Dwie premiery w 8. sezonie Sceny Letniej w Pruszczu Gdańskim

28 czerwca 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Łukasz Rudziński

Już po raz ósmy Międzynarodowy Park Kulturowy Faktoria w Pruszczu Gdańskim staje się letnią sceną dla Teatru Wybrzeże. Jej tegoroczną działalność inauguruje premiera spektaklu "Par paranoje" Charlesa Ludlama w reżyserii Adama Orzechowskiego 2 lipca o godz. 21. Wstęp na wszystkie wydarzenia Sceny Letniej Teatru Wybrzeże jest wolny.Dla Teatru Wybrzeże nadchodzące lato będzie bardzo pracowite. Inauguruje je pierwsza z dwóch premier przygotowywanych przez teatr w wakacje - "Par paranoje" Charlesa Ludlama w reżyserii Adama Orzechowskiego. Spektakl "o awangardowej sztuce, współczesnych związkach i seksualnych obsesjach, a przede wszystkim zjadliwa karykatura pseudoosiągnięć współczesnej psychiatrii i psychoanalizy" zobaczmy na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim 2 i 30 lipca o godz. 21. Z kolei w Malarni Teatru Wybrzeże spektakl podziwiać będzie można 3, 5, 6 i 7 lipca. W sierpniu zaś przedstawienie zagrane zostanie w Scenie Kameralnej w Sopocie (11, 12 i 14 sierpnia).

- Niewątpliwie Charles Ludlam uprawiał teatr kampowy, gdzie wszystkie działania wyjęte są poza psychologię i ciąg przyczynowo-skutkowy. To według mnie lepszy tekst niż "Tajemnicza Irma Vep", którą kilka lat temu wystawiliśmy w teatrze, choć tamta sztuka zakładała zabawę i improwizację. W "Par paranojach" również jest na to miejsce, ale dotykamy innego świata - mówimy o szaleństwie współczesności. Jest to środowisko psychoanalityków, któremu przyglądamy się na wesoło, choć z nutą refleksji. W końcu rzecz dotyczy rozpadu małżeństwa, a lekarze, którzy powinni pomagać w spajaniu związku, wykorzystują swoją pozycję do czerpania osobistych korzyści. To jednak znakomity materiał do zabawy teatrem - mówi Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże.
W sumie na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim pokazanych zostanie sześć tytułów, z czego dwa premierowo - wspomniany "Par paranoje" i "Uwiedzeni", czyli "Małżeństwo z kalendarza / Cudzoziemczyzna" w reżyserii Jarosława Tumidajskiego (6 i 20 sierpnia). Co ciekawe, w lipcu widzów Sceny Letniej czekają tylko spektakle wyreżyserowane przez Adama Orzechowskiego, a w sierpniu przez Jarosława Tumidajskiego. Poza premierowymi produkcjami obu reżyserów, w amfiteatrze Parku Kulturowego Faktoria zagrane zostaną "Murzyn warszawski" w reż. Adama Orzechowskiego (9 lipca), "Seans" w reż. Adama Orzechowskiego (16 lipca), "Pełnia szczęścia" w reż. Adama Orzechowskiego (23 lipca). W sierpniu poza pokazywaną dwukrotnie premierą spektaklu "Uwiedzeni" na podstawie komedii Franciszka Bohomolca i Aleksandra Fredry, obejrzeć będzie można także komedię "Akt równoległy" w reż. Jarosława Tumidajskiego (13 sierpnia).

- Zasada prezentacji na Scenie Letniej nie ulega zmianie. Nie gramy repertuaru stricte wakacyjnego, choć przeważają oczywiście pozycje lżejsze. Ponadto, nie chcemy grać co roku tych samych tytułów. Dobór repertuaru jest również obligowany harmonogramem naszych spektakli na pozostałych scenach. Wreszcie - pokazujemy tu również te spektakle, które miały premierę na Scenie Letniej. W tym roku do m.in. "Aktu równoległego" i "Murzyna warszawskiego" dołączą premiery "Par paranoje" oraz "Uwiedzeni" - dodaje dyrektor Teatru Wybrzeże.
Pokazy plenerowe atrakcyjne mogą być także dla tych, którzy przedstawienia Teatru Wybrzeże widzieli w teatrze. Podobnie jak w ubiegłym roku publiczności łatwiej będzie oglądać przedstawienia, bo nad Sceną Letnią znów pojawi się zadaszenie.

- Ze spektaklami granymi w Pruszczu Gdańskim zawsze mamy pewien kłopot, bo układ przestrzenny nie oddaje w 100 procentach tego, co pokazujemy w teatrze. Nie wszystkie założenia scenograficzne możemy tu w pełni zaprezentować. Jednak przywiązujemy dużą wagę do tego, by odbyło się to bez uszczerbku dla sensów przedstawienia. W tym roku pojawi się nad Sceną Letnią dach, który uniezależni nas od warunków pogodowych, choć muszę przyznać, że aura jest dla nas dosyć łaskawa. W ciągu siedmiu dotychczasowych edycji odwołaliśmy zaledwie kilka spektakli - przyznaje Adam Orzechowski.
Poza spektaklami granymi w soboty od 2 lipca do 20 sierpnia o godz. 21 i adresowanymi raczej do dorosłych i młodzieży, pomyślano również o rozrywce dla młodszych widzów. Dzieci mile widziane są w każdą niedzielę, od 3 lipca do 21 sierpnia, na "Lekcjach Niegrzeczności", pokazywanych na Scenie Letniej o godz. 14. Trzy pierwsze (3, 10 i 17 lipca) to kolejne trzy księgi "Przygód Koziołka Matołka", przygotowane przez Michała Derlatkę, które parę tygodni temu doczekały się swojej dojrzalszej formy w pełnowymiarowej premierze teatralnej (przeczytaj recenzję "Przygód Koziołka Matołka"). Po niej czekają małych widzów "Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki" pod opieką artystyczną Michała Derlatki (24 lipca) oraz cztery kolejne części "Przygód Pszczółki Mai" (31 lipca, 7, 14 i 21 sierpnia) pod opieką artystyczną Doroty Androsz.

Wszystkie wydarzenia Sceny Letniej Teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim są bezpłatne.

Spektakle