Dzieła sztuki i wyroby lokalnych artystów. Gdzie je kupić?

20 listopada 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Aleksandra Wrona

Jedni kupują je z pobudek estetycznych, inni traktują jako inwestycję. Dzieła sztuki, bo o nich mowa, mogą być też dobrym pomysłem na prezent z okazji zbliżających się świąt. Gdzie w Trójmieście możemy nabyć prace artystów i na jaki wydatek się przygotować?Urządzanie mieszkania zwykle nie sprawia większego kłopotu, wszak sklepów z wyposażeniem wnętrz jest w Trójmieście pod dostatkiem. Gorzej, kiedy przychodzi do powieszenia "czegoś na ścianę". Co wybrać - obraz, plakat, a może ozdobną makramę lub ceramikę?

Zanim zaczniemy przeczesywać internet, warto sprawdzić, co mają do zaoferowania lokalni twórcy. Dzięki wizycie w galerii możemy nie tylko zobaczyć dzieło w naturalnym świetle, ale też dowiedzieć się więcej o jego autorze, a czasem poznać go osobiście.

Galerie sztukiW gdyńskiej Galerii PS znajdziemy głównie sztukę współczesną - obrazy (olejne, akrylowe, akwarele); rysunki, grafiki, rzeźby i płaskorzeźby, figurki ceramiczne, a także artystyczną biżuterię i lampy (szkło Tiffany, bursztyn). Ceny prezentowanych prac zaczynają się od kilkudziesięciu złotych za mniejsze figurki, miniaturowe obrazy i 250 zł za akwarele (format A4) i niewielkie obrazy olejne.


- Niewiele droższe są rysunki i grafiki (350-600 zł). Z kolei najdroższa praca, jaką mamy w ofercie, kosztuje 55 tys. zł i jest to obraz olejny, który obecnie znajduje się w Urzędzie Miasta w Sopocie. Jego wymiary to 300 x 190 cm. Ale jest to wyjątek - pozostałe "drogie" prace nie przekraczają ceny 10 tys. zł, a w przedziale 4-5 tys. mamy naprawdę duży wybór prac dobrych artystów w większych formatach (100 cm) - tłumaczy Anna Chojnowska, Galeria Sztuki PS. - Ważna jest dla nas artystyczna wartość oferowanych produktów. Pragniemy, aby kupując u nas, klient miał gwarancję, że dzieło jest oryginalne i prezentuje walory estetyczne, dlatego współpracujemy tylko z twórcami posiadającymi kierunkowe wykształcenie i aktywnie uczestniczącymi w życiu kulturalnym.
Niektóre z trójmiejskich galerii mogą pochwalić się długoletnią tradycją, np. Galeria Triada, która powstała w 1990 roku.

- Galeria Triada to najstarsza prywatna galeria sztuki na Wybrzeżu - mówi Szymon Romanowski, Galeria Triada. - Oferujemy współczesne malarstwo, grafikę i rzeźbę. Szczególnie popularne są grafiki przedstawiające architekturę Gdańska i innych miast, takie prace w oprawie kosztują od 150 do kilkuset złotych. Najdroższe są obrazy uznanych twórców, których często jesteśmy jedynymi marszandami na rynku północnej Polski. Osiągają one ceny rzędu kilku i kilkunastu tysięcy złotych. W przyszłym roku nasza galeria obchodzić będzie 30 urodziny. W związku z tym planujemy kilka ciekawych wystaw i wydarzeń.
Czytaj także: Obraz za milion złotych sprzedano w Trójmieście

Zaledwie rok po otwarciu Galerii Triada w Gdańsku powstała galeria Glaza Expo Design.

- Płótna wybitnych nazwisk polskiej sceny artystycznej, grafika, sztuka użytkowa, autorska biżuteria i formy rzeźbiarskie - różnorodność oferty Galerii Glaza Expo Design już od 29 lat przyciąga klientów z Polski i całego świata. Długi Targ 20/21 to adres, pod który niezmiennie od początków istnienia galerii trafiają kolekcjonerzy, dekoratorzy, klienci poszukujący niebanalnych inspiracji wnętrzarskich oraz przechodnie szukający odskoczni od codzienności. Bogata oferta to tylko jeden z atutów galerii. O sile tego miejsca stanowi atmosfera i kompetentne doradztwo poparte wieloletnią rodzinną tradycją - zachęcają Barbara Glaza i Małgorzata Połoczańska, Glaza Expo Design.
Na miejscu dostaniemy obrazy olejne (1-30 tys. zł), grafiki, akwarele, rysunki (100-1,5 tys. zł), rzeźby z brązu i ceramiki (90-6 tys. zł) oraz wybór autorskiej, ręcznie robionej biżuterii w cenach od 50 zł.

Prace artystów z Polski, Ukrainy i Niemiec prezentuje galeria Savchenko. Ceny wahają się od 400 zł (prace graficzne na papierze) do nawet 30 tys. zł (malarstwo, rzeźba, szkło). Galeria OneGallery prezentuje dzieła artystów z Trójmiasta i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W ofercie znajdziemy przedmioty artystyczne wykonane z ceramiki, jak również malarstwo i grafiki. Wystawy z udziałem OneGallery odbywają się cyklicznie w przestrzeni Halo Kultura w Gdyni. Ceny prac są zróżnicowane - od około 100 zł (ceramika) do ok. 6 tys. zł (obrazy olejne).

Bogatą ofertę malarstwa znajdziemy w Galerii DaVinci.

- W naszej Galerii prezentujemy bardzo różnorodne style i kierunki malarstwa. Od bardzo tradycyjnego malarstwa w stylu holenderskim, poprzez malarstwo realistyczne, aż po surrealizm i abstrakcje. Współpracujemy z ponad setką artystów z całej Polski. Mamy w ofercie malarstwo, rzeźbę, ceramikę i biżuterię - mówi Anna Staniukiewicz, Da Vinci.
Po dzieła sztuki możemy wybrać się też do... centrum handlowego. A dokładnie do Galerii Sztuki Akwarium, znajdującej się w CH Batory. W jej ofercie znajdziemy sztukę dawną i współczesną, m.in. malarstwo sztalugowe, akwarelę, grafikę, rysunek, rzeźbę oraz sztukę użytkową - lampy witrażowe, zawieszki z bursztynami, starą porcelanę, szkło, a nawet meble. Ceny zaczynają się od 15 zł, a kończą na kilku tysiącach.

Magda Beneda i Maciej Kosycarz to nazwiska dobrze znane trójmiejskim miłośnikom sztuki. Wspólnie prowadzą Galerię Sztuk Różnych znajdującą się przy ul. Ogarnej.

- Galeria to połączenie fotografii i malarstwa na różnych nośnikach. Magiczne miejsce z autorskimi fotografiami Kosycarzy od 1945 roku i ich albumami oraz malarstwem Magdy Benedy na płótnie, porcelanie, walizkach, parasolkach i jedwabiu. Do oglądania i kupowania, dla siebie, na prezent i na pamiątkę z wyjazdu. Kolekcjonerska, oprawiona odbitka starego Gdańska, Sopotu, Gdyni czy Kaszub, a może filiżanki z malarskimi fragmentami Gdańska czy też innym obrazem to tylko dwie z kilkunastu propozycji w galerii - mówi Maciej Kosycarz.
Ceny porcelany zaczynają się już od 35 zł (kubek), a zastawę kupimy za 200 zł. Jedwabie to koszt od 139 do 199 zł, torby - 190 zł, walizka malarska - 549 zł. Ceny obrazów wahają się od 900 do 3,5 tys. zł. Autorskie karty pocztowe, odbitki w różnych formatach i na różnym papierze to koszt od 40 do 990 zł., albumy dostaniemy w cenie ok. 70 zł.

Dla koneserówGalerie sztuki możemy odwiedzić w godzinach ich otwarcia i wyjść z interesującym nas dziełem. Nieco inaczej wygląda sprawa zakupu bardzo cennych eksponatów, które znajdziemy m.in. w Sopockim Domu Aukcyjnym.

Czytaj także: 1,2 mln zł za rzeźbę Fangora. Dwie udane aukcje w Sopockim Domu Aukcyjnym

- Galeria Modern to oddział Sopockiego Domu Aukcyjnego zlokalizowany w sercu sopockiego "Monciaka". Mówiąc najogólniej, zajmujemy się prezentacją i sprzedażą sztuki powojennej (głównie polskiej) z silnym naciskiem na polskie malarstwo. Organizujemy kilka wydarzeń rocznie - są to przede wszystkim aukcje i wystawy czasowe - mówi Dilan Abdulla z Sopockiego Domu Aukcyjnego. - Najciekawsze wydarzenia to "Aukcje Sztuki Współczesnej", na których pojawiają się prace najwybitniejszych polskich artystów działających po 1945 roku, takich jak Wojciech Fangor, Jan Tarasin, Ryszard Winiarski, Jerzy Nowosielski, Zdzisław Beksiński. Jako że polski rynek sztuki w dużej mierze jest scentralizowany w Warszawie, jest to wyjątkowa okazja do obejrzenia i zakupu sztuki z tego okresu w naszym regionie. Nierzadko prezentujemy prace o wartości muzealnej. Wartym podkreślenia jest to, że to w naszej galerii padł światowy rekord za obraz Zdzisława Beksińskiego, który 26 października 2019 roku został wylicytowany za kwotę 403 576 zł. "Aukcje Sztuki Współczesnej" odbywają się dwa razy w roku - w okresie wiosennym i jesiennym.
Raz na kwartał w Galerii Modern odbywają się również "Aukcje Sztuki XXI wieku". Są to aukcje poświęcone twórczości artystek i artystów, którzy aktualnie tworzą. Nie są to jednak debiutanci, a wyselekcjonowane osoby, które mogą pochwalić się sporymi osiągnięciami artystycznymi, np. Sandra Arabska, Daniel Pawłowski, Adam Bakalarz, Sebastian Skoczylas czy Bartosz Czarnecki. Ceny wywoławcze ich prac wahają się od 1,5 do 10 tys. zł.

- Poza okresami aukcyjnymi działamy na zasadzie galerii - prezentujemy wtedy nasze prace, które dostępne są "od ręki", bez konieczności wzięcia udziału w licytacji. Oferta jest jednak dość podobna, na tych wystawach również prezentujemy sztukę nieżyjących i wciąż aktywnych polskich artystów. Można odnaleźć prace uznanych twórców, których ceny zazwyczaj są dość wysokie, ale również artystów debiutujących, których sztuka (póki co) jest dostępna w bardziej przystępnych cenach - mówi Dilan Abdulla.

Sztuka dla każdegoWyroby artystów to jednak nie tylko obrazy i fotografie, ale też kasety, płyty winylowe, płyty CD, koszulki i torby, książki, czasopisma, ziny, plakaty, artystyczne pocztówki. Takie produkty znajdziemy m.in. w corner shopie Kolonii Artystów. Ceny zaczynają się od 10 zł (ziny) do 400 zł (obrazy).

Wystawy prac młodych artystów odbywają się też w sopockiej Projektowej.

- Projektowa to na co dzień miejsce coworkingu połączone z biurem projektowym, ale zawsze chętnie wspierającym artystów i sztukę. W związku z tym często organizujemy wystawy, na które zapraszamy młodych twórców, głównie z Trójmiasta. Podczas takiego wydarzenia można poznać artystę i zakupić jego dzieło, które jest do odbioru po zakończeniu ekspozycji. Jeśli ktoś chciałby zaprezentować się w naszych progach, zawsze zachęcamy do podsyłania portfolio, na podstawie którego można zaplanować wystawę indywidualną bądź zbiorową - mówią właściciele Projektowej.

Ciekawy wybór prac artystów znajdziemy też w Sztuce Wyboru.

- W Sztuce Wyboru można kupić ilustracje, plakaty, sitodruki, obrazy i fotografie artystów zarówno lokalnych z Trójmiasta, jak i z całej Polski. Stawiamy na polską sztukę współczesną i dizajn, ze szczególnym uwzględnieniem twórców młodych. Prace artystów i projektantów można kupić codziennie w Sklepie Sztuki Wyboru na pierwszym piętrze oraz podczas wystaw organizowanych cyklicznie w galerii Sztuka Wyboru - mówi Magdalena Kalisz, Sztuka Wyboru. - Zależy nam, aby sztuka była dostępna dla wszystkich bez względu na zawartość portfela. Edukujemy gości i klientów Sztuki Wyboru, jak ważny jest zakup oryginałów lub prac graficznych wydrukowanych w numerowanych edycjach. Zawsze lepiej postawić na oryginał niż na kopie, które dostępne są w sieciowych sklepach i wydrukowane często w setkach tysięcy egzemplarzy.
Ceny prac w Sztuce Wyboru wahają się od 100 do kilku tysięcy złotych.
Czy zdarzyło ci się kupić dzieło sztuki?
34%

tak, mam ich kilka

7%

tak, była to jednorazowa inwestycja

19%

posiadam wyroby kilku artystów, ale nie wiem, czy to dzieła sztuki

26%

nie, ale chciał(a)bym je nabyć

14%

nie, nie interesuję się sztuką

zakończona

łącznie głosów: 281

Opinie (35) 5 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Rynek sztuki w Polsce się rozwija (1)

  wartość niektórych malarzy na przestrzeni ostatnich kilku lat wzrosły nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Sztuka to dobra inwestycja.

  • 21 7

  • to chyba raczej skutek inflacji

   • 5 0

 • Tylko lokalnie. (3)

  Od kilku lat kupuję prezenty w małych galeriach u naszych artystów. Co za radość z prezentu kupionego w sieciowym sklepie i sprzedawym w milionach egzemplarzy. A już nigdy nie kupię zdjecia w markecie. Są ładne, ale gdzie nie idę do znajomych czy firmy wszędzie te same zdjecia. Obciach.

  • 24 8

  • (1)

   co ty na prezent zdjecia z marketu kupujesz? haha to sa tylko wklady do ramki ,tam sie wklada zdjecie

   • 8 2

   • zdjęcia w marketach

    W marketach można też kupić oddzielnie zdjęcia, drukowane w zwykłych drukarniach jak kartki pocztowe w tysiącach egzemplarzy.

    • 5 1

  • ostatnio odkryłam galerie na Ogarnej w Gdańsku, galeria specjalizuje się tylko w fotografii unikatowej, takiej wykonanej ręcznie, czyli mam pewność że u sąsiadów nie znajdę podobnego zdjęcia. Zdjęcia tam są różne, piękne

   ostatnio odkryłam galerie na Ogarnej w Gdańsku, galeria specjalizuje się tylko w fotografii unikatowej, takiej wykonanej ręcznie, czyli mam pewność że u sąsiadów nie znajdę podobnego zdjęcia. Zdjęcia tam są różne, piękne tajemnicze akty, rustykalne krajobrazy a nawet kilka zdjęć z Gdańska. Prowadzi ją dwójka artystów fotografów więc przy okazji można też przyjemnie porozmawiać

   • 2 0

 • A dlaczego nie ma w zestawieniu najpiekniejszego mirjsca w Gdańsku (1)

  Składu rzeczy ładnych przy wielkiej zbrojowni?

  • 6 3

  • lokalnie

   A czy tam są wyłącznie rzeczy artystów z Trójmiasta?

   • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.