stat

DKF Uniwersytetu Gdańskiego Miłość Blondynki - nowy rok filmowy

20 października 2008 (artykuł sprzed 11 lat)
DKF Uniwersytetu Gdańskiego Miłość Blondynki wkracza w rok akademicki z nowymi, nieco kontrowersyjnymi pomysłami, do których chce zachęcić studentów i miłośników kina.

23 października 2008 roku o godzinie 17.30 na wszystkich zainteresowanych czekają FILMOWE OTRZĘSINY, czyli SEANS INICJUJĄCY sezon filmowy 2008/2009.

Proponowany wieczór filmowy inicjuje cykliczne, codwutygodniowe czwartkowe wieczory z kinem dla wszystkich studentów oraz każdego pragnącego doświadczać przygód z kinem, kinem klasycznym i eksperymentalnym, niepokojącym i nietuzinkowym. - mówi Tomasz Pupacz, kierownik DKF-u.

Na dobry początek zapraszamy na pokaz dwóch filmów: "Miłość blondynki" w reż. Milosa Formana oraz "Dzikość serca" w reż. Davida Lyncha. Stałym miejscem projekcji filmowych będą uniwersyteckie mury auli 1.34 (039) na Wydziale Filologiczno - Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego.

Ale to zaledwie namiastka tego, co będzie się działo w nadchodzącym roku akademickim za sprawą DKF-u. Filmowe otrzęsiny są zaledwie zakąską, danie główne uczty filmowej stanowi cykl filmowy, obok którego nie da się po prostu przejść. Już sama tematyka zachęca do chociażby krótkiej wizyty w sali kinowej.

ANTYCHRYŚCI KINA, bo tak nazywa się cykl - to korowód największych obrazoburców, prowokatorów i mistrzów profanacji w historii kinematografii światowej. To szereg skandalizujących i wymykających się wszelkim kanonom obrazów kinowych.

Odbiorców naszego obscenicznego cyklu filmowego czekają zatem surrealistyczne wizje największych demiurgów kina ("Widmo wolności", filmy A.Jodorowskiego), dogłębnie obrazoburcze tematy dotykające najmroczniejszych stron ludzkiej natury ("Imperium zmysłów"; "Nocny portier"), prześmiewcze pastisze filmowe ("Żywot Briana Monthy Pyton'a") i estetycznie niepoprawne filmy (filmy Waleriana Borowczyka) funkcjonujące na pograniczu przyjętych norm gatunkowych kina - przyznaje Tomasz Pupacz.

Pierwsza odsłona ANTYCHRYŚCI KINA odbędzie się 6 listopada o godz. 18.00. Zostaną wyświetlone dwa filmy: "Widmo wolności" Luisa Bunuela oraz "Żywot Briana" Terry"ego Jonesa. Kolejne odsłony odbywać się będą w co drugi czwartkowy wieczór o godzinie 18.00 w auli 1.34 na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego.

Miłość Blondynki wraca także do cyklu KINO, WINO I DOMINO, który w ubiegłym roku cieszył się dużym zainteresowaniem. Tym razem jako pierwsze zostaną zaprezentowane filmy trójmiejskiego artysty, Bartosza Paducha, a będą to: "Bez wizy", "x 2", "Leni" oraz "Zakazane". Na spotkanie z kinem, winem i dominem, jak zwykle w kameralnej scenerii Cafe Delfin zapraszamy 17 listopada 2008 r.

Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki włączył się również w przygotowanie tegorocznego FESTIWALU KULTURY QUEER. Drugi Ogólnopolski Festiwal "A million different loves!?" on tour Trójmiasto 2008 odbędzie się w dniach 27-30 listopada br. Trzonem festiwalu będzie trzydniowy maraton filmów o tematyce lesbijskiej, gejowskiej, biseksualnej, transseksualnej oraz queer, podczas którego zobaczymy obrazy niemal z całego świata, m.in.: z Kanady, USA, Indii, Filipin.

Tegorocznym tematem przewodnim festiwalu jest zagadnienie w Polsce wciąż obce i marginalne - niekonwencjonalne rodziny queerowe. Jednakże nawet w tym temacie pojawią się polskie akcenty w postaci filmów "Homo Father" Piotra Matwiejczyka oraz dokumentu "Homo.pl" Roberta Glińskiego.

Dodatkowym wzbogaceniem programu będzie środkowoeuropejski blok filmowy, dokumenty krakowskiej grupy Miłość bez Granic "Trans-misja" oraz "Jezus prawie królem" Czeskiej Telewizji Publicznej.

Specyfiką trójmiejskiej odsłony festiwalu będą panele dyskusyjne na tematy społeczne, filmowe oraz zagadnienia queer w sztuce, z udziałem licznych znawców tematu. Dodatkową atrakcją będą występy live-act, między innymi pokazy drag kingów Da Boyz; pokazy art-video oraz panel dyskusyjny na temat sztuki queerowej; happening uliczny wrocławskiego artysty szczycącego się mianem Antyfaceta "Rzeczpospolitej Polskiej" oraz warsztaty drag kingów.

- Kochasz kino, masz ochotę dołączyć do grona pasjonatów filmowych, spróbować sił jako organizator projektów filmowych... skontaktuj się z nami! - zachęca Tomasz Pupacz.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy po szczegółowe informacje na stronę www.dkf.pl i oczywiście na projekcje filmowe. Otrzęsiny już 23 października!