Czytelnia online: WiMBP zaprasza do słuchania i czytania

9 kwietnia 2020, 15:30
Łukasz Rudziński

Pierwszą odsłoną projektu "Czytelnia on-line" Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku z udziałem trójmiejskich aktorów jest czytanie książki "Pazurzak" przez Wioletę Karpowicz.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku w ramach programu #gdanskczyta zaprasza do czytelni online. W inicjatywie tej autorzy i aktorzy trójmiejskich teatrów czytają książki dla dzieci oraz fragmenty wybranych tytułów związanych z Pomorzem, wydanych w 2019 roku.Imprezy online w Trójmieście


- Nie możemy się teraz spotykać, ale możemy czytać. A książka jest zawsze spotkaniem: autora z czytelnikiem albo komentatora i z autorem, i z czytelnikami. Pomyśleliśmy w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece, by właśnie na złość kwarantannie spotykać się online i czytać książki. Te dla dzieci, nudzących się w domach, oraz te, które ukazały się na Pomorzu w minionym roku. A wydano ich ponad 500. Jest w czym wybierać - Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.
W gronie zaproszonych do współpracy aktorów znaleźli się: Grzegorz Gzyl, Piotr Witkowski, Jarosław Tyrański i Małgorzata Brajner z Teatru Wybrzeże, Wioleta Karpowicz i Andrzej Żak z Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, Mateusz Deskiewicz i Aleksy Perski z Teatru Muzycznego w Gdyni oraz Salcia Hałas i Piotr Sitkiewicz - autorzy, którzy przeczytają fragmenty własnych książek.

Nagrania w ramach wideo czytelni publikowane będą o godz. 15 we wtorki - wtedy prezentowane będą fragmenty literatury dziecięcej - oraz w piątki, podczas których przeczytane zostaną fragmenty książek napisanych przez lokalnych autorów albo pisarzy związanych z Gdańskiem i Pomorzem.

Dla dzieci aktorzy przeczytają w całości lub we fragmentach tytuły: "Pazurzak" Margarity Mazo i Charlotty Pardi, "Czerwony kapturek" Wilhelma i Jakuba Grimm, "Historyjki na raz" Bernarda Friota, "Mama bohatera" Roberta Malo i Francisco Javiera Mateosa, "Podróż Podwójnego-P" Fernando Lalany. Wśród czytanej literatury pomorskiej znajdą się książki autorstwa Salci Hałas, Jana Daniluka, Rafała Sitkiewicza, Jana Niżnikiewicza i Krzysztofa Lipowskiego.

- W naszym zamyśle czytania skierowane do dzieci powinny trwać około 10 minut, te piątkowe adresowane do starszych odbiorów nie powinny przekroczyć 20 minut. Na razie nagraliśmy 10 filmów, kolejne nagrania planujemy po świętach - przyznaje Marcin Haftkowski z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Pomysł księgarni: Książka Na TelefonPierwszy materiał wideo w ramach czytelni #gdanskczyta opublikowano we wtorek. W nim Wioleta Karpowicz, aktorka Teatru Miniatura w Gdańsku, przybliżała książkę pt. "Pazurzak" autorstwa Margarity Mazo i Charlotty Pardi. Kolejny materiał wideo (tym razem z fragmentem literatury pomorskiej) czeka nas w piątek.
Czy korzystasz z kultury online?
40%

tak, bardzo chętnie - od dawna oglądam wydarzenia przez internet

28%

powoli przekonuję się do tej formy kultury

32%

nie, to substytut kultury, którego nie akceptuję

zakończona

łącznie głosów: 81