Dlaczego nie będzie tańczącej fontanny w parku Oliwskim?

4 sierpnia 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Łukasz Rudziński

W tym roku po raz pierwszy w historii Festiwalu Mozartiana zabraknie popularnych pokazów tańczącej fontanny w parku Oliwskim. Zobacz jak wyglądał pokaz trzy lata temu.

Co roku jedną z atrakcji sierpniowego Festiwalu Mozartiana w parku Oliwskim była tańcząca do muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta fontanna przy południowej fasadzie Pałacu Opatów. W tym roku popularnych wieczornych pokazów zabraknie. Dlaczego?- Niestety nie otrzymaliśmy zgody z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni na organizację pokazów fontanny w parku Oliwskim. Odmówiono nam jej, ponieważ odpowiedzialny za to miejsce GZDiZ zrealizował inwestycję w postaci wymiany trawników i remontu sieci irygacyjnej, które ucierpiały w trakcie oglądania świątecznych iluminacji. Dostaliśmy propozycję organizacji pokazu fontanny w innej lokalizacji, poza parkiem Oliwskim, na co nie chcieliśmy się zgodzić, bo to właśnie miejsce jest sercem naszej imprezy i opuszczanie go mijałoby się z celem - mówi Łukasz Zdancewicz z Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis, organizatora międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana.

>>>Przeczytaj o nowej trawie w parku Oliwskim<<<

Jak udało nam się ustalić, GZDiZ przedstawił alternatywne lokalizacje pokazów. Jedną z nich był Folwark Saltzmanna na terenie firmy Doraco zobacz na mapie Gdańska, kolejną staw za budynkami ul. Stary Rynek Oliwski zobacz na mapie Gdańska. Zaproponowano też lokalizację na granicy Żabianki i Przymorza - staw retencyjny między ul. Pomorską a Piastowską zobacz na mapie Gdańska.

Ogromna popularność świątecznych iluminacji w parku Oliwskim doprowadziły do zniszczenia trawy, co stało się dla GZDiZ argumentem do zablokowania organizacji pokazów tańczącej fontanny w tej lokalizacji.- Po burzliwych dyskusjach zdecydowaliśmy, że z wielu względów nie będziemy opuszczać parku Oliwskiego. W każdym przypadku byłoby to zerwanie z ideą imprezy, rozgrywającej się w przestrzeni parku i pozbawienie festiwalu jego klimatu. Równie dobrze można by go organizować na przykład na placu Zebrań Ludowych. To nie miałoby sensu. Ważne są także względy bezpieczeństwa - każda z lokalizacji wymagałaby przemieszczania się tłumu przez ulicę i związany z tym dyskomfort dla mieszkańców Oliwy lub Przymorza - dodaje Łukasz Zdancewicz.
Na szczęście wiele wskazuje na to, że to sytuacja jednorazowa i pokazy tańczącej fontanny wrócą do parku Oliwskiego w przyszłym roku.

- W tym roku trawa musi się dobrze ukorzenić. To podstawowy argument GZDiZ. Mamy sygnały, że nikt we władzach miasta naszej atrakcji nie traktuje wrogo i obecna sytuacja ma charakter przejściowy. Liczymy więc na to, że za rok pokaz tańczącej fontanny wróci na swoje miejsce - kończy Łukasz Zdancewicz.
Festiwal Mozartiana istnieje od 2006 roku. Powołano go z okazji obchodzonego wtedy Roku Mozartowskiego. Od samego początku miejscem jego organizacji jest zabytkowy park Oliwski, charakterem nawiązujący do czasów Mozarta. Od pierwszej edycji imprezy jedną z atrakcji festiwalu były pokazy tańczącej fontanny. Festiwal odbędzie się w dniach 20-26 sierpnia.
Czy brak tańczącej fontanny wpłynie na atrakcyjność Festiwalu Mozartiana?
19%

nie, to tak wartościowa impreza, że nawet bez pokazów fontanny będą tłumy

23%

raczej nie, bo najważniejsza jest muzyka i rodzinny charakter Mozartiany

58%

tak, bez tej atrakcji Mozartiana nie będzie tak ciekawa

zakończona

łącznie głosów: 632