Czerwiec melomana: Organy Plus+, koniec sezonu i imprezy w plenerze

1 czerwca 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Ewa Palińska

Choć lato zbliża się wielkimi krokami, trójmiejscy muzycy nie zwalniają tempa. Przed nami festiwal Organy Plus+, podczas którego usłyszymy unikatowe brzmienie zrekonstruowanych organów Mertena Friese, Filharmonia Bałtycka zaprasza na koncert wieńczący sezon artystyczny oraz tradycyjne "promsy", a w całym Trójmieście odbędzie się szereg wydarzeń kameralnych.Organy Plus+W niedzielę 3 czerwca, po siedemdziesięciu pięciu latach od zakończenia drugiej wojny światowej, piętnastu latach starań i dziesięciu latach wytężonych prac konserwatorskich i organmistrzowskich będziemy mogli podziwiać pełne możliwości brzmieniowe zrekonstruowanego instrumentu we franciszkańskim kościele pw. Św. Trójcy zobacz na mapie Gdańska na gdańskim Starym Przedmieściu. Warto przy okazji nadmienić, że rok 2018 to też jubileusz czterechsetlecia tych unikatowych na skalę światową organów.

Niedzielny koncert zainauguruje festiwal Organy Plus+, artystycznie nawiązujący do idei rekonstrukcji zabytkowego instrumentu. Instrument ten jak wehikuł czasu pozwoli nam przenieść się do różnych epok i miejsc wraz z muzyką przygotowaną specjalnie na festiwal, prezentowaną przez muzyków z Polski i zagranicy. Koncerty, na które zapraszają organizatorzy, tylko z nazwy będą wydarzeniami, do których przyzwyczaiły nas sale koncertowe. W rzeczywistości będą artystycznym eksperymentem, próbą odtworzenia nie tylko samej muzyki w kształcie jak najbardziej zbliżonym do pierwowzoru, ale również próbą odtworzenia pewnej tradycji muzycznej i sytuacji estetycznej, które miały miejsce w Polsce i Europie doby renesansu i baroku. Festiwal potrwa do 7 czerwca.

Koniec sezonu, utalentowane dyplomantki i gdańskie "Promsy"Polska Filharmonia Kameralna Sopot zaprasza na Koncert Dyplomantów, podczas którego orkiestrę poprowadzą Paulina Dołęgowska i Izabela Ryśnik - dwie dyrygentki z bogatym już, zważywszy na ich młody wiek, doświadczeniem artystycznym.

Na scenie wystąpią także zaproszeni soliści, m. in. pianista Piotr Pawlak, który podczas piątkowego wieczoru zagra kompozycję Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Katarzyna Olszewska, stypendystka wiedeńskiego Universität für Musik und darstellende Kunst, która wykona Koncert Skrzypcowy Andrzeja Panufnika.

Na Ołowiance czerwiec rozpoczniemy sporą dawką muzyki operowej. W czwartek 7 czerwca w Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się zakończenie sezonu artystycznego. Orkiestra PFB pod dyr. Georga Cziczinadze wykona m. in. kompozycje Sibeliusa i Rachmaninowa. W roli solisty wystąpi rosyjsko-litewski pianista Lukas Geniuszas.

W czerwcu odbędą się również tradycyjne koncerty promenadowe, tzw. "Promsy". Podczas pierwszego z nich (17 czerwca godz. 18) posłuchamy arii z najsłynniejszych oper w wykonaniu śpiewaków z Chin. Tydzień później - 23 czerwca - posłuchamy Mariusza Patyry - jednego z najlepszych polskich skrzypków, a towarzysząca mu Orkiestra PFB zagra pod dyr. Massimiliana Caldiego.

Opera Bałtycka zakończy sezon 23 czerwca koncertem zatytułowanym "Francuska noc".

Muzyka kameralna i chóralnaGdańskie Koło Towarzystwa im. Fryderyka Chopina zaprasza na nadzwyczajny recital fortepianowy w wykonaniu Szymona Nehringa. Koncert odbędzie się w Ratuszu Staromiejskim 5 czerwca o godz. 19. W niedzielę 3 czerwca swoje 680. urodziny hucznie będzie świętowała Orunia. Imprezę obfitującą w szereg rozmaitych atrakcji zakończy koncert w Amfiteatrze Orana, podczas którego Gdańska Orkiestra Promenadowa wykona kompozycje Johanna Straussa. Olivia Business Center organizuje natomiast kolejny koncert z cyklu Olivia Camerata - Cztery Pory Roku: Lato. Już 9 czerwca, o godz. 16 usłyszymy tam najpiękniejsze arie i duety operowe oraz operetkowe w wykonaniu sopranistki Magdaleny Molendowskiej, której towarzyszyć będą Jacek Szponarski - tenor oraz pianistka Grażyna Troć.

Gdańskie Herze zapraszają na kolejną odsłonę Gdańskiej Wiosny Chóralnej, a muzyki kameralnej zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych posłuchamy też 23 czerwca w Domu Uphagena.

Przypominamy również, że regularnie odbywają się koncerty w Akademii Muzycznej. Udział w wielu z nich jest darmowy, a w czasie sesji zachwycają nie tylko poziomem, ale i repertuarem.

Informacje na temat wszystkich koncertów odbywających się w Akademii Muzycznej znajdują się w naszym kalendarzu imprez10 czerwca w Operze Leśnej posłuchamy piosenek okresu międzywojennego w aranżacjach Artura Jurka, w wykonaniu m.in. Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego, zespołów Jantar i Zagan Acoustic oraz Bogdana Kułakowskiego. Zobacz fragment jednego z wcześniejszych koncertów.

W plenerze i na wesołoPogoda nas rozpieszcza, z czego organizatorzy imprez chętnie korzystają, dlatego wiele z czerwcowych koncertów odbędzie się w plenerze. 3 czerwca, dla przykładu, muzyki posłuchamy w muszli koncertowej przy sopockim molo

W sobotnią noc, 16 czerwca w godz. 21.30-23, Politechnika Gdańska organizuje na terenie swojego kampusu (na dziedzińcu z fontannami przed gmachem głównym) pierwszy plenerowy koncert. Wydarzenie ma mieć charakter piknikowy, a w programie znajdą się kompozycje Georga Friedricha Haendla w wykonaniu orkiestry barokowej i chórów akademickich z Gdańska i Krakowa, a także pokaz ogni sztucznych.

A że nie samą klasyką meloman żyje, w czerwcu warto wybrać się też na koncert jubileuszowy Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze,, koncert jubileuszowy Grupy MoCarta czy posłuchać największych przebojów kinowych i estradowych dwudziestolecia międzywojennego w nowych aranżacjach Artura Jurka w Operze Leśnej. Tym bardziej, że bilety na to ostatnie wydarzenie kosztują raptem 15 zł.