Czerwiec melomana: koniec sezonu i początek lata

1 czerwca 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Ewa Palińska

Choć lato zbliża się wielkimi krokami, trójmiejscy muzycy nie zwalniają tempa. Przed nami ciekawe koncerty symfoniczne i kameralne, recitale solowe oraz spora dawka muzyki organowej.Koncerty symfoniczne i promenadowe

W sobotę 3 czerwca Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyr. Wojciecha Rajskiego zaprasza na koncert symfoniczny, podczas którego zaprezentują się dwaj utalentowani soliści. W pierwszej części niemiecki pianista Alexander Krichel wykona Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina. Drugim solistą wieczoru będzie niemiecki trębacz Matthias Höfs, w jego wykonaniu usłyszymy m.in. Koncert na trąbkę i orkiestrę smyczkową nr. 2 D-dur Johna Bastona (arr. M. Höfs).

Dzień wcześniej, w piątek 2 czerwca odbędzie się zakończenie sezonu artystycznego 2016/17 i zarazem inauguracja Koncertów Promenadowych (Promsów), na które zaprasza Filharmonia Bałtycka. W pierwszej części ("pod dachem") orkiestra gospodarzy z towarzyszeniem Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego oraz Chóru Dziecięcego Canzonetta pod dyr. Massimiliana Caldiego wykona monumentalne dzieło Carla Orffa - "Carmina Burana" (uwaga: na tę część nie ma już biletów). W drugiej, na scenie plenerowej, wysłuchamy kompilacji najpopularniejszych arii operowych - wstęp wolny.

II Koncert Promenadowy odbędzie się w niedzielę 11 czerwca, a na jego program złożą się fragmenty najpopularniejszych i najbardziej lubianych przez publiczność kompozycji romantycznych. W części pierwszej muzykę Fryderyka Chopina (w tym Koncert f-moll) wykona Charles Richard-Hamelin - srebrny medalista ostatniego Konkursu Chopinowskiego. Na scenie plenerowej natomiast zaprezentowane zostaną fragmenty kompozycji symfonicznych m.in. Dworzaka, Beethovena i Prokofiewa.

Ostatni z tegorocznych "Promsów" będzie poświęcony całkowicie muzyce filmowej. W programie znajdą się ścieżki dźwiękowe autorstwa Nina Roty, Wojciecha Kilara, Johna Williamsa oraz Leonarda Bernsteina.

Ciekawą propozycję dla melomanów przygotowała również Opera Bałtycka. W sobotę 24 czerwca odbędzie się pierwszy koncert cyklu "Włoska Noc", nawiązujący tematyką do twórczości kompozytorów włoskich oraz do włoskich tradycji obcowania z muzyką. Podczas pierwszego ze spotkań wysłuchamy kompozycji Rossiniego, Wieniawskiego, Respighiego i Vivaldiego.

Organy - od muzyki dawnej po symfonie

W niedzielę 4 czerwca Filharmonia Bałtycka zaprasza na spotkanie z symfoniami organowymi Feliksa Nowowiejskiego.

Od 9 do 11 czerwca w gdańskim kościele pw. św. Trójcy odbędzie się natomiast trzecia edycja festiwalu ORGANy PLUS+. Tematyka festiwalu będzie bardzo zróżnicowana, podobnie jak instrumentarium, a dodatkowym atutem będzie niewątpliwie możliwość posłuchania brzmienia zabytkowych organów Mertena Friese.

Muzyki organowej posłuchamy również w gdańskim kościele św. Mikołaja, gdzie we wtorki 6 i 13 czerwca odbędą się koncerty w ramach cyklu Bliżej Bacha oraz podczas Sopockich Wieczorów Organowych w kościele św. Jerzego.

Ostatniego dnia czerwca rozpocznie się natomiast 60. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej - jeden z najstarszych festiwali organowych na świecie.

Młodzi wirtuozi zapraszają do Akademii Muzycznej

Znakomite koncerty, przygotowywane pod czujnym okiem gdańskich pedagogów, najczęściej za darmo, to zdecydowane atuty wydarzeń organizowanych przez Akademię Muzyczną. Choć sesja za pasem, młodzi wirtuozi nie zwalniają tempa, przygotowując dla melomanów solidną porcję ciekawej muzyki. W czwartek, 1 czerwca, dla przykładu, posłuchamy sonat Brahmsa na skrzypce i fortepian oraz dobrego jazzu, dzień później muzyki XX i XXI wieku, a w sobotę spędzimy wieczór przy dźwiękach gitary klasycznej. Tych natomiast, których sercu bliższa muzyka wokalno-instrumentalna, studenci specjalności jazz i muzyka estradowa zapraszają na swoje recitale dyplomowe.

Wirtuozi kameralistyki

W środę 7 czerwca odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "Muzyczne Spotkania na Chwarznie". Tym razem bohaterem wieczoru będzie akordeon, a jego niezwykłe możliwości zaprezentuje gdański wirtuoz, Paweł Zagańczyk.

Akademia 30+ zaprasza na recital fortepianowy Pawła Kowalskiego - jednego z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów, zatytułowany "Mozart, Chopin, Franck, Skriabin". Koncert odbędzie się 13 czerwca o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot w Operze Leśnej.

W czerwcu rozpocznie się również kolejna edycja Euro Chamber Music Festival Euro Chamber Music Festival - międzynarodowego festiwalu muzyki kameralnej, odbywającego się w okresie letnim, nieprzerwanie od 2012 roku. W ramach festiwalu, obok koncertów uznanych artystów, organizowany jest szereg wydarzeń: koncerty młodych talentów, wystawy, konferencje, panele dyskusyjne, koncerty edukacyjne, happeningi/flashmoby, koncerty socjalne w miejscach z ograniczonym dostępem do kultury Nadbałtycki Konkurs Duetów Smyczkowych.

Przypominamy również, że regularnie, co czwartek o godz. 18, odbywają się koncerty kameralne w Dworku Sierakowskich w Sopocie.