Teatru Dada von Bzdülöw - "Le Sacre". Spotkały się one ze znakomitym przyjęciem publiczności i krytyki teatralnej. Mamy nadzieję, że z prezentacją "Czarownic z Salem" będzie podobnie - mówi Grzegorz Kwiatkowski z Teatru Wybrzeże.
"Czarownice z Salem" Arthura Millera to jeden z najważniejszych dramatów amerykańskich XX wieku. Procesy i egzekucje rzekomych czarownic, które odbyły się w 1692 roku w miasteczku Salem w USA, są pretekstem do dyskusji o współczesnym świecie: świecie rozpiętym pomiędzy religią a polityką, w świecie, w którym trzeba walczyć z zalewem cynizmu, zawiści i bezwzględności. To alegoryczna, ale i bardzo brutalna opowieść o tym, jak pozornie błahe wydarzenie uruchamia spiralę zdarzeń, w której wszystkie ciosy są dozwolone, która niszczy wszystko i wszystkich oraz od której nie ma już odwrotu. A wszystko zaczyna się od grupki niewinnych dziewcząt, które idą tańczyć nocą w lesie...

"Kolejny raz Nalepa dał popis wyśmienitej współpracy z aktorami. Drugą z rzędu świetną (po roli Pauli w "Amatorkach") kreację tworzy Katarzyna Dałek jako Abigail Williams - z jednej strony wyrachowana, zimna i zepsuta prowodyrka pogromu czarownic, z drugiej pełna namiętności, szaleńczo zakochana dziewczyna. Po latach bez wielkich kreacji dramatycznych w szczytowej formie jest Mirosław Baka, który w roli nieszczęsnego ukochanego Abigail - Johna Proctora - opowiada właściwie osobną historię męskiej siły i słabości, której powodem są, a jakżeby inaczej, kobiety" - pisaliśmy w recenzji spektaklu w Portalu Trojmiasto.pl.

To nie jedyny reprezentant Trójmiasta na tym festiwalu. Do Warszawy jedzie także Miejski Teatr Miniatura ze spektaklem "Brzydkie kaczątko" w reż. Romualda Wiczy-Pokojskiego, który zaprezentowany zostanie w ramach Małych Warszawskich Spotkań Teatralnych, adresowanych do dzieci.

"Największą wartością spektaklu nie są przejmujące losy Brzydkiego Kaczątka, porzuconego odmieńca, który odnajduje swoją tożsamość i okazuje się pięknym łabędziem, a pokazanie mechanizmu jakim rządzi się teatr. Nie ma teatralnej iluzji - widzowie obserwują jak na ich oczach stwarza się każda scena, jak aktorzy ustawiają figurki umocowane na drucie i je animują, jak budują każdy z efektów (trzepot skrzydeł, deszcz, burza) za pomocą m.in. teatru cienia, czy poprzez animowanie lalek. Taki teatr, oczywiście w znacznie mniejszej skali - każdy może przygotować w domu" - pisaliśmy w recenzji na portalu trojmiasto.pl.

"Czarownice z Salem" Teatru Wybrzeże swoją premierę miały 24 kwietnia 2013 r. Najbliższe jego pokazy odbędą się 28-29 marca (godz. 19) i 30 marca (godz. 17) na Dużej Scenie. Warszawski pokaz spektaklu zaplanowano na 13 kwietnia w Teatrze Dramatycznym w budynku Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (Scena im. G. Holoubka) o godz. 19.

"Brzydkie kaczątko" (premiera 13.10.2013) zobaczyć można w Miniaturze już w czwartek i piątek 6-7 marca (o godz 10), w sobotę 8 marca (godz. 12) oraz wtorek 11 marca (godz. 10). Podczas Warszawskich Spotkań Teatralnych spektakl pokazany zostanie 12 kwietnia, również w Teatrze Dramatycznym w PKiN na Scenie im. H. Mikołajskiej (godz. 12.00 i 15.00).
Czy widziałe(a)ś spektakl "Czarownice z Salem" Teatru Wybrzeże?
52%

tak, bardzo mi się podobał

21%

tak, ale odebrałe(a)m go z mieszanymi uczuciami

24%

nie, ale chętnie się na niego wybiorę

3%

nie i nie zamierzam iść z jego powodu do teatru

zakończona

łącznie głosów: 29