Dziewięcioro nowych tancerzy w Balecie Opery Bałtyckiej

4 września 2018 (artykuł sprzed 3 lat)
Łukasz Rudziński
Mateusz Dryll i Wiktoria Patok, absolwenci Szkoły Baletowej w Gdańsku, od września tańczą w Operze Bałtyckiej. Więcej zdjęć (3)

Mateusz Dryll i Wiktoria Patok, absolwenci Szkoły Baletowej w Gdańsku, od września tańczą w Operze Bałtyckiej.

fot. Lucyna Pęsik / trojmiasto.pl

Mateusz Dryll i Wiktoria Patok, absolwenci Szkoły Baletowej w Gdańsku, od września tańczą w Operze Bałtyckiej.

fot. Lucyna Pęsik / trojmiasto.pl

Zespół Baletu Opery Bałtyckiej stale się zmienia. Trójka nowych tancerzy dołączyła do zespołu w czerwcu. Od 1 września tańczy w Operze Bałtyckiej zobacz na mapie Gdańska kolejna szóstka. Nie zobaczymy za to w Operze siedmiorga tancerzy z ubiegłego sezonu. Wszyscy zaczynają przygotowania do baletu "Giselle", którego premiera czeka nas 12 października. Zapowiada się pracowity sezon dla Baletu Opery Bałtyckiej.Dziewięcioro nowych tancerzy pochodzi z różnych stron świata. Obok trójki Polaków do zespołu dołącza Walijka, Szwajcarka, Szwed, Japończyk i dwóch Anglików.

- Nasz zespół Baletu podlega zmianom, bo weryfikacja poziomu zespołu odbywa się przez cały czas, a koniec jednego sezonu i początek następnego to naturalny okres migracji tancerzy i angażu nowych. Bardzo żałujemy, że do prestiżowego Victor Ullate Ballet odeszła nasza solistka Min Kyung Lee. Z zawodu zrezygnowało dwóch naszych tancerzy, a inny otrzymał stypendium zagraniczne. Korzystając z okazji chcemy nieco odmłodzić zespół, dlatego większość naszych nabytków to młodzi ludzie, ale mający już z doświadczenie sceniczne - mówi Izabela Sokołowska-Boulton, baletmistrzyni Opery Bałtyckiej.
Do zespołu Baletu dołączyli także Oliwia Roniarska (po lewej), Milena Crameri (u góry), Gwenllian Davies (u dołu) i Asher Rosenheim. Więcej zdjęć (3)

Do zespołu Baletu dołączyli także Oliwia Roniarska (po lewej), Milena Crameri (u góry), Gwenllian Davies (u dołu) i Asher Rosenheim.

mat. prasowe

Do zespołu Baletu dołączyli także Oliwia Roniarska (po lewej), Milena Crameri (u góry), Gwenllian Davies (u dołu) i Asher Rosenheim.

mat. prasowe

Cieszy wiadomość, że polskie nabytki wywodzą się ze Szkoły Baletowej w Gdańsku. Wiktoria Patok i Mateusz Dryll są tegorocznymi absolwentami tej szkoły, zaś Oliwia Roniarska w gdańskiej "Baletówce" spędziła siedem lat, po czym przeniosła się do Tring Park School for Performing Arts w Anglii. Z tej szkoły wywodzą się inni nowi tancerze Opery Bałtyckiej: Asher Rosenheim (tegoroczny absolwent Tring Park School, wcześniej Royal Ballet School w Londynie) oraz pochodzący ze Szwecji Giovanni Chavez Madrid, który tańca uczył się także w The National Swedish Ballet School. Natomiast Japończyk Yuto Mutai tańczy od czwartego roku życia, jest bardzo wszechstronny (tańczy również jazz i stepuje) - kończył Ariake New City Ballet School w Tokyo. Z kolei po Central Ballet School w Londynie do Gdańska przyszedł Saul Kilcullen-Jarvis. Zestaw nowych twarzy baletu uzupełnia Szwajcarka Milena Crameri (absolwentka Zurich Tanz Akademie) oraz pochodząca z walijskiego Cardif Gwenllian Davies, która kończyła Elmhurst Ballet School w Birmingham i tańczyła w Ballet Cymru w Newport w Walii.

Męską część zespołu uzupełnili Giovanni Chavez Madrid (po lewej), Yuto Mutai (w środku) oraz Saul Kilcullen-Jarvis (po prawej). Więcej zdjęć (3)

Męską część zespołu uzupełnili Giovanni Chavez Madrid (po lewej), Yuto Mutai (w środku) oraz Saul Kilcullen-Jarvis (po prawej).

mat. prasowe

Męską część zespołu uzupełnili Giovanni Chavez Madrid (po lewej), Yuto Mutai (w środku) oraz Saul Kilcullen-Jarvis (po prawej).

mat. prasowe

W zespole nie ma już dwójki solistów Min Kyung Lee oraz Michała Lewandowskiego oraz Macieja Ruszkiewicza, który zrezygnował z zawodu. Jacek Logdański przeniósł się do Rotterdamu, gdzie dostał stypendium i zamierza rozwijać się w stylach współczesnych. Do działu edukacji przeszła Aleksandra Michalak, która zakończyła karierę. W Operze Bałtyckiej nie zatańczą również Emese Biro i Agata Steinke Wojtala.

- Szczególnie dużo obiecujemy sobie po Gwenllian Davies, przymierzanej do roli Giselle. Rolę głównego choreografa spełniać będzie w tym sezonie Emil Wesołowski, który przygotuje I akt "Giselle" oraz "Święto Wiosny / Dies Irae", którym zakończymy sezon. To osoba dobrze tutaj znana i obeznana z realiami Opery Bałtyckiej, co z pewnością będzie miało dobry wpływ na zespół i naszą współpracę - dodaje Izabela Sokołowska-Boulton.
Tancerze przygotowują obecnie "Giselle" w choreografii Emila Wesołoweskiego oraz Wojciecha Warszawskiego i Izabeli Sokołowskiej-Boulton. Premiera 12 października. Z kolei 19 kwietnia przygotują Galę Baletową z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca. Sezon tancerzy zamknie "Święto Wiosny / Dies Irae" w choreografii Emila Wesołowskiego (premiera 22 czerwca).

Opinie (18) 1 zablokowana

 • fantastycznie (1)

  Wiktoria Patok i Mateusz Dryll to naprawdę utalentowani tancerze. Świetnie, że zostają w Gdańsku. Fantastycznie rozwija się repertuar Opery. Już mam bilety na Giselle. Czy na Galę już można kupić bilety?

  • 32 9

  • Tak :)

   • 3 1

 • (3)

  Życzę powodzenia nowym tancerzom w balecie naszej gdańskiej Opery. Nie znam się co prawda na tańcu, ale szczerze podziwiam tą sztukę (np. wielkie wrażenie wywarło na mnie przed laty zatańczone "Bolero" Ravela obejrzane

  Życzę powodzenia nowym tancerzom w balecie naszej gdańskiej Opery. Nie znam się co prawda na tańcu, ale szczerze podziwiam tą sztukę (np. wielkie wrażenie wywarło na mnie przed laty zatańczone "Bolero" Ravela obejrzane na YouTube). W Operze byłem kiedyś na "Eurazji" - rewelacja a ostatnio widziałem w Szekspirowskim "Two room apartment" Niva Sheinfield i Orena Laor (w ramach Tygodnia Izraelskiego) - piękne i skłaniające do refleksji przedstawienie. W ogóle uważam, że sztuka (obok rozrywki) łagodzi obyczaje i daje do myślenia, również w sprawach społecznych, ogólnoludzkich np. obejrzałem dzisiaj na YT "If these walls could talk" z m.in. Cher, Demi Moore... i jestem pod wielkim wrażeniem tego filmu...

  • 18 2

  • w Hanowerze są doskonali tancerze

   rym niezamierzony,
   blisko, słynny, piękny budynek opery,
   polecam

   • 5 1

  • Ple, ple, ple (1)

   • 0 3

   • przedszkolaki odejdzcie od komputerów !

    • 1 1

 • Przydałoby by się odświeżyć orkiestrę rozszerzyć skład i chór zwłaszcza jeśli chodzi o panie. Do chóru więcej Ukraińców tylko podwyżki dla ich kolegów co śpiewają za dwóch hehehe

  • 15 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.