Dwa miesiące z muzyką organową - inauguracja festiwali w Oliwie i bazylice Mariackiej

27 czerwca 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Ewa Palińska
Znajdujące się obecnie w bazylice Mariackiej organy są dziełem firmy braci Hillebrand z Hanoweru. Prospekt natomiast, wraz z grającymi piszczałkami, pochodzi z organów Mertena Friesena z 1627 r. z kościoła św. Jana.
Więcej zdjęć (1)

Znajdujące się obecnie w bazylice Mariackiej organy są dziełem firmy braci Hillebrand z Hanoweru. Prospekt natomiast, wraz z grającymi piszczałkami, pochodzi z organów Mertena Friesena z 1627 r. z kościoła św. Jana.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trójmiasto.pl

Znajdujące się obecnie w bazylice Mariackiej organy są dziełem firmy braci Hillebrand z Hanoweru. Prospekt natomiast, wraz z grającymi piszczałkami, pochodzi z organów Mertena Friesena z 1627 r. z kościoła św. Jana.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trójmiasto.pl

Już w najbliższy piątek, 30 czerwca, zainaugurowane zostaną dwa największe gdańskie festiwale organowe - 40. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej oraz 60. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie. Po raz kolejny, przez dwa letnie miesiące będziemy mieli okazję posłuchać zróżnicowanego i atrakcyjnego repertuaru w wykonaniu cenionych artystów, a także odwiedzić jedne z najpiękniejszych gdańskich kościołów.Gdańsk to miasto o bogatej tradycji organowej. Przez cały rok odbywają się liczne koncerty i wydarzenia, mające na celu prezentację i promocję znakomitych instrumentów, jakie znajdują się w tutejszych kościołach. Szczególne miejsce w kalendarzu imprez zajmują jednak dwa najstarsze i największe festiwale - Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w bazylice Mariackiej zobacz na mapie Gdańska , który w tym roku odbędzie się po raz 40 oraz dwie dekady starszy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w katedrze Oliwskiej zobacz na mapie Gdańska.

- Ideą organizacji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie, która przyświeca organizatorom festiwalu, jest podtrzymywanie tej wielowiekowej gdańskiej tradycji organowej. Charakter Festiwalu (prezentacja muzyki organowej, symfonicznej w wirtuozowskich wykonaniach), wakacyjny okres organizacji koncertów oraz usytuowanie katedry Oliwskiej zachęca mieszkańców Trójmiasta, jak i turystów odwiedzających latem nadmotławskie miasto, do licznego uczestnictwa w koncertach - informuje Katarzyna Habecka, rzecznik Filharmonii Bałtyckiej. - Organizowane koncerty organowe mają zachęcić wielopokoleniowe rodziny do obcowania, również w okresie wakacyjnym, z kulturą wysoką. Sprzyjać temu będzie zróżnicowany repertuar koncertów festiwalowych, jak i oferta sprzedaży biletów w trzech kategoriach cenowych (w tym biletów rodzinnych).
Materiał archiwalny

Zobacz, jak prezentują się oliwskie organy.Oliwski festiwal rozpocznie się w najbliższy piątek o godz. 20 i potrwa do 25 sierpnia. Podczas inauguracji wystąpią: Roman Perucki (organy) oraz Lerman Chamber Orchestra z orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Igora Lermana. W programie koncertu znajdą się: "Cortage" z cyklu "24 utwory w stylu wolnym" Louisa Vierne, Koncerty organowe F-dur op. 137 i g-moll op. 177 Josefa Gabriela Rheinbergera, a także Koncert na organy i orkiestrę smyczkową Julien Bret.

Tego samego dnia o godz. 20.15 odbędzie się również inauguracja festiwalu w bazylice Mariackiej, podczas której z towarzyszeniem organów, za którymi zasiądzie Marek Rogalski, zaśpiewa Chór Kameralny "441 Hz" pod dyr. Anny Wilczewskiej.

- Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2017 może poszczycić się już długą, czterdziestoletnią tradycją, wpisując się tym samym już na stałe w życie muzyczne Gdańska. W tym czasie zdobyliśmy doświadczenie w organizowaniu tego przedsięwzięcia, zyskując spore grono stałych słuchaczy, sympatyków i melomanów, którzy rokrocznie są gośćmi festiwalu - informuje Sebastian Wilczewski, przedstawiciel organizatora. - Wspaniała akustyka oraz wyjątkowa atmosfera miejsca, jakim jest największy w Europie ceglany kościół Mariacki, gwarantują każdemu słuchaczowi szeroką gamę doznań estetycznych i muzycznych.
W latach 1978-2016 na Festiwalu zaprezentowało się ponad 280 wykonawców i zespołów z Polski i zagranicy. Podczas tegorocznej edycji odbędzie się 11 koncertów, a festiwalowej publiczności zaprezentują się artyści z USA, Szwajcarii, Francji, Szwecji i Polski, którzy wykonają zróżnicowany repertuar organowy i chóralny obejmujący dzieła wszystkich epok. Możemy się również spodziewać szerokiej palety stylów, od dawnych dzieł mistrzów muzyki organowej poprzez najbardziej znane kompozycje klasyków, aż po muzykę współczesną, również tę inspirowaną folklorem, a nawet jazz. Ostatni z festiwalowych koncertów odbędzie się 1 września.