4 maja: częściowe odmrożenie kultury

4 maja 2020, 8:00
Magdalena Raczek
Najnowszy artukuł na ten temat

Izolacja pomogła poznać sąsiadów (niestety)

Od poniedziałku, 4 maja, stopniowo wznawiają działalność muzea, galerie sztuki, biblioteki, archiwa oraz księgarnie - włącznie z tymi w galeriach handlowych. Decyzja o odmrażaniu niektórych instytucji kultury została ogłoszona w ubiegłą środę podczas konferencji prezesa Rady Ministrów. Sprawdziliśmy, jak reaktywowanie kultury będzie przebiegało w Trójmieście.Premier: otwieramy galerie handlowe, hotele i przedszkolaPrzypomnijmy: od 12 marca instytucje kultury w całym kraju pozostawały zamknięte z powodu zagrożenia koronawirusem. Jak podkreślił wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński, zdjęcie zakazu działalności instytucji nie oznacza jednak nakazu ich otwarcia. Ostateczną decyzję o czasie, trybie i tempie otwierania instytucji oraz procedurach związanych z zapewnieniem ochrony zdrowia pracowników i publiczności w każdym przypadku ma podjąć dyrektor danej instytucji w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym.

Wznowienie działalności muzeów i galerii w TrójmieścieMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego już 22 kwietnia opublikowało wytyczne dla muzeów, galerii sztuki oraz innych instytucji kultury. Zgodnie z nimi instytucje powinny m.in. ograniczyć liczebność zwiedzających, zmienić trasy zwiedzania, aby zapewnić utrzymanie bezpiecznego dystansu oraz nie organizować wydarzeń dla większych grup. Od 20 kwietnia dostępne są już dla publiczności parki i ogrody przy muzeach i galeriach sztuki.

Wznowienie działalności instytucji ma przebiegać w trzech fazach:

 • Faza 1: Przejście z pracy zdalnej do stacjonarnej.
 • Faza 2: Realizacja działań muzealnych bez bezpośredniego kontaktu z publicznością.
 • Faza 3: Otwarcie wnętrz muzealnych i wystawienniczych.

Wydarzenia online w najbliższym czasie


Instytucje będę zatem otwierać się stopniowo, proces będzie przebiegał etapami. 4 maja nastąpi dopiero początek tego procesu. Nie spodziewajmy się więc otwarcia muzeów i galerii tego dnia.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku w pierwszej fazie otworzy się dla pracowników, czyli otwarte zostaną biura w kolejnych siedzibach muzeum. Otwarcie dla zwiedzających odbędzie się w drugiej fazie (od 16 maja) i rozpocznie się od sal muzealnych Spichlerzy na Ołowiance. Stopniowo otwierane będą kolejne oddziały, w tym statki muzealne - statek-muzeum "Sołdek" w Gdańsku oraz "Dar Pomorza" w Gdyni.

Z kolei wszystkie oddziały Muzeum Narodowego w Gdańsku w najbliższym czasie nadal pozostaną zamknięte. Większość pracowników muzeum będzie pracować zdalnie, a powrót do pracy stacjonarnej będzie następował stopniowo.

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku planuje w drugiej połowie maja otwarcie dwóch swoich oddziałów: Domu Przyrodników oraz Grodziska w Sopocie.

- Będzie to możliwe po konsultacji z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną. Już teraz pracujemy nad spełnieniem wymogów formalnych, m.in. dostosowujemy regulaminy zwiedzania do nowych zaleceń sanitarnych. Jednocześnie monitorujemy rządowe wytyczne dla muzeów. Jeżeli okaże się, że otwarcie placówek muzealnych zależy od ich powierzchni, to oczywiście będziemy musieli zweryfikować nasze plany i dostosować je do aktualnych zaleceń - mówi dyrektor Ewa Trawicka.
Również w połowie maja planowane jest otwarcie dla zwiedzających Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Po majówce pierwsi pracownicy (głównie kierownictwo) mają powrócić do wykonywania swoich obowiązków w siedzibie instytucji.

- Pracownicy będą wykonywać swoją pracę w rotacyjnych cyklach tygodniowych - tydzień pracy w muzeum, tydzień zdalnie. Aktualnie nasz muzealny sztab kryzysowy finalizuje prace związane z przygotowaniem obiektu, jak i zespołu pracowniczego do otwarcia Muzeum w warunkach epidemii COVID-19, dopinając ostatnie działania w zakresie pozyskania środków i sprzętu zabezpieczającego oraz opracowywania procedur niezbędnych do udostępnienia obiektu dla zwiedzających. A wszystko to, by zapewnić bezpieczeństwo, a co za tym idzie poczucie komfortu, zarówno naszym gościom, jak i pracownikom. O dokładnej dacie otwarcia oraz o szczegółowych działaniach, w tym zasadach zwiedzenia w "nowych realiach" będziemy jeszcze z wyprzedzeniem informować - zapowiada dr Karol Nawrocki - dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Czytaj także: Wirtualne spacery po lokalnych galeriach i muzeach

Z kolei Muzeum Sopotu przygotowuje się do otwarcia z limitowaną, niewielką liczbą zwiedzających. Ostateczne decyzje zostaną podjęte wkrótce po otrzymaniu wytycznych z sanepidu.

Podobnie Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie przygotowuje się na otwarcie, ale oficjalne potwierdzenie będzie ogłoszone wkrótce. Na tę chwilę PGS ma do zaproponowania trzy wystawy, które czekają na odwiedzających: "Bruno Schulz wśród artystów swoich czasów", Jan Lebenstein oraz prace z kolekcji Galerii Starmach "Urządzone. Zrealizowane". Kiedy będzie je można obejrzeć na żywo, dowiemy się lada dzień.

Natomiast Muzeum Emigracji w Gdyni jest obecnie na pierwszym etapie wznawiania działalności. Instytucja przygotowuje nowe regulaminy zwiedzania lub korzystania ze swoich przestrzeni, dokonuje również niezbędnych zakupów (ścianki pleksi do kas, środki ochrony dla pracowników i zwiedzających), wprowadza ograniczenia w liczbie osób przebywających w budynku oraz podejmuje inne działania organizacyjne. Muzeum pozostaje nieczynne dla zwiedzających do odwołania, podobnie jak Muzeum Miasta Gdyni.

Czytaj także: Gdynia - Tel Awiw - wystawa i oprowadzanie online

W ciągu najbliższych dni zostanie wystosowany komunikat z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdańska dotyczący gdańskich instytucji kultury, których organizatorem jest miasto Gdańsk. Wówczas dowiemy się, jak działać będą m.in ECS oraz GGM.

Wznowienie działalności bibliotek w TrójmieścieDecyzję o otwarciu biblioteki podejmuje jej dyrektor. Powinna ona zostać podjęta, kiedy biblioteka będzie przygotowana do bezpiecznego funkcjonowania w czasie epidemii. Wytyczne dla funkcjonowania bibliotek w nowym reżimie sanitarnym wydała Biblioteka Narodowa, która rekomenduje:
 • uruchomienie dla użytkowników jedynie wypożyczalni
 • ograniczenie wolnego dostępu do księgozbioru oraz innych przestrzeni
 • umawianie telefoniczne lub e-mailowe wizyt na konkretną godzinę, aby uniknąć kolejek
 • przebywanie w bibliotece w maseczkach i rękawiczkach
 • ustawienie przesłony ochronnej (np. z pleksi) w punkcie kontaktu użytkownika z bibliotekarzem
 • zamknięcie czytelń, wolnego dostępu do katalogów kartkowych, księgozbioru i czasopism dla użytkowników do czasu końca epidemii.

Data, od której filie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku będą dostępne dla czytelników, zostanie podana w najbliższym czasie. W tej chwili trwają przygotowania do bezpiecznego funkcjonowania w nowych realiach.

- WiMBP przygotowywała się do otwarcia już od jakiegoś czasu, zostały m.in. zakupione środki ochronne (maseczki, rękawiczki, przyłbice, osłony itd.), wstępnie zostały też przygotowane procedury. Przedstawione na stronie Ministerstwa Rozwoju uzgodnione z GIS standardy sanitarne, jakie muszą zostać spełnione przez biblioteki, wymagają jednak od nas obecnie jeszcze dużych zmian organizacyjnych. Potrzebujemy na to trochę czasu. Musimy też czekać na opublikowanie rozporządzenia rządu, bo dopiero na podstawie oficjalnego dokumentu sanepid będzie mógł opiniować nasze procedury. Z tych powodów filie WiMBP nie będą dostępne dla czytelników od 4 maja. O dacie otwarcia bibliotek dla odwiedzających oczywiście poinformujemy, gdy tylko będzie ona znana - wyjaśnia Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.
Czytaj także: Opera Leśna nie chce rezygnować z koncertów w sezonie

Biblioteka Gdynia opracowała szczegółową procedurę dotyczącą ponownego uruchomienia swoich filii w związku z łagodzeniem obostrzeń epidemicznych. Przygotowania do jej wdrożenia rozpoczynają się 4 maja. O terminie otwarcia czytelnicy zostaną poinformowani wkrótce.

- Zależy nam przede wszystkim na zapewnieniu bezpieczeństwa bibliotekarzom i pracownikom. Wiele obostrzeń stoi w sprzeczności z naszą ideą biblioteki jako miejsca przyjaznego i otwartego. Obecna sytuacja nie pozostawia nam jednak wyjścia. Musimy wspólnie przejść przez ten trudny czas. Liczymy, że wkrótce rzeczywistość wróci do normy, a nasze biblioteki znowu będą mogły podjąć działalność w dotychczasowej formule - mówi dyrektor Biblioteki Gdynia, Natalia Gromow.

Wznowienie działalności księgarń w TrójmieścieKsięgarnie w Trójmieście działają też online


Księgarnie mogą pracować zgodnie z wytycznymi dla sklepów:
 • do sklepów, których powierzchnia usługowa jest mniejsza niż 100 m kw., mogą wejść jednocześnie cztery osoby na jedno stanowisko kasowe
 • do sklepów, których powierzchnia usługowa jest większa niż 100 m kw. - jedna osoba na 15 m kw. tej powierzchni
 • w punkcie kontaktu użytkownika z księgarzem ustawiona przesłona ochronna
 • używanie maseczek i rękawiczek ochronnych.

W Gdańsku Księgarnie Muza są już otwarte od 15 kwietnia na ul. Garncarskiej oraz na Długich Ogrodach 11 w godz. 10-18. Księgarnia w Madisonie zostanie otwarta 4 maja. Natomiast księgarnie BookBook są cały czas otwarte.

- Od początku trwania epidemii nasze księgarnie borykały się z problemem drastycznie zmniejszonej frekwencji klientów. Większość dokonywała zakupów przez internet również na naszej stronie, co w pewien sposób ratowało sprzedaż. Cały czas stosowaliśmy się do wymogów i zaleceń oraz rozporządzeń ministerstwa. Skróciliśmy godziny otwarcia, zmniejszyliśmy liczbę pracowników w księgarni do jednego na dzień oraz liczbę klientów mogących przebywać w księgarni. Obecnie nadal nie powróciliśmy do stanu sprzed epidemii, ale nasze księgarnie są cały czas otwarte. Księgarze pozostali na posterunku - nie bez obaw, ale jednak pozostali - zapewnia Dorota Malicka, członek zarządu BookBook.
Księgarnia Sztuka Wyboru działa codziennie w godzinach 11-17 (w sobotę 10-16), natomiast od 9 maja będzie otwarta dłużej, bo do godz. 19. Prowadzi sprzedaż książek na wynos, sprzedaż wysyłkową oraz darmowe dostawy rowerowe. Bierze również udział w ogólnopolskiej akcji "Książka na telefon".

Przeczytaj także: Książka Na Telefon: pomysłowa akcja księgarni

W ubiegłym tygodniu zaczęła powoli otwierać drzwi dla czytelników księgarnia Smak Słowa w Sopocie. Od maja godziny funkcjonowania księgarni zostaną wydłużone od godz. 10 do 18.

- Cały czas oczywiście prowadzimy również sprzedaż na telefon i wysyłanie książek na życzenie klienta w różne miejsca, nie tylko na terenie Trójmiasta. Nie będziemy jeszcze niestety częstować kawą, chyba że na wynos, ponieważ chcemy zachować zasady bezpiecznego dystansu. Będziemy cały czas rozwijać komunikację elektroniczną z naszymi klientami. Informować o nowościach, które dla nich zamówiliśmy, organizować premiery książek online w mediach społecznościowych. Mamy dużą rzeszę przyjaciół, którzy cały czas nas wspierają, kupują książki, piszą i dzwonią do nas. Bardzo to dla nas ważne i budujące. Wierzymy, że wkrótce będzie można się z nimi spotkać także w realu - mówi Anna Świtajska ze Smaku Słowa.
Cały czas pracuje również sopocka Ambelucja, choć dotychczas w skróconych godzinach, tj. od godz. 10 do 15, ale od poniedziałku, 4 maja, planowane jest otwarcie księgarni w pełnym wymiarze, czyli: pon. 9-15, wt-pt. 9-19, sob 10-15.

Gdyńskie księgarnie, w tym Tak Czytam oraz Vademecum, działają cały czas, jednak w mocno ograniczonym zakresie. Działalność Fundacji Vademecum w zdecydowanej części opiera się na promocji kultury poprzez organizację spotkań o bardzo różnym charakterze, które od momentu wejścia w życie pierwszych obostrzeń musiały zostać zawieszone. Teraz działa jedynie księgarnia i również w zmienionym zakresie godzinowym: od godz: 11 do 17. Księgarnia bierze również udział w akcji "Książka na telefon".

Aktualne zasady i ograniczeniaDziałalność w nowym reżimie sanitarnymi mogą wznowić również archiwa. Rząd nie odwołał obowiązującego zakazu zgromadzeń, więc muzea, galerie i biblioteki nadal nie będą mogły organizować spotkań, wernisaży ani innych imprez. Nowe zasady nie obowiązują teatrów, kin, filharmonii oraz sal koncertowych, w związku z czym pozostają one zamknięte do odwołania.

Za jakimi obiektami kulturalnymi najbardziej tęsknisz?
16%

za teatrami

7%

za muzeami

4%

za galeriami sztuki

40%

za bibliotekami

8%

za filharmonią, operą itp.

2%

nie tęsknię, bo korzystam z nich online

23%

nie tęsknię, bo i tak rzadko tam bywałe(a)m

zakończona

łącznie głosów: 472