Do teatru za 350 groszy z okazji Dnia Teatru Publicznego

13 maja 2019 (artykuł sprzed 3 lat)
Łukasz Rudziński
Tegoroczną propozycją Teatru Muzycznego w Gdyni w ramach akcji "Bilety za grosze" jest farsa "Okno na parlament". Więcej zdjęć (4)

Tegoroczną propozycją Teatru Muzycznego w Gdyni w ramach akcji "Bilety za grosze" jest farsa "Okno na parlament".

fot. Agnieszka Potocka / trojmiasto.pl

Tegoroczną propozycją Teatru Muzycznego w Gdyni w ramach akcji "Bilety za grosze" jest farsa "Okno na parlament".

fot. Agnieszka Potocka / trojmiasto.pl

18 maja obchodzimy Dzień Teatru Publicznego. Z tej okazji teatry publiczne z inicjatywy Instytutu Teatralnego w Warszawie w ciągu tygodnia od 18 do 24 maja zagrają wybrane spektakle "za grosze". Do akcji w tym roku włączyły się Teatr Wybrzeże, Teatr Muzyczny w Gdyni, Teatr Szekspirowski, Teatr Miniatura i Opera Bałtycka. Za bilety trzeba będzie zapłacić tylko 350 groszy (3,5 zł) - ich sprzedaż odbywać się będzie tylko w kasach teatrów 18 maja do wyczerpania miejsc na widowni.Spektakle teatralne w Trójmieście w najbliższym czasie


W sumie prawie 100 teatrów z kilkudziesięciu polskich miast weźmie udział w akcji "Bilet do teatru za grosze". Tego dnia w kasach teatrów będzie można kupić bilety na wybrane spektakle po 350 groszy. Skąd ta kwota? Ponieważ tegoroczne obchody Dnia Teatru Publicznego odbywają się pod hasłem sukcesu.

Z badań prowadzonych przez ekonomistów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie wynika bowiem, że każde 100 groszy przeznaczone na działalność teatru, przynosi nieco ponad 3,68 zł zysku dla regionu, w którym ten teatr działa. Tej wysokości tzw. efekt ekonomiczny wygenerowała 1 złotówka dotacji dla teatru w 2017 roku. Dla podkreślenia tego faktu, przyjęto (po zaokrągleniu) symboliczną kwotę 350 groszy w tegorocznej odsłonie "biletów za grosze". Chodzi więc o to, aby pokazać, że teatr nie jest obciążeniem i naprawdę może się opłacać.

Jak wygląda akcja "bilety za 350 groszy" w trójmiejskich teatrach?

TEATR WYBRZEŻE - "Tajemnicza Irma Vep", Duża Scena, 22.05, godz. 19

Jak co roku, Teatr Wybrzeże włączył się do akcji "Bilety za grosze", dlatego bilet na spektakl "Tajemnicza Irma Vep" w reżyserii Adama Orzechowskiego, prezentowany w środę 22 maja o godzinie 19 na Dużej Scenie, będzie kosztował jedynie 350 groszy. Ta szalona farsa Charlesa Ludama dzieje się Mandacrest, siedzibie angielskiego rodu Hillcrestów. Służba szykuje kolację, lady i lord prowadzą dystyngowaną rozmowę. Co nas czeka? Mroczne sekrety, tajemnice przeszłości, miłość, zbrodnia, śmierć, wilki, wilkołaki, cuda starożytnego Egiptu i tylko dwóch aktorów (Piotr Łukawski i Maciej Konopiński).

Jedyną gościnną propozycją, którą w ramach akcji "Bilety za grosze" zobaczy trójmiejska publiczność, jest "Koniec miłości" Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Pokaże ją Teatr Szekspirowski. Więcej zdjęć (4)

Jedyną gościnną propozycją, którą w ramach akcji "Bilety za grosze" zobaczy trójmiejska publiczność, jest "Koniec miłości" Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Pokaże ją Teatr Szekspirowski.

fot. Natalia Kabanow

Jedyną gościnną propozycją, którą w ramach akcji "Bilety za grosze" zobaczy trójmiejska publiczność, jest "Koniec miłości" Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Pokaże ją Teatr Szekspirowski.

fot. Natalia Kabanow

Bilety do kupienia wyłącznie w kasie teatru w Gdańsku od 18 maja od godziny 14. (jedna osoba może kupić maksymalnie dwa bilety). Chętni powinni jednak pamiętać, że bilety w Teatrze Wybrzeże na tę okazję rozchodzą się jak ciepłe bułeczki, więc warto ustawić się w kolejce dużo szybciej niż o godz. 14.


TEATR MUZYCZNY W GDYNI - "Okno na parlament", Nowa Scena, 22.05, godz. 19

W tym roku w ramach akcji zorganizowanej przez Instytut Teatralny w Warszawie, Teatr Muzyczny proponuje farsę "Okno na parlament" Raya Cooneya w reżyserii Marcina Sławińskiego. To brytyjska farsa z udziałem przebiegłego ministra, seksownej sekretarki opozycji, gapowatego sekretarza, wścibskiego kierownika hotelu, tajemniczej szafy i... trupa.

Spektakl będzie można zobaczyć na Nowej Scenie 22 maja o godz. 19. Bilety na to przedstawienie można nabyć tylko w kasie Nowej Sceny od 18 maja (kasa czynna od godz. 15). Jedna osoba może nabyć maksymalnie dwa bilety. Dobrze jest wziąć pod uwagę, że akcja w Teatrze Muzycznym cieszy się wielką popularnością wśród widzów i dlatego warto ustawić się w kolejce odpowiednio wcześniej.


GDAŃSKI TEATR SZEKSPIROWSKI - "Koniec miłości", 20.05, godz. 19

Teatr Szekspirowski proponuje spektakl Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. Będzie to rozpisany na dwa monologi tekst Pascala Ramberta "Koniec miłości" - debiut reżyserki, aktorki Teatru Wybrzeże, Doroty Androsz. Na scenie wybitni aktorzy: Katarzyna Herman i Juliusz Chrząstowski. Rozstająca się para nie jest w stanie się porozumieć. W choreografii rozczarowań, mężczyzna i kobieta plączą się pomiędzy niespełnionymi oczekiwaniami a śladami dogorywających w nich uczuć. Zdania pełne goryczy uderzają w najczulsze punkty, przywołują najintymniejsze obrazy z pamięci.

Bilety dostępne tylko w kasie teatru, wyłącznie w dniu 18 maja, wyjątkowo od godz. 10. Jedna osoba może kupić maksymalnie 2 bilety.

Jedyną w tym roku propozycją dla dzieci w ramach akcji "Bilety za grosze" jest "Pomposa i Pomposo" Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Więcej zdjęć (4)

Jedyną w tym roku propozycją dla dzieci w ramach akcji "Bilety za grosze" jest "Pomposa i Pomposo" Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

fot. Krzysztof Mystkowski / KFP / Opera Bałtycka

Jedyną w tym roku propozycją dla dzieci w ramach akcji "Bilety za grosze" jest "Pomposa i Pomposo" Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

fot. Krzysztof Mystkowski / KFP / Opera Bałtycka

OPERA BAŁTYCKA - "Pomposa i Pomposo", 19.05, godz. 12

Z okazji Dnia Teatru Publicznego Opera proponuje spektakl familijny "Pomposa i Pomposo", który zagrany zostanie 19 maja o godzinie 12. Bilety w cenie 350 groszy. Sprzedaż biletów rozpocznie się w kasie Opery Bałtyckiej 18 maja o godzinie 14 (kasa czynna do godz. 19). Każdy może odebrać maksymalnie dwa bilety.

Na scenie zobaczymy specjalną powtórkę odcinka "W krainie Turandot, czyli o nastrojach w muzyce i mocy przyjaźni". Muzyczna Kraina Księżniczki Turandot przywita widzów ... zagadkami. Czy uda się je rozwiązać? Czy wiecie, kim jest przyjaciel? Każdy widz może pomóc, więc przybywajcie i wy. Ma być "pompastycznie".


MIEJSKI TEATR MINIATURA - "Wieloryb", Duża Scena, 19.05, godz. 19

Miniatura proponuje spektakl dla widzów dorosłych - "Wieloryb" w reżyserii Jacka Głomba na podstawie autorstwa Jerzego Limona, który zagrany zostanie w niedzielę 19 maja o godz. 19. Promocyjne bilety można kupić tylko w kasie teatru, w dniu prezentacji spektaklu - 19 maja, od godziny 10.

W Teatrze Miniatura tym razem za grosze można nabyć bilet na spektakl dla dorosłych - "Wieloryb". Więcej zdjęć (4)

W Teatrze Miniatura tym razem za grosze można nabyć bilet na spektakl dla dorosłych - "Wieloryb".

fot. Piotr Pędziszewski / Teatr Miniatura

W Teatrze Miniatura tym razem za grosze można nabyć bilet na spektakl dla dorosłych - "Wieloryb".

fot. Piotr Pędziszewski / Teatr Miniatura

"Wieloryb" w oryginalny sposób nawiązuje do historii naszego regionu. Mamy do czynienia z tajemniczą amerykańską organizacją Korektorów, zamieszaną w polską historię, założony przez byłych działaczy PZPR Kościół Starych Słowian, Lecha Wałęsę i wieloryba, którego wyrzucenie na morski brzeg zapowiada historyczne przełomy. Przedstawienie zaczyna się nietypowo - na podwórku teatru, więc widzowie mają okazję zobaczyć teatr z nietypowej perspektywy. Jacek Głomb za reżyserię spektaklu otrzymał Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska.


W Polsce działa dziś 121 teatrów publicznych. I choć pracują one w konkretnych realiach, lokalnie, to ich oddziaływanie wykracza daleko ponad lokalność. Dzisiejszy teatr to nie tylko przyjazne miejsce i nie tylko działania artystyczne. To także przestrzeń debaty, miejsce, w którym prowadzone są aktywności społeczne, obywatelskie i edukacyjne.

Pomysł akcji "Bilet do teatru za grosze" zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce świętował 250-lecie istnienia. Majowe wydarzenie, w które zaangażowało się wówczas 100 teatrów publicznych z całej Polski, było jednym z najważniejszych punktów obchodów. Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów - także, a może przede wszystkim, tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Akcja "Bilet do teatru za 350 groszy" finansowana jest z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Czy zamierzasz wziąć udział w akcji "Bilety za grosze"?
31%

tak, bardzo lubię tego typu okazje

44%

być może, choć widmo stania w kolejce po bilety mnie nie zachęca

25%

nie, wolę zapłacić więcej i iść do teatru w dogodnym terminie

zakończona

łącznie głosów: 234

Opinie (15)

 • ogromne kolejki niezbyt kulturalnych ludzi łaknących kultury za grosze (1)

  sam straciłem ponad godzinę przed Muzycznym, niestety bez sukcesu
  ale gorzej mieli ci co już stali pod kasą, a zostały otwarte inne kasy i rozpoczął się wyścig...
  makabra

  • 17 3

  • Słuszna krytyka niezbyt kulturalnego ludzia.

   • 3 3

 • Teatr (1)

  Szkoda że mnie tam nie ma.

  • 1 1

  • marchewkowe pole?

   czemu nas tam nie ma gdzie za darmo wszystko dają, czemu nas tam nie ma gdzie się wszystkie sny spełniają, czemu nas tam nie ma nad płynącą miodem rzeką, czemu nas tam nie ma czy to może za daleko?

   • 1 1

 • Pomposa

  aż tak źle idzie Operze po zlikwidowaniu Opera Tu!Tu!?
  Wielka szkoda udanego i lubianego, choć może rzeczywiście odrobinę przegryzionego pomysłu.
  Wystarczyło trochę pochylić się nad nowymi scenariuszami, zamiast zaczynać coś zupełnie bez polotu i fantazji.
  Wielka szkoda Opero.

  • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.