Czołowi pianiści jazzowi zagrają dla nowych organów

17 lipca 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Ewa Palińska

Już w najbliższą niedzielę 22 lipca w kościele Bożego Ciała w Gdańsku odbędzie się pierwszy koncert z cyklu "Fortepian w kościele", podczas którego zbierane będą środki na odbudowę zabytkowych organów. Udział w koncertach będzie darmowy, a publiczności zaprezentują się czołowi polscy pianiści jazzowi: Włodzimierz Nahorny, Piotr Wyleżoł, Adam Makowicz & Krzysztof Medyna, Andrzej Jagodziński, Kamil Piotrowicz i Leszek Kułakowski.Fortepian to instrument, z którym - w przeciwieństwie do organów - w kościołach możemy zetknąć się nieczęsto. Tym razem jednak to właśnie fortepiany zagrają dla organów, a ściślej - czołowi polscy pianiści jazzowi swoją grą na fortepianie będą pomagali zbierać środki na odbudowę XVIII-wiecznych organów Fryderyka Rudolfa Dalitza w zabytkowym kościele Bożego Ciała zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku.

Pianiści pomagają odbudować organy- Cykl, któremu patronuje Stowarzyszenie Muzyków Jazzowych, składać się będzie z sześciu bezpłatnych koncertów, podczas których będą zbierane środki na przygotowanie dokumentacji pozwalającej na rozpoczęcie kilkuletniego procesu odbudowy instrumentu, który jakością dźwięku co najmniej dorównywał organom w Oliwie - mówi Marcin Jacobson, organizator wydarzenia.
Podczas pierwszego z koncertów odbywających się w ramach cyklu "Fortepian w kościele", który odbędzie się w niedzielę 22 lipca o godz. 19, do finansowego wsparcia budowy organów swoją grą będzie zachęcał Włodzimierz Nahorny. W kolejne letnie niedziele o tej samej godzinie w kościele Bożego Ciała zobacz na mapie Gdańska wystąpią: Piotr Wyleżoł (5 sierpnia), Adam Makowicz & Krzysztof Medyna (19 sierpnia), Andrzej Jagodziński (2 września), Kamil Piotrowicz (16 września) i Leszek Kułakowski (30 września).

- Wszyscy oni, podobnie jak organizatorzy, zrzekli się honorariów, a firma Pianoforte z Jerzwałdu udostępni fortepiany najwyższej światowej klasy po kosztach - informuje Marcin Jacobson.

To niejedyna taka akcja, podczas której muzycy angażują się społecznie w odbudowę instrumentu. Przypominamy, że przed miesiącem dobiegła końca wieloletnia odbudowa organów Mertena Friese w kościele św. Trójcy, zainicjowana przez gdańskiego organistę i dyrygenta Andrzeja Szadejkę.

Organy Rudolfa Dalitza - perła wśród europejskich instrumentówOrgany Fryderyka Rudolfa Dalitza, zbudowane w lachach 1765-1767, to wyjątkowe dzieło sztuki i cenny zabytek - perła wśród europejskich instrumentów aerofonicznych. Wypełniają one cały chór w prezbiterium, mierząc przy tym blisko dziewięć metrów szerokości i ponad siedem wysokości. Instrument składał się z siedmiu wież oraz dwunastu płaszczyzn piszczałkowych upakowanych w zachwycający, barokowy prospekt.

Organy funkcjonowały do 1943 roku, kiedy to zostały ewakuowane i słuch o nich zaginął. Po wojnie odnaleziono jedynie barokowy prospekt oraz niezbędne elementy konstrukcyjne i dokumentację pozwalającą na odbudowę tego cennego instrumentu.

Friedrich Rudolf Dalitz był przede wszystkim utalentowanym budowniczym organów - jego dziełem są m.in. instrumenty w kościele Bożego Ciała w Gdańsku i kościele Św. Ducha w Toruniu oraz organy w Koźlinach, Osicach i Różynach. "Maczał też palce" w przebudowie słynnych organów w katedrze Oliwskiej oraz w kościołach Mariackim i Św. Trójcy w Gdańsku. Jemu też przypisuje się skonstruowanie pierwszej hybrydy, będącej połączeniem fortepianu i organów, czego próbował dokonać też słynny Ryszard Wagner.