Dom Kultury wraca do Nowego Portu, choć jeszcze nie na stałe

21 września 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Łukasz Rudziński

Już 26 września spektaklem dla dzieci "Calineczka" w wykonaniu Teatru Barnaby zainicjowany zostanie projekt "Dom Kultury wraca do Nowego Portu" w Domu Sąsiedzkim przy ul. Wyzwolenia 49 zobacz na mapie Gdańska - wspólny projekt Gdańskiego Archipelagu Kultury i Stowarzyszenia Nowy Port Sztuki, który trwać będzie od września do grudnia. To kolejny krok ku temu, by do tej dzielnicy dom kultury wrócił na stałe.Mobilny Dom Kultury, który latem "zawitał" do Nowego Portu, spotkał się z dobrym przyjęciem mieszkańców dzielnicy. Oni sami zwracali uwagę na potrzebę reaktywacji domu kultury w Nowym Porcie. GAK (z inicjatywy działającego w tym miejscu od lat Stowarzyszenia Nowy Port Sztuki) wraca więc do dzielnicy z nową ofertą edukacji kulturalnej.

Przeczytaj więcej o Mobilnym Domu Kultury w gdańskich dzielnicach

Od września do grudnia 2018, w Domu Sąsiedzkim przy ul. Wyzwolenia 49, zrealizowane zostaną bezpłatne warsztaty, koncerty i spektakle. Koordynatorem projektu jest "Dom Sztuki" GAK, placówka ze Stogów, która przez dwa kolejne lata tworzyła i realizowała Mobilny Dom Kultury.

- "Dom Kultury wraca do Nowego Portu" jest naszym pomysłem na edukację kulturalną w Nowym Porcie. Podczas naszej drugiej już plenerowej, letniej wizyty w tej dzielnicy zauważyliśmy, że społeczność Nowego Portu - szczególnie dzieciaki - żywo reagują na warsztaty artystyczne i wszystkie atrakcje, jakie one ze sobą niosą. W programie umieściliśmy zatem szereg warsztatów dobrze sprawdzających się w Domu Sztuki GAK oraz innych placówkach Gdańskiego Archipelagu Kultury. Nowy Port odwiedzą też artyści dobrze przyjmowani przez publiczność naszych placówek jak Teatr Barnaby, Teatr Qufer czy Katarzyna Jackowska-Enemuo. Mamy nadzieję w ten sposób odpowiedzieć na potrzeby mieszkańców dzielnicy, w której na co dzień nie pracujemy, a z którą czujemy się już związani - wyjaśnia Katarzyna Andrulonis z Domu Sztuki GAK.
Program otwiera bajka "Calineczka" w wykonaniu Teatru Barnaba (26.09, godz. 11). Spodziewać się można warsztatów dla dzieci i młodzieży (jak warsztaty perkusyjne - 27.09, godz. 16:30 czy warsztaty animacji poklatkowej "Zaczarowany film" - 27.11, godz. 17), warsztaty dla młodzieży (warsztat pisarski "Kreatywne pisanie" - 25.10, godz. 17), warsztatów dla dorosłych (filcowanie 2.10, godz. 17 i 22.11, godz. 17), warsztatów dla młodzieży i dorosłych (warsztat decoupage "Świąteczne ozdoby" - 29.11), a także warsztatów rodzinnych, bez ograniczeń wiekowych (warsztat "Miniaturowe Ogródki w słoiku" - 4.10, godz. 16:30 czy warsztat ceramiczny - 15.11, godz. 17).

Przewidziano też inne atrakcje: spektakle (poza "Calineczką", będą to "Baśnie 1001 nocy" Teatr Qfer - 16.10, godz. 12:30), koncerty (śpiew i saksofon, czyli Justyna Borkowska z Tadeuszem Szymańskim - 9.10, godz. 18; duet gitara i instrumenty klawiszowe, czyli koncert Adriana i Ariela Suchowieckich - 13.11, godz. 18 oraz trio Agata Dukalska - wokal, Jerzy Dukalski - saksofon i Marek Walasek - gitara klasyczna, które wystąpi 11.12). Dzieciaki wysłuchają czytania bajek (13.10, godz. 12), a dla dorosłych przygotowano wieczory opowieści dla dorosłych (18.10, godz. 18 z Katarzyną Jackowską-Enemuo i 8.11, godz. 18 z Łowcami słów). Dzieci liczyć też mogą na Zabawę Choinkową (8.12, godz. 17). Wstęp na wszystkie atrakcje jest wolny, na część warsztatów obowiązywać będą zapisy z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc.

W ten sposób z jednej strony projekt wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, z drugiej - realizuje politykę miasta Gdańska, która zakłada otwieranie się na nowe środowiska i wyzwania. Działania w Nowym Porcie na razie pozostają czasowym uzupełnieniem oferty kulturalnej GAK, ale być może staną się impulsem do powołania stałej placówki, której w Nowym Porcie brakuje.

- Wspólnie możemy więcej. Od 10 lat prowadzimy w Domu Sąsiedzkim warsztaty artystyczne, wydarzenia kulturalne i wiemy, że mieszkańcy Nowego Portu je kochają. Mamy już stałą grupę odbiorców, ale wiem, że oferta GAK może podnieść dużą grupę młodych ludzi sprzed komputerów i pokazać im alternatywę. W projekcie jest też sporo darmowych zajęć dla seniorów, zwłaszcza koncerty, które panie i panowie 60+ uwielbiają - mówi Marcin Bildziuk z Domu Sąsiedzkiego, szef Stowarzyszenia Nowy Port Sztuki.
Po Mobilnym Domu Kultury jest to kolejna z cyklu inicjatyw GAK rozszerzająca ofertę mobilnych działań kulturalnych. W przyszłym roku podobny pilotaż ma zostać zrealizowany w nowych dzielnicach Gdańska.