Do muzeum za darmo? Kiedy i jak korzystać z darmowych wstępów

7 lutego 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Łukasz Rudziński

Dni wolnego wstępu nie są szeroko reklamowane, ale są popularne wśród zwiedzających, bo umożliwiają im bezpłatną wizytę w większości placówek muzealnych. Trzeba się jednak liczyć z tym, że część placówek udostępnia tylko wystawy stałe albo zaproponuje ograniczone godziny w dniu wolnego wstępu. Zobaczmy, jak wygląda sytuacja bezpłatnego zwiedzania muzeów w Trójmieście.Wolny wstęp do muzeów nie jest prezentem składanym nam przez placówki muzealne. Ustanowienie takiego dnia wymaga obowiązująca "Ustawa o muzeach" z dnia 21 listopada 1996 r. Precyzuje to artykuł nr 10, ustęp 2 - "W jednym dniu tygodnia wstęp na wystawy stałe muzeów jest nieodpłatny". W innym miejscu (art. 10, ust. 3) czytamy "Dyrektor muzeum ustala i podaje do publicznej wiadomości, w sposób zwyczajowo przyjęty, wysokość opłat za wstęp do muzeum oraz dzień, o którym mowa w ust. 2". Każdy z dyrektorów ma jednak dowolność w wyborze dnia i godzin przeznaczonych na bezpłatne zwiedzanie. Przyjrzyjmy się, gdzie i kiedy skorzystamy z tej możliwości w Trójmieście.

GDAŃSK

Muzeum Gdańska

Dla Muzeum Gdańska aktualnie dniem wolnego wstępu jest wtorek. Obowiązują jednak tego dnia skrócone godziny zwiedzania (od 10 do 13). Dotyczy to Ratusza Głównego Miasta zobacz na mapie Gdańska wraz z Galerią Palową, Muzeum Bursztynu zobacz na mapie Gdańska, Domu Uphagena zobacz na mapie Gdańska, Muzeum Poczty Polskiej zobacz na mapie Gdańska i Dworu Artusa zobacz na mapie Gdańska (obecnie nieczynnego z powodu remontu). We wtorki za darmo zwiedzimy każdą z tych placówek. Nie ma takiej możliwości w pozostałych jednostkach Muzeum Gdańska: Wartowni nr 1 Westerplatte, Twierdzy Wisłoujście oraz Muzeum Nauki Gdańskiej (dawniej Muzeum Zegarów Wieżowych) sezonowo zamykanych - każdą z nich odwiedzić będzie można najszybciej w maju.

- Całoroczne placówki muzeum zwiedzać można w tym dniu w godzinach 10-13. Wyjątkiem jest Galeria Palowa, dostępna przez cały tydzień w godzinach 10-16. Gdy zacznie się sezon letni (w naszym przypadku 29 kwietnia) dniem bez opłat będzie poniedziałek - mówi Andrzej Gierszewski z Muzeum Gdańska.
Muzeum Narodowe w Gdańsku

W przypadku Muzeum Narodowego w Gdańsku, darmowy wstęp czeka nas w piątek w godzinach 9-16 (w sezonie zimowym trwającym do 30 kwietnia, później wstęp do placówek Muzeum Narodowego w Gdańsku będzie możliwy w godzinach 10-17). W piątki obejrzymy za darmo wystawy w Oddziale Sztuki Dawnej zobacz na mapie Gdańska, Pałacu Opatów - Oddziale Sztuki Nowoczesnej zobacz na mapie Gdańska oraz Spichlerzu Opackim - Oddziale Etnografii zobacz na mapie Gdańska. Nie ma dnia bezpłatnego w Zielonej Bramie i Gdańskiej Galerii Fotografii.

- Chociaż ustawa zobowiązuje nas do umożliwienia bezpłatnego wstępu na wystawy stałe, wpuszczamy w tym dniu zwiedzających również na organizowane przez nas w Oddziale Sztuki Dawnej, Oddziale Sztuki Nowoczesnej i Oddziale Etnografii wystawy czasowe, w godzinach otwarcia muzeum. Dwie pozostałe gdańskie placówki: Zielona Brama i Gdańska Galeria Fotografii są tylko przestrzeniami ekspozycyjnymi, nie posiadają wystawy stałej, więc ich ustawa nie obejmuje - wyjaśnia Małgorzata Posadzka z Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Narodowe Muzeum Morskie

Nieco bardziej skomplikowana sytuacja ma miejsce w Narodowym Muzeum Morskim. Dniem wolnego wstępu jest środa. Tego dnia za darmo zwiedzimy w całości Żurawia zobacz na mapie Gdańska. Z kolei w Spichlerzach na Ołowiance zobacz na mapie Gdańska (siedzibie głównej NMM) udostępniona dla zwiedzających bezpłatnie jest wystawa stała - zwiedzamy gmach bez III piętra, na którym znajduje się Galeria Morska i wystawy czasowe (w środy można tam zajrzeć kupując tańszy bilet: 5 zł normalny, 3 zł ulgowy). Z kolei w Ośrodku Kultury Morskiej zobacz na mapie Gdańska za darmo zwiedzimy wystawę "Łodzie ludów świata" (III piętro). Nie wejdziemy za darmo na Salę interaktywną "Ludzie-Statki-Porty" (II piętro) - bilety do niej przez cały czas kosztują 8 zł (normalne) i 5 zł (ulgowe).

W każdej z trzech wymienionych placówek w środy zwiedzać można NMM w godzinach 10-16 (do 29 czerwca, z wyłączeniem majówki, podczas której placówki muzeum będą otwarte przez cały tydzień dwie godziny dłużej). Z kolei w wakacje zwiedzanie odbywa się w godzinach 10-19.

Jeszcze inaczej wygląda sytuacja statków-muzeów: obecnego przed Spichlerzami na Ołowiance rudowęglowca "Sołdek" zobacz na mapie Gdańska i zacumowanej w gdyńskim porcie fregaty "Dar Pomorza" zobacz na mapie Gdyni.

- Statki są specyficznymi obiektami muzealnymi. Obowiązują je przepisy dotyczące ochrony statków, co roku są badane pod kątem przydatności do celów muzealnych i chociaż same w sobie stanowią niepowtarzalną ekspozycję, nie mogą być traktowane jako wystawa stała. Dlatego wstęp na nie podlega regularnym opłatom. Warto jednak pamiętać, że co jakiś czas organizujemy wydarzenia specjalne, gdy wstęp na nie jest bezpłatny lub symboliczny, jak podczas Nocy Muzeów - wyjaśnia Szymon Kulas, zastępca dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego ds. administracyjno-technicznych.
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Bardzo atrakcyjnie dla zwiedzających przedstawia się sytuacja bezpłatnego wstępu w jednostkach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Dniem bezpłatnego wstępu do Domu Przyrodnika zobacz na mapie Gdańska (głównej siedziby muzeum) jest sobota. Tego dnia zwiedzić można gmach w godzinach 10-16 (w wakacje o godzinę dłużej). Z kolei w niedzielę za darmo zwiedzimy Piwnicę Romańską zobacz na mapie Gdańska (wstęp w godzinach 9-17, a w wakacje w godzinach 10-18). Trzeba jednak pamiętać, że zwiedzanie Piwnicy Romańskiej odbywa się co pół godziny w grupach nie większych niż 10 osób. Nie ma obecnie możliwości zwiedzania spichlerza Błękitny Baranek, zamkniętego do odwołania z uwagi na trwający w nim remont.

Gdańska Galeria Miejska

Kłopotów z wolnym wstępem nie ma w Gdańskiej Galerii Miejskiej. Powód jest prozaiczny. Wszystkie placówki: Gdańska Galeria Miejska 1zobacz na mapie Gdańska, Gdańska Galeria Miejska 2 zobacz na mapie Gdańska i Gdańska Galeria Güntera Grassa zobacz na mapie Gdańska można przez cały tydzień zwiedzać za darmo (godz. 12-19).

Muzeum II Wojny Światowej

Również najmłodsze wybudowane od fundamentów gdańskie muzeum - Muzeum II Wojny Światowej zobacz na mapie Gdańska - można zwiedzać bezpłatnie - w każdy wtorek. Udostępniona jest zarówno wystawa główna, jak i wystawa dla dzieci. Liczba zwiedzających o danej porze tego dnia podlega tym samym zasadom i ograniczeniom, co w pozostałe dni. Oznacza to, że między godziną 10 a 12 dostępnych jest 200 bezpłatnych biletów, później w każdej kolejnej godzinie do godziny 16 włącznie, dla zwiedzających przeznaczono 120 takich biletów, które pobrać można wyłącznie w kasach Muzeum w dniu zwiedzania.

CSW Łaźnia

W gronie placówek, które zwiedzimy bezpłatnie wybranego dnia jest również Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Dniem wolnym od opłat za wstęp zarówno w placówce przy ul. Jaskółczej zobacz na mapie Gdańska na Dolnym Mieście, jak i w placówce przy ul. Strajku Dokerów zobacz na mapie Gdańska w Nowym Porcie jest środa.

Niestety, dnia wolnego wstępu nie ma w Europejskim Centrum Solidarności. Nie ma takiego obowiązku, bo formalnie ECS jest instytucją kultury, a nie placówką muzealną, choć jego wystawa stała należy do najlepszych wystaw w Polsce.

GDYNIA

Muzeum Emigracji

Do Muzeum Emigracji zobacz na mapie Gdyni warto pójść w środę. Zwiedzimy wtedy muzeum w godzinach 10-17 na podstawie bezpłatnych biletów, które odebrać można w kasie.

- Dniem bezpłatnego wstępu do Muzeum Emigracji w Gdyni jest środa. W tym czasie zapraszamy odwiedzających na wystawę stałą oraz wystawy czasowe na podstawie bezpłatnego biletu, który należy odebrać w kasie Muzeum. Zwiedzający chętnie korzystają z bezpłatnego wstępu. Zauważamy prawie dwukrotnie większe zainteresowanie wizytami w muzeum w tym dniu, większe nawet niż w niektóre dni weekendowe - mówi Aleksandra Sosnowska-Serek z Muzeum Emigracji.
Muzeum Miasta Gdyni

Do Muzeum Miasta Gdyni zobacz na mapie Gdyni za darmo wejść można w piątki. Wtedy wstęp na wystawy stałe i czasowe Muzeum Miasta Gdyni jest nieodpłatny. Zwiedzać można tego dnia muzeum w godzinach 10-18.

- Tradycyjnie piątek jest w naszym muzeum dniem wolnego wstępu na wystawę stałą i wystawy czasowe. Zauważamy zwiększony ruch tego dnia także w księgarni muzealnej. Co ciekawe, w piątki często odwiedzają nas nasi stali goście, którzy wnikliwie poznają historię miasta, a na znanych już sobie ekspozycjach wciąż doszukują się nowych detali - mówi Michał Miegoń z Muzeum Miasta Gdynia.
Muzeum Marynarki Wojennej

Z uwagi na przebudowę sal wystawowych w Muzeum Marynarki Wojennej zobacz na mapie Gdyni i budowaną nową wystawę stałą, zwiedzanie gmachu MMW jest obecnie niemożliwe. Zwiedzać za to można (i to od poniedziałku do niedzieli w godz. 9-16) do 28 lutego każdego dnia za darmo Ekspozycję Plenerową Broni i Uzbrojenia Morskiego zobacz na mapie Gdyni. Gmach główny dla zwiedzających będzie nieczynny do maja, podobnie jak statek-muzeum ORP "Błyskawica" zobacz na mapie Gdyni, do którego - analogicznie jak w przypadku "Sołdka" i "Daru Pomorza" - nie są przewidziane darmowe dni wstępu. W MMW takim dniem dla ekspozycji plenerowej do 30 kwietnia jest wtorek, później będzie nim poniedziałek (godz. 10-17 od 1 maja oraz 10-18 od 1 lipca).

SOPOT

Muzeum Sopotu

Do Muzeum Sopotu zobacz na mapie Sopotu warto wybrać się w niedzielę. Wtedy, w godzinach 10-17, za wstęp do urokliwej, zabytkowej przestrzeni Willi Ernsta Claaszena, w której zlokalizowane jest to muzeum, nic nie zapłacimy.

Państwowa Galeria Sztuki

Do Państwowej Galerii Sztuki zobacz na mapie Sopotu wstęp bezpłatny zaplanowano w piątki, w godzinach 11-19. Warto jednak pamiętać, że ta forma promocji galerii obowiązuje tylko poza sezonem letnim. W okresie wakacji i przez cały wrzesień w PGS trzeba wykupić pełnopłatny bilet wstępu również tego dnia.

Grodzisko w Sopocie

Z kolei sobota jest dniem wolnego wstępu w sopockiej placówce Muzeum Archeologicznego - Grodzisku w Sopocie zobacz na mapie Sopotu (tam do końca kwietnia można zwiedzać muzeum w godzinach 9-17, później od 10 do 18). Zwiedzić można zarówno wystawy w pawilonie wystawienniczo-edukacyjnym przy ul. Haffnera, jak i sam skansen archeologiczny na wzgórzu tuż obok.
Czy korzystasz z dni wolnego wstępu do muzeów?
19%

tak, właśnie w ten sposób zwiedzam trójmiejskie muzea

21%

czasami, wizytę w placówce uzależniam jednak głównie od atrakcyjności wystaw, a nie ceny biletu

41%

nie, bo nie wiedziałem, że jest taka możliwość, chętnie skorzystam!

19%

nie, wolę kupić bilet i iść do muzeum kiedy mam na to ochotę

zakończona

łącznie głosów: 262